×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. augusts, 2014
Drukāt

NATO plāno bāzes Austrumeiropā (15)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Mums jāatzīst realitāte, ka Krievija neuzskata NATO par partneri,” paziņojis NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens, tāpēc NATO pirmo reizi būs jāizvieto spēki jaunās bāzēs Austrumeiropā, atbildot uz krīzi Ukrainā un cenšoties atturēt Vladimiru Putinu no problēmu radīšanas bijušajās Baltijas padomju republikās.

Jāspēj rīkoties ātri


Alianses virsotņu apspriedē Kārdifā nākamnedēļ izdosies pārvarēt dalībvalstu domstarpības un vienoties par jaunu spēku izvietošanu pie Krievijas robežām – lēmumu, kas noteikti izraisīs spēcīgu reakciju Maskavā, NATO ģenerālsekretārs teica intervijā avīzei “The Guardian”.

Viņš arī atzīmēja pasākumus Ukrainas drošības stiprināšanai, tās bruņoto spēku modernizācijai un palīdzībai atvairīt draudus no Krievijas. “Mēs pieņemsim tā saukto tūlītējas rīcības plānu ar mērķi būt spējīgiem rīkoties ātri šajā pilnīgi jaunajā drošības vidē Eiropā. Mums jau ir tā sauktie NATO atbildes spēki, kuru uzdevums ir būt gataviem ātrai izvietošanai nepieciešamības gadījumā. Tagad mūsu nodoms ir izveidot trieciengrupu šajos atbildes spēkos ar ļoti, ļoti augstu gatavību. Lai varētu ātri piegādāt papildspēkus, uzņemošajās valstīs jābūt attiecīgām iekārtām. Tas saistīts ar piegāžu iepriekšēju izvietošanu, aprīkojuma un infrastruktūras sagatavošanu, bāzu un štābu izveidi. Būtība ir tā, ka nākotnē jūs manīsiet redzamāku NATO klātbūtni austrumos,” skaidroja Rasmusens.

Jāveido atbalsta punkti 
Austrumeiropā


Polija un trīs Baltijas valstis ir nobažījušās par iespējamiem draudiem no Krievijas un skaļi prasījušas spēcīgāku NATO klātbūtni šajā reģionā, kritizējot, viņuprāt, alianses simbolisko atbildi līdz šim. Taču jautājumā par pastāvīgām NATO bāzēm Austrumeiropā alianses valstīm ir dažādi viedokļi, atzīmē “The Guardian”. Francija, Itālija un Spānija ir pret, bet ASV un Britānija atbalsta austrumeiropiešu prasības. Vācija “sēž uz sētas”, izvairoties provocēt Krieviju, izteicies avots NATO aprindās Briselē. Augusta vidū vizītē Rīgā Vācijas kanclere Angela Merkele noraidoši izteicās par pastāvīgu NATO bāzu izvietošanu Baltijas valstīs, uzsverot infrastruktūras sagatavošanu alianses ātrās atbildes spēku izvietošanai krīzes gadījumā.

Apspriežot jautājumu par NATO bāzēm Austrum­eiropā, apspriedē Kārdifā varētu tikt izskatīts formulējums, kurā nav apzīmējuma “pastāvīgas”, izteicies avots NATO aprindās. Taču svarīgākais ir izveidot NATO spēku atbalsta punktus austrumos no kādreizējā dzelzs aizkara, teica NATO pārstāvis. “Tas var notikt biežas rotācijas kārtībā, lai jebkurš varbūtējs agresors zinātu, ka, pat tikai domājot par uzbrukumu kādam NATO sabiedrotajam, tam pretī stāvēs ne tikai šīs valsts karavīri, bet arī NATO spēki,” uzsvēra Rasmusens.

Vienīgais NATO štābs austrumos no vecās aukstā kara robežas ir Ščecinā, Polijas Baltijas jūras piekrastē. Atsaucoties uz avotiem NATO aprindās, tas varētu kļūt par centru jauno spēku izvietošanai, raksta “The Guardian”.

