×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

NATO ģenerālsekretārs Rasmusens: Nerīkoties arī nozīmē rīkoties

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Šie paziņojumi ir smieklīgi, un būtu ļoti viegli tos ignorēt kā pilnīgu absurdu. Taču diemžēl arī šādi izteikumi mums ir jāņem nopietni,” tā intervijā saka NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens par Krievijas politiķa Vladimira Žirinovska pausto, ka gadījumā, ja ASV īstenos operācijas Sīrijā, Krievija okupēs un iznīcinās Baltijas valstis.

 

Par iespējamajiem ASV triecieniem Sīrijā NATO ģenerālsekretārs norāda – ja starptautiskā sabiedrība nesūtīs skaidru vēsti Damaskas režīmam, tā sūtīs bīstamu signālu ne tikai Sīrijas, bet visiem diktatoriem pasaulē, ka masu iznīcināšanas ieročus var lietot bez jebkādām sekām. Ar NATO ģenerālsekretāru tikos sarunā Briselē.

– Amerikas Savienotās Valstis šobrīd meklē starptautiskās sabiedrības atbalstu militāro operāciju sākšanai Sīrijā. Taču mēs zinām, ka starptautiskās sabiedrības domas par to dalās. Kāds ir NATO viedoklis, vai NATO atbalstīs ASV soli?

– Mēs esam ļoti stingri nosodījuši ķīmisko ieroču uzbrukumus Sīrijā, tā ir drausmīga rīcība, lietot šādus ieročus ir noziegums. To nevar ignorēt, tas nevar turpināties bez atbildes, ir vajadzīga stingra starptautiska reakcija. Un jo īpaši svarīgi tas ir, lai novērstu šādu ķīmisku ieroču uzbrukumu atkārtošanos.

– Taču vai jūs atbalstāt ASV pozīciju, ka Sīrijā ir jābūt militārām operācijām?

– Es domāju, ka galvenajam mērķim jābūt – sūtīt skaidru vēsti Damaskas režīmam, ka ķīmisko ieroču lietošana ir nepieņemama, un novērst šādu uzbrukumu atkārtošanos. Mūsu pienākums ir aizstāvēt un īstenot starptautiskās konvencijas, kas skaidri un gaiši aizliedz lietot ķīmiskos ieročus.

Mans personiskais uzskats ir, ka tam ir militāra atbilde.

– Cik pārliecināts esat, ka visi pierādījumi par to, ka Bašara al Asada režīms ir lietojis ķīmiskos ieročus, ir spēcīgi un skaidri? Mēs saņemam dažādu informāciju arī medijos, daži apgalvo, ka ķīmiskie ieroči lietoti bez Bašara al Asada piekrišanas vai bijuši nemiernieku rokās. Mums ir līdzīgs ļoti slikts piemērs pagātnē – Irāka…

– Saskaņā ar manis saņemto informāciju esmu stingri pārliecināts, ka Damaskas režīms ir atbildīgs par šo nepieņemamo ķīmisko ieroču lietošanu. Un šajā ziņā es neesmu viens. Ļoti skaidri ir izteikusies arī Eiropas Savienība, Arābu līga, atsevišķas valstis un tās visas uzskata Sīrijas režīmu atbildīgu par ķīmisko ieroču lietošanu.

– Neilgi pēc tam, kad ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka ASV varētu īstenot militāras operācijas Sīrijā, mēs dzirdējām retoriku no Krievijas puses, proti, no domes pārstāvja Vladimira Žirinovska, ka tādā gadījumā Krievija okupēs un iznīcinās Baltijas valstis. Pirms dažām dienām sanāksmē Viļņā jūs jau sacījāt, ka pēc šādiem izteikumiem jāseko nopietnai atbildei. Kādai tai vajadzētu būt, kāda būtu vispiemērotākā?

– Šie paziņojumi ir smieklīgi, un būtu ļoti viegli tos ignorēt kā pilnīgu absurdu. Taču diemžēl arī šādi izteikumi mums ir jāņem nopietni, un šā iemesla dēļ es esmu aicinājis oficiālās amatpersonas Maskavā distancēties no šiem paziņojumiem.

