×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
4. februāris, 2017
Drukāt

Bezkontakta kartes. Ērtība pircējiem, bezdarbs kasieriem? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Viedoklis

Skaidra nauda zaudē pozīcijas

Anita Bērziņa, "DNB bankas" viceprezidente

Vispārējā pasaules tendence ir skaidrās naudas lomas samazināšanās. Latvijā jau pašlaik skaidras naudas norēķini veido ļoti niecīgu daļu no kopējā ekonomikā veiktā maksājumu apjoma, kas gada laikā mērāms daudzos desmitos miljardu eiro. Pasaulē ir valstis, kur skaidrā nauda izzūd no cilvēku ikdienas. Piemēram, Zviedrijā pieaug tirdzniecības vietu skaits, kur skaidru naudu vispār vairs nepieņem, jo daļa iedzīvotāju atteikušies no skaidras naudas izmantošanas. Turpretim Dienvideiropā skaidra nauda vēl ir salīdzinoši populāra. Tas lielā mērā ir atkarīgs no nācijas kultūras. Mazāks skaidras naudas darījumu īpatsvars ir ieguvums sabiedrībai. Skaidras naudas aprites nodrošināšana maksā dārgi, naudu var nozagt, kā arī tā rada iespēju pastāvēt ēnu ekonomikai.

Latvijas bankas saviem klientiem aktīvi sākušas piedāvāt bezkontakta norēķinu kartes, kas par nelieliem pirkumiem ļauj samaksāt bez PIN koda ievadīšanas. Tas ir kārtējais solis ceļā uz nākotni, kurā skaidra nauda būs apskatāma vienīgi muzejos.

Lai samaksātu par iecienīto žurnālu, košļājamo gumiju vai sabiedriskā transporta biļeti, līdz šim bija divi varianti: vai nu jāsagrabina makā kādas monētas, vai arī jāievieto sava maksājumu karte tirgotāja terminālī. Otro variantu apgrūtina nepieciešamība ievadīt savu PIN kodu (četru ciparu kombināciju), kura paturēšana atmiņā daudziem cilvēkiem sagādā grūtības. Tagad šo norēķinu procedūru varētu atvieglot bezkontakta maksājumu kartes, ko sākušas piedāvāt Latvijas lielākās bankas. To galvenā priekšrocība ir norēķinu vienkāršība un ātrums, jo par nelielām summām iespējams norēķināties arī bez PIN koda ievadīšanas. Atliek vien pietuvināt savu karti norēķinu terminālim (trīs līdz septiņu centimetru attālumā), un attiecīgā pirkuma summa tiks noņemta no kartes.

Darbojas līdzīgi kā e-talons

“Lai arī pie mums bezkontakta kartes ir jaunums, šāda veida norēķini pieejami jau 75 valstīs, tādēļ ir tikai loģiski, ka tagad šī tehnoloģija ir pieejama arī Latvijā,” norāda “Swedbank” bezkontakta karšu ieviešanas projekta vadītāja Diāna Kanopa. Norēķini ar šīm kartēm ir trīsreiz ātrāki, nekā maksājot skaidrā naudā, un divreiz ātrāki, nekā ar parasto karti, kas prasa ievadīt PIN kodu. Sevišķi noderīgi tas varētu būt lielveikalos, lai samazinātu rindas pie kasēm.

“Viena no galvenajām bezkontakta karšu priekšrocībām ir to sniegtās ērtības un laika ietaupījums, īpaši tiem pirkumiem, kuru summa ir mazāka par 10 eiro. Salīdzinot ar parasto karti, norēķini ar bezkontakta karti aizņem par 50% mazāk laika, vidēji tās ir divas līdz piecas sekundes, kas ir laika ietaupījums gan pircējam, gan kasierim,” skaidro lielveikalu tīkla “Rimi Baltic” biznesa attīstības direktore Gundega Martinsone. Tirgotāji ir izpētījuši, ka lielākā daļa pirkumu ar maksājumu kartēm tiek veikti par nelielām summām, līdz 10 eiro, un tieši tāda ir maksimālā summa par pirkumu, par ko var norēķināties bez PIN koda ievadīšanas.

Visādi citādi bezkontakta maksājumu kartes darbojas līdzīgi kā jau ierastās banku izdotās čipkartes. Ja pirkuma summa veikalā ir lielāka par 10 eiro, tad būs jāievada PIN kods. Bezkontakta maksājumus nodrošina īpaša kartē iestrādāta tehnoloģija, kas ļauj kartei sazināties ar tirgotāja termināli bez tieša kontakta. Darbības princips ir līdzīgs kā e-talonam, ko Rīgas sabiedriskā transporta pasažieri izmanto jau kopš 2009. gada. Banka “Citadele” nu jau pāris gadu saviem klientiem piedāvā arī maksājumu kartes, kurās iestrādāta e-talona funkcija.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Jau tā Rimi liek vakaros ikvienam par kasieri nedaudz pastrādāt. Ja vēlas, lai pircējs pats sevi apkalpo pašapkalpošanās kasē, vajadzētu dot atlaidi, jo mēs taču izdarām kasiera darbu, par ko ir jāmaksā.

  2. Virzība uz TOTĀLO IZSPIEGOŠANU rullē !!!

  3. Tad jau katram bērnam arī tādu vajadzēs, lai tiktu pie saldējuma kaut vai……..

  4. Cik veikals iekasēs par pakalpojumu?

  5. Kārtējā musināšana no banku puses… Viens universāls norēķinu veids nepastāv, tāpēc katras papildu metodes ieviešana ir papildu izmaksas klientam un tirgotājam… Vēl drošības pasākumu izstrādāšana… Skaidra nauda ir dārga apritē, toties likuma līmenī obligāta, atšķirībā no pārējiem norēķinu veidiem, turklāt pasaulē, kurā paliek arvien mazāk privātuma, viens no pēdējiem ekonomiskā privātuma pasargāšanas veidiem. Īstā noziedzība tāpat izmanto bitkoinus, ja satraukums par nelegālo naudas apriti – nevajag liekuļot.

    • Progresam pretī nestāvēsi ,kādreiz arī Latvijā kartes nebija ,tagad gandrīz katram agrāk pensijas piegādāja pastnieki ,tagad ieskaita bankā ,tā vis attīstās ,biju Ungārijā vakarā lielveikalā iepirkos ,no kādām 15 kasēm vienā bija kasieris ,pārējās slēgtas ,cilvēki norēķinājās pie kādiem automātiem ,tā ka to nemācēju ,stāvēju pie tās vienas kasieres , metro biļetes pārdeva automātos ar karti ,kasiere bija tikai vienā stacijā ,man protams tas bija apgrūtinoši ,bet vietējie darbojās bez kādām problēmām ,gan jau tas vis ar laiku būs arī Latvijā.

  6. Muļķības!

Draugiem Facebook Twitter Google+