×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. janvāris, 2015
Drukāt

Jaunā zinātniece Baiba Švalbe strādā, lai uzlabotu “Mildronātu”

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Fakti

Vernera fon Sīmensa balvas piešķirtas jau 15 gadu. Tās saņēma arī izcilāko maģistra darbu autori Dace Lauka, Laura Pastare, Maksims Gavrilovs, Mihails Lisicins, Zane Zelča (visi Rīgas Tehniskā universitāte) un Virgīnija Liepiņa (Latvijas Universitāte). Par labākajiem promocijas (doktora) darbiem apbalvojumus ieguva Dāvis Meike (RTU), Mihails Ščepanskis, Baiba Švalbe un Justs Dimants (visi LU). Viņi meklējuši risinājumu atkritumu atkārtotai izmantošanai, tādējādi mazinot vides piesārņojumu, piedāvājuši alternatīvas enerģētikas jomā, kas var paaugstināt Latvijas valsts energoneatkarību, kā arī nākuši klajā ar materiālu un procesu efektivitātes uzlabojumiem.

“Protams, ir brīži, kad nākas vilties, kad neizdodas tas, kas iecerēts, bet, kad izdodas, ir milzīgs prieks. Jebkura farmakologa sapnis ir radīt jaunas, cilvēkiem noderīgas zāles,” saka Baiba Švalbe, viena no nesen pasniegtās Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas laureātēm, farmācijas doktore un Organiskās sintēzes institūta (OSI) pētniece.

“Siemens” ik gadu apbalvo izcilāko doktora un maģistra darbu autorus. Augstu ticis novērtēts arī Baibas Latvijas Universitātē (LU) aizstāvētais doktora darbs “L-karnitīna biosintēzes inhibitora mildronāta neirotropo efektu pētījumi eksperimentālajos modeļos”.

Pētnieki “pavilka līdzi”

Līdz farmācijai Baiba nonāca pakāpeniski. Vispirms, vēl mācoties tagadējā Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā, viņa ieinteresējās par bioloģiju: “Tur diezgan liela loma bija manam bioloģijas skolotājam Gunāram Cakulam-Strodam. Viņa vadītās bioloģijas stundas bija ļoti aizraujošas.”

Tāpēc vispirms Baiba LU ieguva bakalaura un dabaszinātņu maģistra grādu bioloģijā. Pēc tam devās uz LU Medicīnas fakultāti, kur doktorantūrā studēja farmāciju. Bioloģija un farmācija ir cieši saistītas. Studējot bioloģiju, Baiba specializējās cilvēku un dzīvnieku fizioloģijā. “Bioloģijas studijās uzzināju, kā šie organismi funkcionē, bet farmācijas studijas sniedza zināšanas par to, kā šos organismus ietekmēt un kā vielas uz tiem iedarbojas,” stāsta Baiba.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+