Mobilā versija
-3.8°C
Antons, Antis, Antonijs
Trešdiena, 18. janvāris, 2017
24. janvāris, 2014
Drukāt

Narvā rādīs senās Livonijas kartes no LNB krājuma

Foto: LNB digitālā kolekcijaFoto: LNB digitālā kolekcija

Pirmdien, 27. janvārī Narvas muzejā (Igaunija) tiks atklāta izstāde “Livonija 16.-17.gadsimta kartogrāfiskajos izdevumos: Ieskats Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma vērtībās”, portālu LA.lv informēja LNB pārstāvji.

Izstādi atklās LNB direktors Andris Vilks un Latvijas vēstnieks Igaunijā Juris Bone. Izstāde jau iepriekš guvusi atzinību Rīgā, Tallinā, Valgā un Sāremā. Narvas muzeja telpās tā būs apskatāma līdz 29. martam.

Senās kartes ir savdabīgi mākslas darbi ar ģeogrāfisko un dabas objektu zīmējumiem, etnogrāfiskiem attēliem, kā arī burtu un līniju šarmu. Neatkārtojamu satvaru tām piešķir iekrāsojums ar roku, kas katrai kartei piešķir īpašu unikalitāti. Tādējādi tās mūsdienu cilvēkam var sniegt daudz prieka – kā vēsturiskas likumsakarības meklējošam pētniekam, tā sena stila lietu un dokumentu cienītājam.

16. un 17.gs. kartēs redzama latviešu un igauņu zemju vēsturiskā vienotība kopš 1225. gada, kad Svētās Romas impērijas nominālā pakļautībā no tagadējās Vidzemes, Latgales un Igaunijas dienvidu daļas teritorijām tika izveidota Livonija jeb Māras zeme (latīņu val. Terra Mariana).

Papildus 29 kartēm izstādē būs apskatāms video materiāls ar visām Abrahama Ortēlija atlanta “Theatrum Orbis Rerrarum” kartēm. Tas tika radīts kā divu kaimiņvalstu kopīgās vēstures apliecinājums.

LNB kopš dibināšanas uzkrāti vairāki desmiti seno karšu ar Livonijas atainojumu. 2001.gadā šo krājumu papildināja arī Daugavas Vanagu fonda Latviešu kultūras vērtību krātuves “Straumēni” dāvinājums – mācītāja Ringolda Mužika (1914-2000) kolekcija. Pašlaik LNB krājumā ietilpst 44 Livonijas kartes no 16. un 17. gadsimta.

Pievienot komentāru

"KZ" jaunā rakstu ciklā apceļos Latvijas bibliotēkas. Pirmā pietura - Pelči2017. gadā "Kultūrzīmes" sāk jaunu rakstu sēriju "Kultūrzīmju literatūras klubs", kuras gaitā plānojam viesoties gan lielās, gan mazās novadu un arī galvaspilsētas bibliotēkās, iepazīstoties ar to darbu, lasītāju interesēm un analizējot kopējo valsts politiku bibliotēku jomā. No savas puses uz bibliotēku arvien centīsimies paņemt līdzi kādu autoru, kam svaigi iznākusi grāmata.
Draugiem Facebook Twitter Google+