×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Talibu kaujinieki NATO spēku aiziešanu uzskata par savu uzvaru (1)

Foto - Scanpix/APFoto - Scanpix/AP

Atvadu ceremonijā Kabulā NATO atbalsta spēku komandieris amerikāņu ģenerālis Džons Kempbels pauda pārliecību, ka tagad Afganistāna esot drošāka nekā jebkad agrāk, taču analītiķi brīdina, ka Afganistānas nākotne var būt drūma.

Vakar Kabulā, piedaloties Starptautisko drošības atbalsta spēku (SDAS) nacionālo kontingentu komandieriem, tika nolaists NATO karogs, oficiāli beidzot alianses 13 gadus ilgo kaujas misiju Afganistānā.

NATO spēki tika izvietoti Afganistānā pēc teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” sarīkotajiem teroraktiem ASV 2001. gada septembrī, lai vajātu islāmistu teroristus, kuriem patvērumu bija devis talibu režīms Kabulā. Talibu režīms drīz tika gāzts, taču “Al Qaeda” barvedi Osamu bin Ladenu notvēra tikai pēc desmit gadiem Pakistānā. Atvadu ceremonijā Kabulā SDAS spēku komandieris amerikāņu ģenerālis Džons Kempbels uzslavēja starptautisko spēku karavīru drosmi un pauda pārliecību, ka “tagad šī valsts (Afganistāna) ir drošāka un plaukstošāka nekā jebkad agrāk,” ziņo aģentūra “Reuters”. ASV kontingenta komandieris Afganistānā ģenerālis Džozefs Andersons brīdinājis, ka “Afganistānas nākotne var būt drūma”, jo pat Kabula, kas reiz tika uzskatīta par samērā drošu vietu, ir talibu kaujinieku ielenkumā.

SDAS spēkiem formāli aizejot no Afganistānas decembra beigās un atbildību par drošību uzņemoties afgāņu armijai, valstī paliks aptuveni trīspadsmit tūkstoši ASV un sabiedroto valstu karavīru, kas mācīs afgāņu armiju un piedalīsies atbalsta misijās. NATO misijas sākumā starptautiskajos spēkos Afganistānā bija aptuveni 130 000 karavīru no 50 valstīm. Starptautiskajiem spēkiem aizejot, aktivizējušies talibu kaujinieki, kas uzskata NATO kontingenta aiziešanu par savu uzvaru. Analītiķi atzīmē, ka Afganistānā saglabājas politiska nestabilitāte, valstī atkal pieaug opija ražošana un narkotiku kontrabanda. Valdībai Kabulā uzņemoties atbildību par drošību valstī, afgāņu armijai neizdodas apslāpēt islāmistu kaujinieku vardarbību, tiek nogalinātas pat mazgadīgas meitenes, kas uzdrošinājušās iet skolā. Šis gads bijis asiņainākais Afganistānā kopš 2001. gada, cīņās pret talibu kaujiniekiem bojā gājuši gandrīz pieci tūkstoši afgāņu karavīru, vēl tūkstošiem militārpersonu un civiliedzīvotāju zaudējuši dzīvību islāmistu pašnāvnieku uzbrukumos. Kopš NATO misijas sākuma Afganistānā bojā gājuši gandrīz 3500 starptautisko spēku karavīru, atzīmē aģentūra “AFP”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. okupanti tiks padziti no afganistanas teritorijas….citur ari tads liktens sagaidams ka no cat….

Draugiem Facebook Twitter Google+