×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. augusts, 2012
Drukāt

Nama seja – fasāde

Foto no firmas "Metālkalējs" arhīvaFoto no firmas "Metālkalējs" arhīva

Tāpat kā rotaslietas un aksesuāri piešķir papildu izteiksmību sievietes izskatam, arī nama fasādi var bagātināt vai, gluži pretēji, izbojāt šķietami sīkumi – karoga turētāji, pastkastītes, zvana pogas, vējrādītāji utt. Tos iesaka saskaņot ne vien savā starpā, bet arī pieskaņot ēkas stilam, balkona un lieveņa margu materiālam, tonim.

 

Piemēram, ja margām izmantots melni krāsots metāls un vijīgas formas, arī karoga turētājs jāpiemeklē no melna metāla un ar liekumiem, tāpat pastkastītei vajadzētu būt melnai ar romantiskām detaļām, bet zvana pogas vietā varbūt labāk izskatītos durvju klauvējamais (klabiķis). Bet, ja fasādē dominē gaišais metāls un atturīgs stils, jāizvēlas askētiskas formas karoga turētājs no gaiša metāla, līdzīgi arī pasta kaste un zvana poga.

 

Oriģināldarbi

Vienkāršākais, bet ne lētākais veids, kā iegūt vajadzīgos aksesuārus vienotā stilā – pasūtīt kādā no metālkalumu darbnīcām. Ļoti bieži tie paši meistari, kas veido lieveņu un balkonu margas, vārtus un citus elementus no metāla, izgatavo arī dažādus sīkus aksesuārus pēc pasūtījuma, tostarp arī lukturus, dārza dekoratīvos elementus, gaismas ķermeņus, noteku nosedzējus, lieveņa jumtiņu konstrukcijas. Jārēķinās tikai, ka pie labiem meistariem rindā var būt jāgaida vairākus mēnešus. Tomēr ir vērts, jo iegūsiet gaumīgu nama fasādi ar elementiem, kādi nebūs tuvākiem kaimiņiem.

 

Veikalu piedāvājums

Prakse rāda, ka kaut cik saskaņotus aksesuārus no pārsvarā vienveidīgās produkcijas izdodas komplektēt, apbraukājot vismaz trīs četrus veikalus. Atrodam neizteiksmīgus vai pārāk sacakotus metāla karoga turētājus melnā, pelēkā, brūnā vai zaļā krāsā. Bet pastkastes pieejamas divējādas – stiprināmas pie durvīm un vārtiņiem vai brīvi stāvošas uz atsevišķas kājas. Krāsu izvēle lielāka nekā karoga turētājiem – var atrast arī baltas, sarkanas, zilas kastes ar spiciem un noapaļotiem jumtiņiem.

Rūpīgi meklējot, interjera un dizaina salonos var ieraudzīt arī interesantākus un dārgākus produktus – nerūsējošā tērauda kastes, kas komplektētas ar koku un citām interesantām detaļām.

 

Brīvi stāvošās kastes ir daudz košākas un veidotas kā atsevišķs dekoratīvs elements, līdz ar to tām pieskaņot karoga turētāju ir vēl grūtāks uzdevums.

 

Nedaudz vieglāk komplektēt pastkastes durvju lūciņas – tās ir gan klasiskas, gan ar romantiskiem rakstiem, gan pavisam vienkāršas, lielākoties zelta, sudraba vai melnā tonī.

Par zvana pogām ir īpašs stāsts – tā kā tās saistītas ar zvanīšanas vai namruņa ierīci, vairāk domāts par funkcionalitāti un skaņu, nevis izskatu. Visbiežāk materiāls ir plastmasa baltā, pelēkā, brūnā vai melnā krāsā.

 

 

Trīs risinājumi

Var secināt, ka saskaņotus aksesuārus izdodas atrast aptuveni trīs pozīcijās:

* kalta metāla izstrādājumi melnā krāsā ar daudzām liektām detaļām – dažādi karoga turētāji, pārsvarā brīvi stāvošas pastkastes un masīvi durvju klauvētāji. Vidēji dārga izvēle, šāda komplektācija derēs guļbūvēm, senlaicīga stila mājām un ēkām ar kalta metāla balkona margām un detaļām;

* krāsota metāla izstrādājumi vienkāršā, neizteiksmīgā formā – parasti karoga turētāji, pastkastes, stiprināmas pie durvīm vai vārtiņiem, un neizteiksmīgas zvana pogas. Lēts risinājums, kas derēs jebkurai mājai, jo neitrālais dizains fasādes tēlu neizbojās, tikai ar noteikumu – ja visi elementi būs saskaņoti vienā tonī;

* gaišs metāls un askētiska forma – šķietami ļoti vienkārši karoga turētāji, pastkastes un zvana pogas (vai paneļi) no nerūsējošā tērauda. Tomēr visbiežāk tie ir diezgan dārgi izstrādājumi, kuru tapšanā savu roku pielikuši arī dizaineri. Derēs mūsdienīgas arhitektūras mājām ar līdzīgā stilā ieturētām margām, gaismas ķermeņiem un citām detaļām.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+