×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
13. septembris, 2017
Drukāt

Namus sāks vērtēt pēc vecuma (12)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ilustratīvs foto

Valsts zemes dienestā (VZD) plāno novērtēt ģimeņu privātmājas un daudzstāvu dzīvojamos namus pēc to vecuma.

Tādējādi šo ēku īpašniekiem vīd cerības, ka ar laiku tiktu pārtraukts gadiem ilgušais un VZD kultivētais absurds, par ko vairākkārt teikuši “LA” lasītāji. Proti, jo nams kļūst vecāks un arvien vairāk nolietojas, jo pēc VZD ieviestajiem kadastrālās vērtēšanas rēķiniem kļūst arvien vērtīgāks. Attiecīgi – jo nams vecāks, jo par to jāmaksā lielāks nekustamā īpašuma nodoklis.

Valdībai iesniegtie grozījumi kadastrālās vērtēšanas noteikumos paredz, ka no nākamā gada 1. janvāra ģimeņu privātmājas, daudzstāvu dzīvojamos namus, viesnīcas, restorānus un kafejnīcas, birojus, tirdzniecības un ražošanas ēkas, noliktavas – kopskaitā 16 ēku veidus – sagrupēs pēc vecuma, kuru ņems vērā kadastrālo vērtību noteikšanā. Līdz šim vecumu ņēma vērā tikai telpu grupām daudzfunkcionālo ēku vērtēšanā, nosakot divas ēku vecuma grupas – ēkas, kas pirmoreiz pieņemtas ekspluatācijā pēc 2000. gada 1. janvāra un par kurām nav ziņu par to ekspluatāciju agrāk, un pārējās ēkas.

Grozījumi noteikumos gan vēl nenozīmē, ka no nākamā gada ģimeņu privātmājām, daudzstāvu dzīvojamiem namiem un pārējiem mainīsies kadastrālās vērtības. Tās katrai ēku vecuma grupai atsevišķi aprēķinās tikai no 2020. gada 1. janvāra. Valsts zemes dienestā to izskaidro ar šā gada maijā pieņemtajiem Kadastra likuma grozījumiem. Pēc šā likuma šim gadam noteiktās kadastrālās vērtības ir “iesaldētas” līdz 2020. gadam, savukārt pēc vecuma tās šādi nav novērtētas.

VZD paredz paaugstināt kadastrālās vērtības ēkām, kuras nodotas ekspluatācijā pēc 2000. gada 1. janvāra, kā arī šo ēku telpām. Paaugstinājums skartu ap 8000 ēku, to skaitā aptuveni 1000 daudzfunkcionālo ēku (aptuveni 32 000 dzīvokļu), 5200 ģimeņu privātmāju un 1800 nedzīvojamo māju īpašniekus. Bet, tā kā par ēku celtniecības gadiem precīzu ziņu VZD uzturētajā nekustamā īpašuma valsts kadastrā joprojām trūkst, šo ēku skaits var palielināties.

Kadastra likumā noteikts, ka ziņas par pirmreizējo ēkas ekspluatācijas pieņemšanas gadu sniedz Tiesu administrācija līdz 2017. gada 31. oktobrim. Ja tai ziņu nav, tad VZD pieprasa vietējām pašvaldībām, kuras tās iesniedz līdz 2018. gada 31. martam. Ja pēc valsts un pašvaldību datiem reģistrētais ēkas ekspluatācijā pieņemšanas gads neatbilst ēkas īpašnieka rīcībā esošajiem dokumentiem, tad līdz 2018. gada 1. decembrim ēkas īpašniekam jāiesniedz VZD dokuments, kas apliecina ēkas ekspluatācijas sākšanas gadu un kuru nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētu bez maksas.

Grozījumi kadastrālās vērtēšanas noteikumos, kurus valdība skatīs otrdien, 12. septembrī, citstarp paredz tiem nekustamiem īpašumiem, kuriem noteikts kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss, tuvināt kadastrālās vērtības līdz 70% apmērā no nekustamo īpašumu tirgus vērtības. Šīs pārmaiņas varētu skart aptuveni 9000 zemes gabalu īpašniekus, tostarp ap 7000 Rīgā un Jūrmalā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Sen jau tā bija jāvērtē ,pēc vecuma mājas ,ne jau par graustiem jāmaksā tik pat cik par jaunajām mājām?

