Mobilā versija
+0.8°C
Kristaps, Krists, Klinta, Kristers, Kristofers
Pirmdiena, 18. decembris, 2017
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Ko slēpj alimentu parādnieku parādu nastiņas un izvairību maisi (3)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Pēc diezgan ilgas tiesībsarga un Saeimas deputātu polemikas, kas vietām atgādināja matu skaldīšanu jeb diskusiju par visiem labi zināmo, pērn 29. novembrī spēkā stājušies grozījumi Uzturlīdzekļu garantijas fonda (UGF) likumā ļauj no šī gada 1. jūlija fonda mājaslapā veidot un publiskot parādnieku sarakstu. Tiesa, ne jau visu iespaidīgo viņu saimi – kopā 29 561, diezgan paliela Latvijas pilsēta! – šobrīd tikai 1958, par kuriem saņemta iesniegumveida publiskošanas atļauja no parādnieka otrās puses. Iespējams, atklātībā izcelto neapzinīgo tēvu – viņi diemžēl ir galvenie UGF “klienti” – skaits pieaugs, ja publiskošanai būs vērojams pozitīvs rezultāts. UGF administrācijā par to izsakās piesardzīgi: desmit fonda darbības gados pieredzētais liek šaubīties, ka valsts tiešām spēs atgūt visu parādnieku bērnu uzturēšanai tērēto: nedzēstais pamatparāds kopā ar likumiskajiem procentiem sastāda vairāk nekā 138 miljonus eiro. No 2004. gada 1. augusta līdz tagadējā 31. maijam regresa kārtībā izdevies atgūt 16 miljonus eiro. Nu, lūk… Visus patiesi galvu reibinošos skaitļus veido gan, iespējams, objektīvu apstākļu dēļ sakrātas nastiņas, gan apzināti ļaunprātīgu izvairību parādu maisi. Tas nav abstrakts jēdziens, bet papildu slodze valsts budžetam.

Sākot ar šā gada 1. janvāri, UGF bērna uzturēšanai līdz septiņu gadu vecumam mēnesī izmaksā 90 eiro. Pēc tam, līdz 18 gadiem, – 108 eiro. Daudzām ģimenēm šī summa, iztikas dārdzībai augot, ir pietiekami nopietna, lai mestu pie malas cerību saņemt bērnu uzturnaudu no bēguļojošā tēva (atsevišķos gadījumos – arī mātes) un vērstos UGF. Tur saņemto iesniegumu skaits šī gada piecos mēnešos no 19 140 palielinājies līdz 19 725. Maijā valsts neapzinīgo vecāku vietā 27 017 bērnu uzturēšanai izmaksājusi 2 685 668 eiro.

Tā kā UGF parādnieku cipars, neskatoties uz pieaugušajām iespējām sasniegt bēguļus arī citās valstīs, turpina augt, acīmredzot pastāv šo tendenci veicinoši apstākļi. Par ģimenes vērtību sarukumu, kas iet rokrokā ar vecāku atbildības mazināšanos, diskutēts bieži. Iespējams, nav atrasta pareizā toņkārta vai kancelē nekāpj īstie pravieši, ja šajās debatēs lielāku popularitāti gūst teorijas par miglainām personības brīvībām, kurās daži acīmredzot saskata atļauju ignorēt vecāku galveno pienākumu. Uz šī fona dīvaini liekas Saeimā nesen iebalsotie tā dēvētie tikumības grozījumi, kas vedīs ārišķīgas svētulības brikšņos, nevis palīdzēs skolai veidot jaunajā paaudzē to atbildības sajūtu, ko daudzi savās ģimenēs neredz.

Bet vēl dīvaināka ir sabiedrības attieksme pret uzturlīdzekļu nemaksātājiem. Tie paši ļaudis, kuri ļoti strikti pieprasa valdībai celt algas un pensijas, svētā mierā savā darba kolektīvā attaisno bez līguma strādājošo – citādi viņam “viss aizies alimentos”. Nav noslēpums, ka visbiežāk tā notiek celtniecības uzņēmumos, bet šīs “labdarības” dēļ alimentu parādnieka pienākumu ar UGF starpniecību veic godprātīgie nodokļu maksātāji.

Ir taisnība, ka starp uzturlīdzekļu parādniekiem netrūkst hronisku bezdarbnieku un alkohola velnam dvēseli pārdevušo. Bet no alimentiem izvairās arī dažs tīri labi izticis. Pārbaudot ziņas par parādnieku mantisko stāvokli, UGF arvien konstatē gadījumus, kad, pastāvot prasībai pret šo cilvēku, viņa mantai nav piedziņas atzīmes. Tas savukārt ir akmens zvērinātu tiesu izpildītāju virzienā.

Visbeidzot – lai kā valsts censtos atbalstīt UGF reģistros iekļauto parādnieku bērnus, ir nopietns iemesls bažīties, vai viņi paši nākotnē būs gādīgi tēvi un mātes. Par daudzām lietām šķēpus lauzdami, morāles un ētikas teoriju smagsvari nekad nav apstrīdējuši patiesību, ka visa tikumiskā audzināšana apvienojas vecāku paraugā. UGF publiskotais parādnieku saraksts neliecina, ka paraugs būtu atdarināšanas cienīgs.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Cik ilgi vēl auklēsim? Atbildēt

  Ne vairs nastiņas,bet lieli maisi ir lielie nodokļu parādnieki!

 2. Kaut kas sāk arī Latvijā darboties,bet tikai izrādas pretēji prāta loģikai. 2000, kuri vēlas parādniekus publiskot. Kā tie citi – papīru darīšana. Prāta darbam vajadzētu otrādi – ar parakstu apstiprina ka to nevēlas un viss ar alimentiem ir kārtībā bez pretenzijām…

 3. tā rodas mīkstie Atbildēt

  … visa tikumiskā audzināšana apvienojas vecāku paraugā…

  Ja nelietīga māte atņēmusi tēvam bērnu, tad maksāšana ir gļēvulības un pakļaušanās ļaunumam pazīme.
  Tad arī bērnam tas būs paraugs

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. No CSDD uz slimnīcu

Par Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) jauno valdes priekšsēdētāju izvēlēts Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Imants Paeglītis. Viņam ir bakalaura grāds inženierzinātnēs un profesionālais maģistra grāds biznesa vadībā, kā arī ir ilggadēja pieredze vadošos amatos. Kopš 2008. gada Paeglītis ir CSDD valdes loceklis. Veselības ministre Anda Čakša teikusi: “Jaunā valdes priekšsēdētāja uzdevums būs nodrošināt uz iedzīvotāju vērstu pakalpojumu pieejamību lielākajā valsts slimnīcā. Finanšu disciplīna, nepieciešamo cilvēkresursu piesaiste un ārstniecības pakalpojumu pieejamības uzlabošana pacientiem ir galvenie izaicinājumi, ar ko I. Paeglīša kungam un viņa komandai būs jāsaskaras un jārod risinājumi.”

Vai CSDD valdes loceklis ir piemērota izvēle slimnīcas vadītāja amatam?
Draugiem Facebook Twitter Google+