×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Volstrītas vilks

ReklāmfotoReklāmfoto

Ar piecām nominācijām “Oskariem” Latvijā beidzot startē filma “Volstrītas vilks” – jau piektais kinodarbs, kura titros lasāmi režisora Mārtina Skorsēzes un aktiera Leonardo di Kaprio vārdi. Turklāt viņi abi nominēti Amerikas Kinoakadēmijas balvām.

Ar Holivudai neierastu “f” vārda izmantojumu – trīs stundu ilgajā “Volstrītas vilkā” tas izskan vairāk nekā 500 reizes! – Mārtins Skorsēze adaptējis Volstrītas brokera Džordana Berlforta atmiņas, kas atklāj, kā ambiciozs puika sāka savu karjeru un pamazām kļuva par savas laimes kalēju, līdz uz viņa pēdām nonāca tiesībsargi, piesakot karu finanšu mahinācijām. Jau piektajā filmā Skorsēze galveno lomu uzticējis Leonardo di Kaprio – viņš ir arī filmas producents –, un gala rezultāts ir asprātīga, krāšņa un pikantēriju pilna kolāža par biržas brokeri, kurš lielu nominālu ASV dolāru banknotes izmantoja dažādu pulverīšu šņaukšanai, uz Koko Šanelei būvētas 167 pēdas garās jahtas rīkoja grandiozas ballītes un nejuta bijību ne pret vienu un ne pret ko – jo īpaši likumu. Nu jau vairākus gadus Belforts ir izlaists no cietuma (epizodiskā lomā viņš parādās arī šajā filmā), taču “Volstrītas vilks” koķetējošā formātā attēlo viņa centienus pēc slavas, naudas un varas un dara to tik aizrautīgi, ka nudien nepateiksi, ka Amerikas autorkino grandam Mārtinam Skorsēzem ir jau 71 gads. Turklāt ne jau ar akmenscietu seju, bet amizējoties un lomās pieaicinot pat trīs spožus režisorus (Robu Raineru pēc desmit no aktiermākslas attālinātiem gadiem, Spaiku Džonzi un Džonu Favro).

Ne mazāk slavinājumus pelnījis Holivudas reiz saldais puisēns Leonardo di Kaprio, kurš šogad svinēs jau 40. dzimšanas dienu, kurš jau kopš 2007. gada lolojis cerības portretēt Belfortu un pēdējos gados arvien rūpīgāk izvēlas lomu piedāvājumus, taču strādāt kopā ar Mārtinu, kā viņš pats atzinies ne vienā vien intervijā, esot īsta medusmaize, kas garantē gandarījumu un arīdzan augstas mākslinieciskās kvalitātes, un “Volstrītas vilks” ir kārtējais pierādījums šogad jau piektajam “Oskaram” nominētā aktiera talantam. Tāpat kā tam, ka labi nostrādāts materiāls uzmanību spēj noturēt arī ilgāk par pusotru stundu, Skorsēzes filmu hronometrāža nudien neatbilst popkorna gabaliem, un trīs stundas ilgā filma par Belfortu neizšķīst ne starp daudzajiem monologiem un dialogiem, ne savirpinātajām sižeta līnijām, ne galvenā varoņa un viņa draugu centieniem savās rokās ņemt kontroli pār savu dzīvi, karjeru un atkarībām, bez kurām eksistence nežēlīgā biznesa vidē, kā uzsver Metjū Makonehija atveidotais varonis, nebūtu pat iespējama. Tāpēc scenāristam Terensam Vinteram (“Soprano ģimene”, “Pagrīdes impērija”) palīgā nāk komisms, kas rada pareizo balansu starp reālo drāmu, varoņu hiperaktīvajām darbībām un tiešajām uzrunām skatītājam. Un ar tiešumu – gan verbālu, gan vizuālu – Skorsēze tver pie amerikāņu sirdsapziņas, jo, skatoties “Volstrītas vilku”, nepamet sajūta, ka īstais “american dream” ietver arī nebeidzamas ballītes, dažnedažādas apreibināšanās, seksuāla tvaika nolaišanu, konkrētu lamāšanos un absolūtu likuma nerespektēšanu. Bet tas viss ir parādīts tik glamūrā gaismā, ka pat pieķeršana noziegumā tiek demonstrēta kā vien kārtējā epizode nerimstošās dzīrēs.

UZZIŅA:


“Volstrītas vilks”/”The Wolf of Wall Street”

ASV, 2013.

Režisors: Mārtins Skorsēze

Lomās: Leonardo di Kaprio, Margo Robija, Džona Hils, Metjū Makonehijs, Kails Čendlers, Robs Rainers, Džons Favro, Žans Dižadrdēns, Džoanna Lamlija

No 7. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

“Volstrītas vilks” nominēts pieciem “Oskariem”: labākā filma, adaptētais scenārijs, režisors (Mārtins Skorsēze), aktieris (Leonardo di Kaprio) un otrā plāna aktieris (Džona Hils). Di Kaprio par labāko aktieri tika atzīts “Zelta globusu” pasniegšanas ceremonijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+