Atgādināšu, ka jau pirms sešpadsmit gadiem Krievija un NATO parakstīja kopīgu dokumentu, kurā skaidri un gaiši ir pateikts, ka mēs nelietosim spēku viens pret otru. Līdz ar to iepriekš dzirdētie paziņojumi, protams, ir briesmīgi, un tieši tādēļ Krievijas amatpersonām oficiāli no šādiem paziņojumiem būtu jānorobežojas.

– Drīz, novembrī, Baltijas valstīs notiks lielākās NATO mācības “Steadfast Jazz 2013”, kādas mūsu reģionā vispār bijušas. Vai, jūsuprāt, Krievijas izteikumi varētu ietekmēt arī šo mācību raksturu?

– Šiem paziņojumiem nebūs nekādas ietekmes uz mūsu mācībām. Tās jau ir ilgu laiku plānotas un ļoti svarīgas, lai uzlabotu NATO spēku spējas strādāt kopā, un tās notiks, kā plānots.

– Kāds ir šo mācību galvenais mērķis – labāk sagatavot karavīrus vai demonstrēt NATO klātbūtni Baltijas valstīs?

– Protams, demonstrēt mūsu klātbūtni visā NATO teritorijā, taču svarīgs šo mācību mērķis ir uzlabot mūsu militāro spēku spējas strādāt kopā tā, lai mēs varētu nodrošināt efektīvu atbildi uz ikvienu drošības apdraudējumu mūsu valstīm. Tas ir mācību mērķis, un mēs turpināsim, kā plānots.

– Jūs atkārtoti esat aicinājis NATO dalībvalstīm palielināt aizsardzības budžetus līdz diviem procentiem no iekšzemes kopprodukta, kā to prasa NATO saistības, taču ne visas to izpilda. Arī Latvija vēl nav sasniegusi šo mērķi.

– Es esmu nemitīgā dialogā ar NATO dalībvalstu politiskajiem līderiem un es mudinu viņus palielināt investīcijas aizsardzības budžetos, kad ekonomikas sāks atkopties. Kā politiķis es ļoti labi zinu, cik grūti tas ir, kad valdības ir spiestas uzlabot valsts finanses, mazināt budžeta deficītu un griezt izdevumus. Ir ļoti grūti argumentēt, kādēļ aizsardzības ministrs šajā ziņā būtu izņēmums. Es to saprotu, taču es mudinu valdības palielināt aizsardzības budžeta līdzekļus.

Redzēt aizsardzības budžetu samazināšanos tiešām ir satraucoši. Ja mēs gribam savu sabiedrību aizsargāt arī nākotnē, mums vajag pietiekamas investīcijas modernās militārajās spējās.

– Pastāv uzskats, ka tad, ja ASV īstenos militāras operācijas Sīrijā, tad tas pasliktinās drošību un stabilitāti visā reģionā. Vai piekrītat šādam viedoklim?

– Mums jāsaprot, ka nerīkoties arī nozīmē rīkoties. Ja starptautiskā sabiedrība nesūtīs skaidru signālu Damaskas režīmam, tā, protams, sūtīs bīstamu signālu ne tikai Sīrijas, bet visiem diktatoriem pasaulē, ka viņi var lietot masu iznīcināšanas ieročus bez jebkādām sekām, un tas var vainagoties ar šādu ieroču izplatīšanos. Un šā iemesla dēļ es pats personiski ticu, ka mums vajag stingru starptautisku atbildi uz to, ko esam redzējuši Sīrijā.

– Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir izteicies – ja ASV īstenos militāras akcijas Sīrijā, Krievija atbalstīs Sīrijas varu. Vai tas patiesībā nenozīmē, ka abas šīs valstis – ASV un Krievija – nonāks karā?

– Es tā nedomāju. Manuprāt, krievi saprot, ka uz spēles likts ļoti daudz. Mana pozīcija ir ļoti skaidra, mums ir starptautiskas konvencijas, kas aizliedz ķīmisko ieroču lietošanu, pretēja rīcība ir starptautisku normu laušana, un starptautiskās sabiedrības pienākums ir aizstāvēt un īstenot ķīmisko ieroču lietošanas aizliegumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+