Jau esot sagatavots plāns gaisa un jūras spēku izvietošanai, taču par starptautisku sauszemes spēku izvietošanu esot bijis grūtāk vienoties. Uz jautājumu, vai Austrumeiropā varētu tikt pastāvīgi izvietoti starptautiskie spēki ar NATO karogu, Rasmusens teica: “Īsā atbilde ir jā,” pārpratuma novēršanai piebilstot, “tik ilgi, cik nepieciešams.” – “Mūsu austrumu sabiedrotie būs apmierināti, kad redzēs, kas ir iekļauts gatavības rīcības plānā,” teica NATO ģenerālsekretārs, uzsverot, ka ātrās atbildes spēki tiktu izvietoti dažu stundu laikā.

Miera dividendes 
beigušās


Rasmusens, kura darbības laiks NATO ģenerālsekretāra amatā tuvojas beigām, atzina, ka “Krievija neuzskata NATO par partneri”. “Krievija ir valsts, kas diemžēl pirmo reizi pēc Otrā pasaules kara ir sagrābusi (citas valsts) teritoriju ar spēku, un mums tas jāņem vērā,” teica Rasmusens. “Mēs redzējām būtiskas pārmaiņas Krievijas militārajās metodēs un spējās kopš kara pret Gruziju 2008. gadā,” viņš teica intervijā “The Guardian” un vēl pieciem Eiropas laikrakstiem. “Mēs pārliecinājāmies, ka Krievija ir uzlabojusi spēju rīkoties ātri, ļoti īsā laikā pārvēršot militārās mācības par uzbrukuma operāciju.” “Informācija no daudziem avotiem liecina par Krievijas aktīvu iejaukšanos stāvokļa destabilizācijā Austrumukrainā,” atzīmēja NATO ģenerālsekretārs. “Krievija izmanto tradicionālās kara metodes, tās apvienojot ar dezinformācijas operācijām un izvēršot hibrīdkaru.”

NATO apspriedē Kārdifā, kur ieradīsies arī Ukrainas prezidents Porošenko, paredzēts izveidot fondu Ukrainas militārās infrastruktūras modernizācijai un kiberaizsardzībai, kā arī pensiju izmaksai militārpersonām.

“Kopš aukstā kara beigām mēs esam dzīvojuši samērā mierīgā laikā,” uzskata Rasmusens. “Tagad klimats ir būtiski mainījies, un aizsardzībā jāiegulda vairāk naudas. Politiķi ir centušies izmantot miera dividendes pēc aukstā kara beigām. Tas ir saprotami, bet tagad mēs esam pavisam jaunā drošības situācijā,” secināja NATO ģenerālsekretārs Rasmusens.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Lai urlas savus protestus pret Nato bāzēm sev iebāž …., ja kāds laidīs, nelaidīs, bet raķetes jau sen tieši notēmētas uz mums un NATO atbildod nonesīs krieviju no zemes virsas, vai tad tas nav skaidrs?
  Rašakai-parašakai ir vajadzīgs 3. pasaules karš, lai uzlabotu savu atkal bankratējušo ekonomiku!

 2. Tik ilgi plānos,kamer te atkal bus “zalie virini” ar krievu ierociem

 3. ASV/NATO patstavigas kara bazes tur kur vinas ir ir labi ekonomikai, vini tacu perk no vietejam valstim visu vajadzigo, raketes uz mums jau sen notemetas, par to varat neraizeties, visur kur nak un iet mongolu varzas no kaiminzemes valda haoss, nekas neattistas

 4. Lai viņi savas Nato bāzes sev iebāž …., ja kāds laidīs raķetes tās tieši būs tēmētas uz mums un nonesīs Latviju no zemes virsas, vai tad tas nav skaidrs?
  Amerikai ir vajadzīgs 3. pasaules karš, lai uzlabotu savu bankratējušo ekonomiku!

  • Stulbs tu esi. krieviem visas nekrievu tautas ir fašisti, kas apdraud viņu drošību, tāpēc raķetes jau sen notēmētas uz Latviju, un ne tikai. Šai tautai no laika gala iz zooloģisks naids pret citām tautām un pie mazākās izdevības viņi nešauboties iebruks Latvijā.

