×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
24. septembris, 2014
Drukāt

Nākamos darbiniekus noskata stipendiju programmā (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Studentes Katrīna Kalnaraupa (no kreisās) un Madara Šķerberga priecājas par iespēju iegūt vērtīgu pieredzi starptautiskā uzņēmumā.

Izrādās, jā – ir uzņēmumi, kuri piedāvā studentiem īpašas stipendiju programmas. Viens no šādiem uzņēmumiem ir starptautisko autobusu reisu operators “Lux Express”, kas izveidojis asistentu vadības pro­grammu.

Ļauj uzņemties atbildību

Sākotnēji tā darbojās Igaunijā, un vairāki tās dalībnieki palikuši strādāt uzņēmumā arī pastāvīgā darbā. Programma ilgst aptuveni pusotru gadu, tās laikā studentiem ir iespēja izmēģināt dažāda līmeņa darbus, iegūt vērtīgu pieredzi starptautiskā uzņēmumā, strādājot ne tikai Rīgā, bet arī Tallinā vai Viļņā. Tā kā stipendiātiem nav konkrēta darba apraksta, ik diena var nest jaunus izaicinājumus. Katrs stipendiāts programmas laikā saņem stipendiju, kuras kopējais apjoms ir 10 000 eiro.

Latvijā programmas ietvaros kopš maija strādā divas meitenes – Latvijas Universitātes finanšu menedžmenta studente Madara Šķerberga un Alberta koledžas kultūras tūrisma studente Katrīna Kalnaraupa. Abas meitenes šobrīd studē otrajā kursā un veiksmīgi apvieno studijas ar darbu.

Madara stāsta, ka vispirms meklējusi darbu, ko varētu darīt līdztekus studijām, taču kursabiedrs bija atradis informāciju par stipendiju programmu un ierosinājis pieteikties tai. “Visur citur darba meklētājiem prasa pieredzi. Te tā nebija vajadzīga, jo uzņēmums pats gatavs apmācīt stipendiātus. Tieši tas arī piesaistīja,” teic Madara. Katrīna piekrīt Madarai un stāsta, ka sākumā meklēja darbu vasarai, jo skolas brīvdienās pieradusi strādāt. Nejauši uzdūrās sludinājumam par stipendiju programmu. Darbam nepieciešamās prasmes stipendiāti apgūst strādājot, atsevišķu teorētisku apmācību nav.

“Mums neliedz padomu, taču neviens arī nebaksta ar pirkstu – dari tā,” stāsta Madara. Meitenes atzīst, ka, pateicoties stipendiju programmai, kļuvušas komunikablākas, drošākas, par sevi pārliecinātākas.

Katrīna līdz šim strādājusi uzņēmuma transporta daļā, kur galvenokārt veic dažādu preču pasūtījumus. Jo, lai autobusi būtu patīkami un ērti, tiem vajag gan tīrīšanas līdzekļus, gan tēju un kafiju karsto dzērienu automātam. Tāpat Katrīna pilda dažus administratīvus uzdevumus. Bet Madara jau izmēģinājusi dažādus darbus – vispirms uzņēmuma kasē tirgoja braukšanas biļetes un atbildēja uz klientu e-pastiem un telefona zvaniem, taču pēc tam “ikdiena pagriezās par 180 grādiem”, jo tika nolemts, ka Madara strādās “Lux Express” birojā Tallinā. Galu galā darba pienākumi iegriezās tā, ka pusi laika vasarā meitene pavadīja Tallinā, bet otru pusi Viļņā. Arī tagad, ja augstskolā ir brīvs, Madarai bieži vien jādodas uz kaimiņvalstīm – viņa brauc uzņēmuma reisos, lai kontrolētu to kvalitāti.

Meitenes stāsta, ka dalība stipendiju programmā nekādā veidā netraucē mācībām – kad jābūt augstskolā, tad darbs tiek atlikts. Viņām nav noteikta darba laika, bet ir uzdevumi, kuri jāpaveic. Pieteikšanās “Lux Express” stipendiātu programmai iespējama visu laiku. Pretendentiem jāraksta vēstule un jādodas uz atlases interviju. Madara piebilst: lai veiksmīgi darbotos programmā, vajag gribasspēku, izturību un jābūt gatavam darbu uztvert kā dzīvesveidu. Arī “Lux Express” vadītājs Hanness Sārpū teic: “No vadības asistentu pro­grammas dalībniekiem tiek prasīta tikpat liela atdeve kā no darbiniekiem. Apzināmies, ka vadības asistentu programma nav vieglākais ceļš, kā atrast jaunus darbiniekus, bet esam pārliecinājušies, ka tā ir piemērota “Lux Express” uzņēmuma modelim.”

Tikai juristiem

Arī Zvērinātu advokātu birojs “Borenius” izveidojis Junioru programmu studentiem. Šī stipendiju programma gan paredzēta tikai jurisprudences studentiem. Programmai var pieteikties tie, kuri tiesību zinātni studē otro gadu. “Borenius” Junioru pro­gramma sākta pērn. Tā sadalīta vairākos posmos: vispirms programmas dalībnieks deviņus mēnešus iepazīst jurista darba nianses, kā arī gūst studijām noderīgus padomus un piedalās izglītojošos un izklaidējošos pasākumos pieredzējušu mentoru vadībā. Pēc tam topošajiem juristiem nodrošina apmaksātu prakses vietu “Borenius” birojā. Cik tieši studentiem maksā, birojā gan negrib atklāt. Veiksmīgākajiem un centīgākajiem programmas dalībniekiem birojā piedāvā pastāvīgu darbu. “Borenius” ieguvums tad ir jauns, spējīgs kolēģis, taču birojā arī apzinās, ka ar Junioru programmu viņi sniedz savu artavu jaunu juristu izglītošanā. Pieteikšanās “Borenius” Junioru pro­grammai noslēgsies jau rīt. Lai pieteiktos, studentiem jānorāda vidējā svērtā atzīme pēc 1. kursa, kā arī jāiesniedz sava motivācija, kāpēc viņi vēlas piedalīties programmā.

Andris Dimants, pirmās “Borenius” Junioru programmas dalībnieks, uzskata, ka zvērinātu advokātu birojā guvis vērtīgu pieredzi, kas ļāvusi daudz augstākā līmenī apgūt viņu interesējošās tiesību nozares: “Iesaku ikvienam studentam, kas augstu vērtē savu profesionālo izaugsmi, nelaist garām šādu vienreizēju iespēju un pieteikties.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nākamos darbiniekus noskata stipendiju programmā: .., un naakamaas darbinieces tiek noveerteetas un testeetas. Man gaaja tieshi taapat, liigumu nedabuuju pirms mani, toreiz 1. kursa studenti, visi augstaakie un zemaakie prieksnieki ne-iztesteeja.

Draugiem Facebook Twitter Google+