×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2012
Drukāt

Narkokurjeram Zēģelim piespriež 25 gadu cietumsodu

Foto - LETAFoto - LETA

Lielbritānijas pakļautībā esošajās Bermudu salās pērn augustā aizturētajam Latvijas pilsonim Jānim Zēģelim, kas savā jahtā no Karību jūras uz Baltijas jūru veda 165 kilogramus kokaīna 48 miljonu ASV dolāru (26,8 miljonu latu) vērtībā, tiesa otrdien piesprieda 25 gadu cietumsodu par kokaīna un ieroča ievešanu Bermudās, vēsta Bermudu salu laikraksts “Royal Gazette”.

Tiesnesis Kārlails Grīvzs, pasludinot sodu, atzina, ka “šis ir vēsturiskas neģēlības gadījums”, un uzsvēra, ka Bermudās līdz šim neviens nebija notiesāts par tik liela narkotiku daudzuma ievešanu, raksta laikraksts.

Iepriekš lielākais Bermudās piepriestais cietumsods bija apmēram 18 gadu, bet tiesnesis sacīja, ka Zēģeļa lietā jāpiespriež bargāks sods.

“Narkotiku kontrabandistiem droši jāzina, ka tad, kad viņi izmanto šo zemi [Bermudas] darījumiem [ar narkotikām], sods noteikti būs un tas būs bargs. Viņi šādā veidā ir jāattur [no nozieguma izdarīšanas],” sacīja tiesnesis, kura teikto citēja laikraksts “Royal Gazette”.

29 gadus veco Zēģeli Bermudu tiesas zvērinātie 7.jūnijā vienprātīgi atzina par vainīgu viņam izvirzītajās apsūdzībās, un viņam draudēja mūža ieslodzījums. Tiesa tomēr ņēma vērā to, ka viņam ir trīs bērni – dēli 10 un septiņu gadu vecumā un divus gadus veca meita.

Lūdzot tiesu būt žēlsirdīgai, Zēģelis sacīja: “Es esmu ģimenes cilvēks, triju bērnu tēvs. Es visu savu mūžu rūpējos par viņiem visiem, sevišķi par abiem dēliem, kurus piecus gadus esmu audzinājis viens pats. Vienīgais, ko es vēlos, ir iespējami drīz būt kopā ar viņiem un viņus atbalstīt.”

Deviņas dienas ilgajā prāvā tiesa noskaidroja, ka  Zēģelis devies uz Sentlūsiju, Dominikānas Republiku un Trinidadu un Tobago, bet Sentdžordžas ostā Bermudu salās Latvijas valstspiederīgais ieradies, jo jahtai “Arturs” radušās tehniskas problēmas.

Par narkotiku atvešanu no Trinidadas un Tobago uz Skageraka šaurumu, kas savieno Ziemeļjūru un Baltijas jūru, Zēģēlim solīja samaksāt divus miljonus ASV dolāru (1,1 miljonu latu), par ko viņš, kā norādīja prokuratūra, esot vēlējies palīdzēt dzimtenē finansiālās grūtībās nonākušajai ģimenei.

Tomēr  Zēģelis tiesā apgalvoja, ka ir kļuvis par kāda Krievijas valstspiederīgā, kas viņu nolīga narkotiku pārvešanai, shēmas upuri, jo vīrietis esot paslēpis narkotikas un ieroci Zēģeļa jahtā un viņš to atklājis vien tad, kad jau trīs dienas bija atradies jūrā 80 līdz 100 jūdžu (129 līdz 161 kilometru) no Monas kanāla starp Dominikānas Republiku un Puertoriko.

Zēģelis tiesai apgalvoja, ka bija pārāk nobijies, lai izmestu narkotikas vai ziņotu tiesībsargājošajām institūcijām, jo Krievijas valstspiederīgais, kura vārdu  Zēģelis prāvas laikā neatklāja, esot draudējis nogalināt viņu un viņa ģimeni, kas ar Krievijas valstspiederīgā palīdzību bija pārcēlusies uz dzīvi no Latvijas uz Dominikānas Republiku.

Viņš apgalvojis, ka esot sazinājies ar savu māti Dainu  Zēģeli, kas Dominikānā strādā par bārmeni, un izplānojis iemest narkotikas ūdenī un bēgt kopā ar māti, tomēr jahtai radās tehniskas problēmas un viņam vajadzēja pietauvoties Bermudu salu ostā.

Zēģeļa elektroniskā pasta sarakste parādīja, ka viņš apspriedis ar māti šo kontrabandu un viņa aicinājusi to neizmest, neraugoties uz jahtas tehniskajām problēmām, ziņoja “Royal Gazette”.

Zēģelis noliedza savu vainu ieroča, ložu un narkotiku glabāšanā un ievešanā.

165 plastmasas maisiņos ar balto pulverīti kopumā bija 164 136,7 grami kokaīna ar 81% tīrību, kā arī 72 tabletes, kas kopā svēra 952,4 gramus un saturēja 73% tīrā kokaīna.

Tomēr 1.augustā jahtu pārmeklēja Bermudu salu policija un muita un atrada slēptuves jahtas priekšējā daļā, kur paredzēta vieta gulēšanai. Jahta tika pārmeklēta un Zēģelis aizturēts, kad tā 11 dienas bija atradusies noenkurota Sentdžordžas salā.

Kad muitas darbinieki atrada slēptuvē paciņas, viņi jautāja Zēģelim, kas tajās ir, uz ko viņš atbildējis, ka tajās atrodas “kas jūsu meklēšanas vērts”, un atzinis, ka tur ir 165 kilogrami kokaīna. Jahtā tika atrasts arī šaujamierocis un 192 lodes.

Augstākās tiesas zvērinātie noraidīja Zēģeļa advokāta Marka Petingila argumentus, ka Zēģelis esot rīkojies draudu vai spaidu dēļ. Prokurori un tiesnesis tomēr pieņēma, ka nav nekādu pierādījumu tam, ka Zēģelim būtu bijis nodoms izplatīt šo kontrabandu Bermudu salās.

Tiesnesis nolēma, ka tiesai jākonfiscē Zēģeļa jahta. Viņš arī sacīja, ka Zēģeļa apcietinājumā pavadītais laiks kopš aizturēšanas tiks atskaitīts no viņa soda. Tiesnesis uzsvēra, ka Bermudu salu varas iestādes nevēlas maksāt par Zēģeļa turēšanu Vestgeitas cietumā vairāk, nekā būtu nepieciešams, un pieļāva iespēju, ka Zēģelis varētu tikt atbrīvots pirms termiņa un izraidīts, kad viņš būs izcietis trešdaļu piespriestā soda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+