×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
5. februāris, 2015
Drukāt

Naudas dizains Rēzeknē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Gadskārtu monēta.

Līdz 15. februārim Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” skatāma Latvijas bankas izstāde par naudu Latvijā pēc neatkarības atgūšanas.

“Cik skaista nauda!” Šādus cildinājuma vārdus saņem vai ikviena Latvijas Bankas izlaistā monēta – gan apgrozībā esošās, gan jubilejas, gan piemiņas monētas. Eiro monētas ar latviešu tautumeitas attēlu to lietotāji dēvē par skaistākajām eirozonas valstu monētām. Izstāde iekārtota, lai tās apmeklētāji līdztekus monētas vizuālajam tēlam redzētu attēlos, kā top nauda. Latvijas Banka savā nelielajā darbībā īstenojusi principu – katras monētas tapšanā iesaistīt talantīgākos dažādu nozaru pārstāvjus. Un to nav mazums. Tie ir grafiķi, dizaineri, tēlnieki, plakātisti, instalāciju mākslinieki u. c. Lai parādītu naudas zīmju radītāju personības, fotogrāfijās varam skatīt šos meistarus viņu darbnīcās ieceru īstenošanas brīžos. Ar lielizmēra fotoportretiem šie mākslinieki mums stāsta par darbu naudas tapšanā.

Pēc savas būtības un uzdevuma jubilejas un piemiņas monētas atšķiras no apgrozības naudas. Šī nauda bieži vien ir no dārgmetāla – zelta, sudraba – un tiek izlaista mazā tirāžā. Ar šo tāpat kā ar apgrozības naudu var pirkt un pārdot, bet parasti to nedara. Tai ir simboliska vērtība, un to var nopirkt bankās, gan ne par uzrādīto nominālu, bet daudz lielāku – atkarībā no metāla. Šī nauda bieži tiek dāvināta, to glabā kā atmiņu no kāda aizgājušā laika perioda. Ar dažādu multimediju starpniecību izstāde cenšas atbildēt tās skatītājiem, iespējams, uz visiem jautājumiem, kuri var rasties par nauda ceļu pie tās lietotāja.

Izstādes atklāšanā tika prezentēta piecu eiro sudraba kolekcijas “Gadskārtu monēta”, kas stāsta par latviešu etnogrāfijas un folkloras tradīcijām. Tās autori Arvīds Priedīte un tēlniece Ligita Franckeviča. Šī nav pirmā eiro kolekcijas monēta. Pirmo izlaida 2014. gada 5. martā ar nominālu pieci eiro, un tā bija veltīta Ainažu jūrskolas 150 gadu jubilejai. Monētas tirāža tikai 5000 eksemplāru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+