×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Nakts lūgšana ar Pertu un Silvestrovu (2)

ReklāmfotoReklāmfoto

Adventes laikā, 12. decembrī, Hermaņa Brauna fonds ikgadējā ziemas mūzikas festivāla “Winterfest” ietvaros aicina uz tradicionālo koncertu “Nakts lūgšana” Rīgā Svētā Jāņa baznīcā. Šajā reizē Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā kopā ar zvanu ansambli “Primus” aicinās ieklausīties Arvo Perta un Valentīna Silvestrova mūzikā.

Koncerts “Nakts lūgšana” laikā pirms Ziemassvētkiem aicina ieklausīties mūzikā, kas, iespējams, palīdz atbildēt uz cilvēka lielajiem jautājumiem – kādēļ viņš nācis šajā pasaulē, kā vārdā dzīvo un ko atstās pēcnācējiem.

Šoreiz “Nakts lūgšanai” diriģents S. Kļava izvēlējies izcilā ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova un visā pasaulē pazīstamā igauņu skaņraža Arvo Perta mūziku. “Viņi ir vienā gadā dzimuši, taču katrs ar savu neatkārtojamu mūzikas valodu,” izvēli pamato S. Kļava. “Katrs no viņiem ir vesels laikmets mūzikā, bet abu šo autoru radošajā dialogā atklāsies, manuprāt, jauni muzikālie akcenti. Tā ir mūzika, kas spēj apstādināt ierasto laika ritumu un nes Adventes laikam tik raksturīgo miera, cerību un klusinātu ilgu sajūtu. Šai sajūtai un brīdim ļoti piederīgas man šķiet zvanu ansambļa skaņas, kas būs Latvijas Radio kora muzikālais partneris visa vakara garumā.”

Nule Latvijas Radio koris un kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” par A. Perta opusa “Adam’s Lament” ierakstu (ECM) nominēti prestižākajai mūzikas balvai “Grammy” kategorijā “Labākais kora sniegums”, bet pats skaņdarbs – Labākās laikmetīgās klasiskās mūzikas kompozīcijas kategorijā.

Britu mūzikas portāls otro gadu 77 gadus vecā igauņu komponista A. Perta darbus atzinis par visbiežāk izpildītajiem no visiem pašlaik dzīvo komponistu radītajiem darbiem. “Tintinnabuli” jeb zvaniņu tehnikas izgudrotājs A. Perts pazīstams kā krievu pareizticīgajai baznīcai piederīgs komponists. Ik gadus viņš pavada vairākus mēnešus Arhimandrīta namā netālu no Eseksas, komponējot un apmeklējot dievkalpojumus netālajā klosterī.

Savukārt ukraiņu dzīvais klasiķis Valentīns Silvestrovs, saukts par pēcskaņas meistaru, ir viens no savdabīgākajiem un introvertākajiem mūsdienu komponistiem. Nebūdams PSRS “centra” (t. i., Maskavas vai Ļeņingradas) komponists, avangardiski noskaņotais Silvestrovs pakļāva savu daiļradi visām iespējamām represijām – to skaitā bija izslēgšana no Komponistu savienības un partitūru nepublicēšana, kā arī darbu neatskaņošana. “Man galvenais ir panākt caurspīdīguma un gaismas sajūtu. Lai ir melanholija – tā ir dvēseles satikšanās ar mūžību. Bez skumjām mūzika zaudētu savu vērtību. Tāpat kā cilvēks,” tā žurnālam “Rīgas Laiks” intervijā reiz teicis pats komponists.

Koncerta “Nakts lūgšana” rīkotāji ir pārliecināti, ka jaunā programma būs atklājums kā mūzikas pazinējiem, tā visiem mūzikas draugiem – publika novērtēs gan pašas skaņas skaistumu, gan klusumu, kas baznīcas akustikā maina nokrāsu un mirgo kā sveču liesmiņas gada tumšākajā laikā.

Varbūt noder!!


Koncerts: 13. XII 19.00

Biļetes: “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv.

Cena: Ls 4 – 25; bezmaksas ieeja līdz 5 gadu vecumam, neaizņemot atsevišķu sēdvietu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Man patīk, ka paši sevi slavējat! 🙂 Koncerts neatstāja nekādu īpašu iespaidu, bija gaudena noskaņa un garlaicīgi, kā vienmēr. Bet dažu cilvēku pašapzinības kultu turpinat izmisīgi uzturēt, laikam tāds darbs. Ar diriģēšanu tagad neiztikt vien…

  2. Milzīgs paldies par sajūtu! Jūs esat izcili – perfekti noslīpēts skanējums un dvēsele katrā skaņā! Paldies Sigvardam un māksliniekiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+