LETA

Naudas trūkuma dēļ lemšanu par e-vēlēšanām plāno atlikt līdz nākamajam gadam 0

Par e-vēlēšanu organizēšanu plānots lemt 2015.gada budžeta kontekstā, jo finansējums šim projektam nākamā gada budžetā nav paredzēts, tā šodien nolēma Ministru kabineta komiteja.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Lai gan bija paredzēts 2014.gadā īstenot pilotprojektu e-vēlēšanu sistēmai, nepieciešamais finansējums – 250 000 latu – nākamā gada budžetā nav paredzēts.

Valdības komiteja šodien vērtēja Satiksmes ministrijas sagatavoto koncepciju par interneta vēlēšanu sistēmas izstrādi, kas paredz nodrošināt vēlētāju balsošanu internetā, izmantojot sertifikācijas pakalpojumu sniedzēja pakalpojumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrija rosināja līdz nākamā gada beigām plānot īstenot interneta vēlēšanu sistēmas priekšizpētes projektu, lai pieņemtu lēmumu par sistēmas ieviešanas risinājumu. Koncepcijā interneta vēlēšanu iespēju tiek piedāvāts realizēt iepriekšējas nobalsošanas formā.

Priekšizpētes projekta īstenošanai bija plānots no budžeta Satiksmes ministrijai papildus šogad prasīt 250 000 latu.

Koncepcijā arī aplēstas interneta vēlēšanu sistēmas izveides izmaksas. Saskaņā ar pašreiz veikto sistēmas funkcionalitātes novērtējumu sistēmas izstrādes izmaksas tās turētājam paredzamas robežās no 500 000 līdz 700 000 latu. Programmatūras izveidei nepieciešamais finansējums ir 400 000-600 000 latu, savukārt tehniskā aprīkojuma iegādei būtu vajadzīgi 100 000 latu.

Nākamo kārtējo vēlēšanu vai referenduma sarīkošanas izmaksas sistēmas turētājam būtu 50 000 latu, ieskaitot atkārtoto auditu un drošības testus, savukārt interneta vēlēšanu sistēmas uzturēšanas gada izmaksas veidotu 25 000 latu.

Savukārt saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sniegto informāciju interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanas izmaksas būs 180 000 latu. Šis finansējums ir paredzēts sistēmas ieviešanai un attiecīgo vēlēšanu nodrošināšanai. Nākamo kārtējo vēlēšanu vai referenduma sarīkošanas izmaksas CVK būtu 36 000 latu, savukārt interneta vēlēšanu sistēmas uzturēšanas gada izmaksas veidotu 62 000 latu.

Prognozējot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nepieciešamo finansējumu interneta vēlēšanu nodrošināšanai, ministrija atzīmē, ka sistēmas risinājums paredz vēlētāju reģistra sagatavošanu arī Saeimas vēlēšanu un tautas nobalsošanu nodrošināšanai. Saskaņā ar pašreiz veikto vēlētāju reģistra funkcionalitātes novērtējumu, pēc PMLP prognozēm, vēlētāju reģistra uzlabojumu izmaksas būtu 345 000 latu.

Reklāma
Reklāma

Tāpat arī noteikts, ka interneta vēlēšanu sistēmā ir jāiekļauj divi konceptuāli svarīgi elementi: vēlētāja identitātes pārbaude elektroniskajā vidē jeb autentifikācija, kas ir interneta vēlēšanu ieviešanas tehniskais priekšnosacījums, un balsojuma aizklātums.

Satiksmes ministrija plāno sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA) nodrošināt interneta vēlēšanu sistēmas priekšizpētes projekta rezultātu publisko apspriešanu, izvērtēt tos un iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu lēmuma pieņemšanai par interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanu.

Kā ziņots, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares pārstāvji un zinātnieki, tostarp LIKTA, iebilst pret interneta vēlēšanu ieviešanu, jo tās būtu vai nu nedrošas, vai arī nevarētu nodrošināt balsošanas aizklātumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.