 2. Tagad iedzīvotājiem, kam nav bijuši vai arī kam ir bijusi slikti savi mitekļi un kas ir iegādājušies jaunus, tagad sarēķinās NĪN tādu, lai viņi nevarētu samaksāt to, un tad viņus izliks ārā no saviem dzīvokļiem.
  Atkal būs NĪN 4000Eiro un augstāk !!!

 3. Tiklīdz kādā Rīgas apkaimē, kvartālā vai reģionā kāds uzgadījies, vai īpaši piemeklēts, pircējs par NĪ pirkumu dažādu, reizēm dīvainu, iemeslu dēļ tā pamatīgāk samaksājis, tā mudīgie naudasbada māktie RD ierēdņi tur paceļ kadastrālo vērtību, un nodokļus % nu jāmaksā lielākusit visiem, netatkarīgi no tā vai viņu pašu īpašums ir “vecs” vai ‘jauns”, vai liels vai mazs. Cik ilgi vēl tā būs?

  • FANTASTIKA- vai zināt, ka padomju laika mājām ekspluatācijas mūžs likumā bija ap 70 gadu. Un tagag ejot tam uz beigām- ir veikta likuma izmaiņa. kuras rezultātā tagad padomju laika bloku mājām ir parināts ekspluatācijas mūžs – UN TAS IR NO ŠĪ BRĪŽA 100GADU !
   Neticiet atveriet likumu un apskatieties !!! FANTASTIKA likumu parakstījis V.Dombrovskis- Vienotība !

 4. Celtnes vertiba butu janosaka pec tas stavokla,100 gadigai majai nav ne vainas,bet pirms 10 gadiem buveta jau avarijas stavokli ar kritosu apmetumu.

 5. Kad beidzot VZD unTM ierēdņi izlasīs līgumus ar ES,PTO<OICD,kur skaidri rakstīts ka būve un zeme ir prece unvalsts nedrīgst IEJAUKTIES BRĪVĀ tirgus ekonomokā? Cik ilgi Latvija vēl būs spēkā PSRS likumdišana ?Igaunijā un Lietuvā ar tādām muļķībam nenodarbojas un viņiem nav Veltas Paršovas doktora disertācija 2006 g par Kadastrālo vērtēšanu.

 6. Izcils plāns! Jūgendstila centra eksluzīvo dzīvokļu īpašnieki maksās niecīgu nodokli jo 1) māja ir vēsturiskais piemineklis, 2) māja nodota ekspluatācijā pirms 2000.gada. Toties nelielas privātmājas īpašnieks, kurš uzbūvējis pieticīgu 120 kvm namiņu, teiksim, pagājušogad, vai nopircis mazu dzīvoklīti pilsētas nomales jaunajā projektā, maksās milzīgu nodokli.
  Brīnisķīga iecere, kas atkal pasargās bagātos un cirtīs smagi pa maciņu vidējam slānim un trūcīgākiem cilvēkiem.

  • Es iedomājos tieši to pašu. Arī Jūrmalas 1999.gada villas skaitīsies nevērtigākas.

   • Šīm “vērtīgajām” jūgendstila ēkām ir 100 un vairāk gadu un nolietojuma procents virs 60-70% ! Vai Jūs zināt ,kāda enerģija un nauda ir vajadzīga, lai uzturētu šīs ēkas puslīdz pienācīgā veidā ???? Šādām ēkām ,kā kultūras pieminekļiem ,vispār nevajadzētu tikt apliktām ar nodokli!

  • “citstarp paredz tiem nekustamiem īpašumiem, kuriem noteikts kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss, tuvināt kadastrālās vērtības līdz 70% apmērā no nekustamo īpašumu tirgus vērtības”

   kā saprotu tad tirgus vertiba tai jūgendstila ēkai ir daudz lielāka nekā šobrīd noteiktā kadastrālā vērtība… līdz ar to nemaz tā nesanāks ka varēs nemaksāt… drīzāk jau būs jāmaksā daudz vairāk

Draugiem Facebook Twitter Google+