 5. Kas tas par ligumu NATO Itali ,Spani,Francija un Vacija pret Baltijas valstu aizsardzibu ,Vajag nepirkt vinju preces un visadi ignoreet nodeveejus.Varam paljauties tikai uz ASV ,un angliem,jacer uz zviedriem ,
  somiem ,daaniem un norvegiem ka tie nebuus nodeveeji

 6. NATO uzspiež savu gribu visiem, vai esam neatkarīgi? Vai parastā tauta var pateikt, nē mēs negribam NATO bāzes baltijā…

 7. Francija, Itālija un Spānija ir pret,un saprotams – moja hata s kraju ( mana māja ir nomalē…un arī par Mistral laba nauda, lai tie ukraiņim, gruzīņiem, rumāņiem Mistral sapņos rādās, kā poļiem, baltiešiem un somiem ). Arī Vācijai interese vāja – pa vidu baltkrievi un poļi, baltieši – lai naktis neguļ. Tad Latvijai arī ZZS problēma ar NATO noliegumu – tikai jautājums – kur ZZS un tā vadoņi būs pēc Rīgas guberņas izveidošanas – laikam bedrē vai lopu vagonā. Parasti tā ir nodevības cena jau no Čingishana laikiem – nodevēji arī lielhanam nebija vajadzīgi ( atkal nodos).

 8. Izraēla ir ļoti ieinteresēta lielā karā Eiropā. FAKTS.

 9. Vai tikai Putins nav marionete Izraēlas rokās?

 10. Un ko atbalsta Izraēla? Kā pusē ir izraēla?

 11. ATBALSTU DOMU!!! PAREIZI!!! ĻOTI LABI!!! KAS GAN CITS MŪS VAR AIZSARGĀT???????????
  Vienīgi riebjas ZZS apgalvojums par naudas palielināšanu valsts bruņotajiem spēkiem!?? MELI!!! Naudas palielināšana bija Krievijas agresijas rezultāts Ukrainā!!! Ja agresijas nebūtu, NAUDA NEBŪTU PALIELINĀTA VALSTS BRUŅOTAJIEM SPĒKIEM!!! ZZS BIJA VIENA NO PARTIJĀM, KAS BALSOJA “PRET” NAUDAS PALIELINĀŠANU ARMIJAI UN NECĒLA NE AUSU, KAD NO BRUŅOTAJIEM SPĒKIEM ATVAĻINĀJĀS ĻOTI AUGSTAS KLASES VIRSNIEKI, JO VIENKĀRŠI NEVARĒJA UZTURĒT SAVAS ĢIMENES!!!!!!!!! No redzes atmiņas nav pagaisusi Brigmaņa sejas izteiksme ar tradicionalo smīnu attiecībā uz šo TIK nozīmīgo jautājumu… Balsoja kopā ar SC!!! 2% no IKP ZZS nebija NOZĪMĪGS UN SVARĪGS!!! NEVAJAG MELOT ZZS BIEDRI!!! Nepierakstiet sev citu partiju nopelnus!!! MEĻI IR PRETĪGI UN GLUMI… SAGRIBĒJIES 12. SAEIMĀ, LIEKUĻI??????? FUI!!!

  • Un kāds gan tur brīnums, ZZS ir ** ar ** stipendiātu brigmani. Nesaprotu vien, kā latvietis var būt tik stulbs un balsot par šiem **. Laikam jau ļoti gribas atpakaļ krievijā, tikai nav aizdomājušies, ka šoreiz bez maksas varētu būt vien izsūtīšana uz Sibīriju.

  • A ar ko tu karosi / Vai tad tupais neredzi postu,ko nes karš, tu tak sēdēsi pagultē,jeb lasīsi gliemežus UK- a man par tevi nav gribas būt nokautam – tātad – tikai neitrals un naudu medicinai un pensijām,,kā ar’daudzbērnu ‘gimenēm- apzinoties ka varam noturēties tikai 2-3 stundām – nav jēgas uz ežinas galvu likt- tā būtu pašnavība,kas ir smags grēks ! Nost ar militāristiem- Pax wo biscum !

Draugiem Facebook Twitter Google+