×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Nākotnes tehnoloģija: Elektrība atlidos pa gaisu (2)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Autors – Vilma Veldre

Dažādu elektrisko ierīču lietotāji izjūt nopietnas neērtības, ko izraisa elektrisko rozešu trūkums. Sevišķi par to mēdz sūdzēties aktīvākie lietotāji, kam kaut kas tāds nepieciešams teju vai katrā telpas kvadrātmetrā. Bet jaunākais zinātnieku izstrādājums viņus glābs, piedāvājot enerģijas padošanu starojuma kūlīšu veidā, kas bez mazākās aiztures iekļūst telpās, tādējādi piešķirot lietotājam absolūtu brīvību, ļaujot iztikt vispār bez… vadiem.

Aizmirst par uzlādēšanu

Runa ir par ASV uzņēmuma “PowerBeam” jauno produktu. Savā tīmekļa lapā uzņēmums apgalvo, ka sistēma balstīta tādu “enerģijas kūlīšu” izmantošanā, kas pārraidāmi gluži kā parastie kūlīši tradicionālajās optiskajās sistēmās. Ar šo kūlīšu palīdzību jau esot iespējams pārraidīt elektrību no viena istabas stūra uz otru, piemēram – no rozetes uz datoru, televizoru, stereosistēmu un tamlīdzīgiem patērētājiem.

Šī tehnoloģija ļaušot pilnībā izņemt no telpas laukā visus vadus, tādējādi arī palielinot mūsu mājokļu estētisko pievilcību. Pagaidām šis enerģijas pārraidīšanas paņēmiens sevi lietderīgi attaisnojot attālumā no 10 līdz 100 metriem. Jāatzīst, tas nav maz, patiešām! Izmantojot šo sistēmu, lietotājiem vairs nebūs jādomā, piemēram, par bieži vien iekārtu sarežģīto un dārgo pieslēgšanu elektrībai, par iekārtu ierobežoto attālumu no barošanas avotiem (galvenokārt – elektrības rozetēm), par allaž zem kājām esošiem elektrības vadiem, par mobilo iekārtu ierobežotajām darbības zonām (piesaistes dēļ elektrības rozetēm, šīs iekārtas patiesībā nav nekādas “mobilās”), un, visbeidzot, – atkritīs nepieciešamība pastāvīgi rūpēties par šo iekārtu uzlādi laikā un vietā. Faktiski līdz ar “PowerBeam” sistēmas parādīšanos mobilo iekārtu lietotāji varēs vispār aizmirst uzlādēšanas rūpes, jo šīs ierīces allaž būs darba kārtībā.

Nav bīstami cilvēkam

“PowerBeam” darbības princips ir vienkāršs. Kaut kur netālu no elektrobarošanas avota novieto enerģijas raidītāju, ko izgatavotāji nodēvējuši par “Powmitter” un kas sastāv no vairākām infrasarkanajām lāzera gaismas diodēm ar stara izejas jaudu 1–5 vatu katra. Tas nav maz, jo – 0,5 vatu jaudas lāzera starojuma kūlītis var caururbt plastikāta plāksnīti vai nopietni sabojāt acs tīkleni. Šo diožu radītā lāzera kūlīšu sistēma galvenokārt novirzīta uz elektroenerģiju patērējošās iekārtas uztvērēju, kur paredzēts no lēcām un augstas efektivitātes fotoelektrisko pārveidotāju režģis, kas kopumā neredzamo optisko staru pārveido elektrībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Sacerējums “vienkāršajiem cilvēkiem”.
  Kas ir elektrība – tumša lieta, kas gaiši spīd ?
  Kāpēc izmantot “enerģijas kūlīšus”, ja “gaiss” ir pilns ar enerģiju(mainīgu!) – ēd kaut ar karoti ?
  Modelis “daļiņas” traucē ? Meklējam citu, atbilstīgāku, pasaules modeli! Skolās iedzīts, ka šie ir vienīgie pareizie pātari ?
  Kāpēc neņemam vērā ko acs redz un ko neredz un kāpēc neredz ?

  • P.S. Tehnoloģija nav nekāds jaunums – jau 100 gadus atpakaļ Tesla to atklāja. Tālāk par izlietojumu sakaros nav tikts vājo enerģētisko parametru dēļ.
   PowerBeam vienkārši vajag atgādināt pasaulei par sevi.

Draugiem Facebook Twitter Google+