×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2012
Drukāt

NATO apspriedīs Sīrijas un Turcijas incidentu

Saasinoties spriedzei ap Sīrijas notriekto Turcijas lidmašīnu, šis jautājums otrdien pēc Ankaras pieprasījuma tiks apspriests NATO padomē, paziņojušas alianses amatpersonas.
 Turcija atsaukusies uz NATO līguma ceturto pantu, kas dod dalībvalstīm tiesības lūgt šādas konsultācijas, ja apdraudēta to drošība, teritoriālā vienotība vai politiskā neatkarība.

Britānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs aicinājis Sīrijas prezidenta Bašara Asada režīmu “kļūdaini neuzskatīt, ka tas var rīkoties nesodīti”.

Turcijas ārlietu ministrs Ahmeds Davutoglu paziņojis, ka iznīcinātājs “F-4”, ko piektdien notrieca Sīrija, tobrīd atradies starptautiskajā gaisa telpā, bet stundas ceturksni pirms tam uz īsu mirkli šķērsojis Sīrijas gaisa telpas robežu. “Saskaņā ar mūsu atzinumu lidmašīna notriekta starptautiskajā gaisa telpā 24 kilometrus no Sīrijas robežas,” viņš teica. “Lidmašīna netika izrādījusi nekādas naidīguma pazīmes pret Sīriju un tika notriekta aptuveni 15 minūtes pēc tam, kad bija uz mirkli pārkāpusi Sīrijas gaisa telpas robežu,” viņš norādīja. Pēc ministra teiktā, nekāds brīdinājums no Sīrijas puses pirms tam nav saņemts. Davutoglu atzīmējis, ka bruņojuma lidmašīnā nav bijis un tā atradusies mācību lidojumā. “Sīrijas puse labi zināja gan to, ka tā ir Turcijas lidmašīna, gan to, kāda ir tās misija,” viņš piebildis.

Meklēšanas un glābšanas dienestu darbiniekiem izdevies noteikt vietu, kur Vidusjūrā aptuveni 1300 metru dziļumā guļ Sīrijas notriektais Turcijas iznīcinātājs, vēsta CNN Turcijas ziņu dienests. Tas gan nav nedz norādījis precīzu vietu, kur atrodas lidmašīnas vraks, nedz arī pieminējis, kas varētu būt noticis ar abiem lidmašīnas pilotiem.

 

“Turcija nepiegādā bruņojumu nevienai kaimiņvalstij, arī ne Sīrijai,” paziņojis Ārlietu ministrijas pārstāvis, atbildot uz jautājumu, vai Turcija ir iesaistīta nelegālā bruņojuma piegādē Sīrijas nemierniekiem.

 

Avīze “The New York Times” vēstīja, ka ASV izlūkdienesta darbinieki Turcijā rūpīgi pārbauda Sīrijas nemierniekiem sūtīto ieroču plūsmu, lai pārliecinātos, ka tie nenonāk “Al Qaeda” kaujinieku rokās. Par ieročiem maksā Turcija, Saūda Arābija un Katara, un tos robežas Sīrijas pusē nogādā kāds mazpazīstams opozīcijas tīkls, laikrakstam apliecinājušas ASV un arābu valstu izlūkdienestu amatpersonas.

Nemierniekiem piegādāti automāti, reaktīvās granātas, munīcija un prettanku ieroči. Tiem nonākot nemiernieku bruņojumā, grupējumi varējuši stāties pretī daudz spēcīgākajai Sīrijas valdības armijai.

Sīrijā izraisoties nemieriem, Turcija – sens Damaskas sabiedrotais – sarāvusi saites ar prezidenta Bašara Asada režīmu. Turcijā patlaban atrodas 32 750 sīriešu bēgļu, kuru lielākā daļa ieradusies no Sīrijas ziemeļrietumiem. Ankara arī devusi patvērumu 12 Sīrijas armijas ģenerāļiem, kas dezertējuši no Damaskas bruņotajiem spēkiem, lai pievienotos nemierniekiem. Lielākās sīriešu opozīcijas koalīcijas – Sīrijas Nacionālās padomes – galvenā mītne atrodas Stambulā. Turcijā izvietota arī lielākā bruņoto nemiernieku grupējuma – Brīvās Sīrijas armijas – vadība.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+