×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Nartišs izgudrojis subkontrabastrompeti – sešreiz lielāku par parasto

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Viens no vadošajiem Latvijas trombonistiem, Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra un dažādu muzikālo projektu dalībnieks Vairis Nartišs izveidojis pasaulē pirmo subkontrabastrompeti, kas ir sešas reizes lielāka par parastu instrumentu, stāsta mūziķis.

Instrumenta garums ir vairāk nekā divi metri un tā svars kopā ar visu futlāri pārsniedz 20 kilogramus. “Instrumentam iespējams ļoti plašs pielietojums – sākot no akadēmiskās mūzikas, paplašinot trompešu grupas diapazonu, līdz atraktīvām performancēm un ritmiskām, basģitārai raksturīgām, muzikālām pasāžām,” saka Vairis Nartišs, piebilstot, ka labi apzinās – sākotnēji jaunā subkontrabastrompete būs pielietojama vien kā šova un muzikālu performanču instruments. “Turklāt mani urdīja nemiera gars – noskaidrot, kā skanēs trompete, ja tās izmēru palielinās sešas reizes. Ceru, ka ar laiku, aktīvi sadarbojoties ar komponistiem visā pasaulē, instruments parādīsies orķestru un ansambļu partitūrās,” saka mūziķis.

Subkontrabastrompete ir tikai viena no daudzajām Vaira Nartiša idejām, kuras viņš realizējis mūzikas instrumentu un to aksesuāru jomā. Idejas pamatā bija radīt jaunu pasaulē vēl nebijušu instrumentu, lai atstātu kaut ko paliekošu pasaules mūzikas vēsturē.

Nākamie soļi, lai iekarotu mūzikas tirgu, būs subkontrabastrompetes prezentēšana lielākajā Pasaules mūzikas instrumentu ražotāju izstādē – Frankfurtes Mūzikas Mesē –, kas risināsies aprīlī. Tāpat instruments tiks prezentēts komponistiem, lai iekļautu to mūzikas partitūru instrumentācijās.

Kādēļ šāds instruments radīts? Vairis Nartišs atbild: “Katram puikam ir kāda vismīļākā rotaļlieta, ar kuru viņš spēlējas un kas aug līdz ar puiku – kādam tās ir mašīnas, kādam kluči, ar kuriem būvēt mājas, kādam – konstruktori. Man šīs rotaļlietas ir mūzikas instrumenti. Vienmēr ir bijusi vēlme kaut ko pārveidot, uzlabot un uzbūvēt. Pēdējos dažus gadus tas no dzīvesveida, izklaides un hobija ir kļuvis par biznesu. Daudzi jautā – kamdēļ tu to visu dari? Atbildu – vispirms sev un tad piedāvāju to arī citiem. Tā bija, piemēram, ar baroka trombonu, kuru pirms pāris gadiem radīju sev, bet tagad tas jau nepieciešams vairāk nekā 120 trombonistiem visā pasaulē!”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+