Publicitātes foto

”Nākotnes namam” meklēs apdares materiālus ārpus Latvijas
 0

Rekonstruējamā Okupācijas muzeja piebūves – ”Nākotnes nama” – fasādi konceptuāli iecerēts būvēt no Latvijas materiāliem, tomēr šajā jomā iezīmējušās grūtības, aizvadītās nedēļas nogalē atzina ASV dzīvojošais arhitekts Gunārs Birkerts. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

”Materiāliem būtu jābūt no Latvijas – šūnakmenim vai dolomītam. Bet neviens no šiem materiāliem nav dabūjams tādā daudzumā vai arhitektoniskā veidolā, lai būtu tādās klasiskās dimensijās kā Brīvības piemineklī vai Brāļu kapos, jo mēs gribam turpināt tradīciju. Ir vajadzīgas zināmu dimensiju plāksnes, bet akmeņi, ko ņem raktuvēs, ir mazākos gabalos. Līdz ar to arī skats ir cits,” Okupācijas muzejā Rīgā tiekoties ar žurnālistiem, atzīmēja ”Nākotnes nama” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunbūves projekta autors. Patlaban tiekot risināts jautājums, vai līdzīgus materiālus nav iespējams iegūt ārpus Latvijas.

Birkerts uzsvēra, ka apsūbējušās vara skārda plāksnes, kas sedz veco Okupācijas muzeja daļu, rekonstrukcijas gaitā netiks tīrītas un paliks tikpat tumšas, jo projekta idejā saglabājas uzsvars uz krāsu kontrastu melnais–baltais, kur vecā muzeja ēka glabā pagātnes tumšumu, bet nākotni simbolizējošā piebūve ir gaiša. Pret Grēcinieku ielu vērstais piebūves gals būs stiklā, pilnīgi caurspīdīgs, simbolizējot atvērtību. Lai arī kopš ”Nākotnes nama” idejas publiskošanas pagājis jau gandrīz divpadsmit gadu, ASV latviešu arhitekts norādīja, ka atkāpju no sākotnējām iecerēm par tā ideju un izskatu nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz jautājumu, kā, viņaprāt, vērtējamas regulārās aizķeršanās un termiņu pārlikšana Birkerta projektu – LNB ēkas ”Gaismas pils” un ”Nākotnes nama” – realizācijā, Gunārs Birkerts atbildēja:

”Es neesmu piedzīvojis, ka viena tāda ēka kā LNB prasa tik daudz laika. Ar muzeju ir citādi, jo muzeja projekts sākās vēlāk. Bet tie ”gājieni” un iemesli, kāpēc lietas tā notiek, ir vieni un tie paši. Tā ir tipiska Rīgas un Latvijas īpašība – mācēt lietas izvilkt garumā.

Par to mēs varam runāt daudz un dikti. Laiks tiek stiepts garumā daudz vairāk, nekā tas būtu vajadzīgs, bet tā mēs daudz zaudējam dažādos veidos. Un tas nav veids, kā būt produktīvam un kaut ko sasniegt.”

Martā sākta un patlaban notiek ”Nākotnes nama” tehniskās projektēšanas fāze. Pēc plāna, projekta izstrādei būtu jābeidzas gada beigās, lai nākamgad pavasarī varētu sākt būvdarbus. Tādā gadījumā ”Nākotnes nams” jāpabeidz 2015. gadā. Protams, ja viss ritēs, kā plānots, un nebūs neplānotu aizķeršanos. Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) un ”Daugavas vanagi” ir izsludinājuši 2013. gadu par Okupācijas muzeja gadu. Līdz ar to atsākusies līdzekļu vākšanas kampaņa muzeja atbalstam.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.