×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. februāris, 2013
Drukāt

Nākamnedēļ tiks nosaukts “Purvīša balvas 2013” laureāts

Foto-LETAFoto-LETA

Piektdien, 15.februārī, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls” tiks nosaukts “Purvīša balvas 2013” laureāts un atklāta visu uz balvu kandidējušo mākslinieku darbu izstāde, pavēstīja muzejā.

Nu jau trešajai Purvīša balvai par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2011. un 2012.gadā neatkarīgie eksperti izvirzījuši astoņus māksliniekus – Hariju Brantu, Andri Breži, Ivaru Drulli, Andri Eglīti, Miķeli Fišeru, Andreju Grantu, Gļebu Panteļejevu un Krišu Salmani – no kopumā 29 māksliniekiem, kuru radošais sniegums novērtēts kā nozīmīgs notikums Latvijas vizuālās mākslas ainā konkrētajā laikposmā.

Brants nominēts balvai par zīmējumu izstādi “Portreti” galerijā “Māksla XO” 2011.gadā, Breže – par izstādi “Miera dzīve” galerijā “Alma”, kas bija skatāma no pērnā gada 5.oktobra līdz šā gada 9.janvārim, Drulle ‒ par personālizstādi “Balstīts uz patiesiem notikumiem” galerijā “Alma” 2011.gadā, Eglītis ‒ par personālizstādi “Zemes darbi” Mūkusalas mākslas salonā 2011.gadā.

Savukārt Fišers balvai izvirzīts par izstādi ”Lielviela” LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” no pērnā gada 29.novembra līdz šā gada 20.janvārim, Grants ‒ par personālizstādi “Fotogrāfijas 1980–2010” LNMM 2011.gadā, Panteļejevs ‒ par personālizstādi “Ornitoloģija” LNMM 2011.gadā, Salmanis – par izstādi “Uzticēšanās trauslums” galerijā “Alma” 2012.gadā un videodarbu “Garā diena” laikmetīgās mākslas festivālā “Survival Kit 4” arī 2012.gadā.

Kandidātu sniegumu vērtē starptautiska žūrija, kuras sastāvā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, LNMM galvenā atbalstītāja “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Eduards Kļaviņš, mākslas kuratore un kritiķe Inga Šteimane, laikmetīgās mākslas kritikas un teorijas žurnāla “Hudožestvennij žurnal” (“Художественный журнал”) galvenais redaktors, mākslas kurators un kritiķis Viktors Miziano no Krievijas, galerijas “Regina” direktore Nadja Totskaja no Krievijas, laikmetīgās mākslas kritiķis Akile Bonito Oliva (Achille Bonito Oliva) no Itālijas un privātā fonda “Mūsdienu mākslas centrs” direktore Irina Vītola.

Svētdien, 17.februārī, LNMM aicinās uz “Sarunu muzejā” ar “Purvīša balvas 2013” ieguvēju.

Purvīša balva dibināta 2008.gada janvārī, lai regulāri un sistemātiski apzinātu aktuālos notikumus un novērtētu izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicinātu Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizētu Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Balva nosaukta latviešu glezniecības vecmeistara Vilhelma Purvīša (1872–1945) vārdā, kurš bija izcils sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs un guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, Purvītis aktīvi atbalstīja sava laika jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus. Vilhelma Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē un plašākas sabiedrības apziņā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi, norādīja muzejā.

Purvīša balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas augstāko vērtējumu. Balva ir 20 tūkstoši latu (ieskaitot nodokļus). Līdz šim tā ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”.

Izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” skatītājiem būs pieejama no 16. februāra līdz 14. aprīlim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+