×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. novembris, 2015
Drukāt

Naudu kasē vajag, jo omītes ir jābaro! “LA” analizē jestro FM kampaņu par nodokļu maksāšanu (14)

Ekrānšāviņš/youtubeEkrānšāviņš/youtube
Uzziņa

UZZIŅA

Jaunākā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) statistika liecina, ka gada pirmajos desmit mēnešos nodokļu ieņēmumi ir pieauguši par 5,5%.

Par ēnu ekonomikas mazināšanas kampaņu mērķi uzstādīts nodokļu nomaksā sasniegt Skandināvijas līmeni: Latvijā ēnu ekonomika tiek lēsta 23,6% no IKP, bet Skandināvijā tā ir ap 12% no IKP.

“Meitenēm patīk godīgi džeki./ Pēc pirkuma vienmēr saglabāju čeku./ Maksāju nodokļus, lai labotu ceļus./ Maniem “lambo” vajag gludus ceļus./ Mani omei vajag veselus ceļus./ Man nav kauns no valsts kases./ Maksāju nodokļus no piektās klases./ No Ziepniekkalna uz centru Salu tilts ir jālabo./ Naudu kasē vajag, jo omītes ir jābaro!/ Nomaksā, nevis nemaksā!”

Tā repo divi puiši no grupas “Olas”, kas kļuvuši par vēstnešiem Finanšu ministrijas rīkotā kampaņā. Laikā, kad skolēni uz savas ādas izjūt, ko nozīmē nodokļu maksātāju naudas “taupīšana” izglītībai, kas novedusi līdz pedagogu streikam, Finanšu ministrija (FM) radusi 38 500 eiro valsts līdzekļu sociālajai kampaņai “Nomaksāt! Nevis nemaksāt!”. Kampaņas mērķis ir uzrunāt tieši jauniešus, veicinot izpratni par nepieciešamību godīgi maksāt nodokļus. Tomēr rodas jautājums, vai minētajos apstākļos nepastāv liels risks panākt tieši pretēju efektu. Darvas karoti visam piešauj arī kampaņas organizatoriskās īpatnības, kas izraisījušas uzņēmēju neapmierinātību ar FM rīkotā iepirkuma nosacījumiem.

Sprādzienbīstamas kampaņas

Finanšu ministrs Jānis Reirs cer, ka pēc šīs kampaņas godprātīgu Latvijas iedzīvotāju skaits arvien palielināsies: “Mums ir ļoti daudz vajadzību, tomēr jāatceras, ka mums ir arī savi pienākumi. Un viens no mūsu pamatpienākumiem ir godprātīga nodokļu nomaksa. Valsts būs tik pārtikusi, cik paši to vēlēsimies panākt.”

Turpretī reklāmas aģentūras “!MOOZ” radošais direktors Ēriks Stendzenieks, balstoties savās zināšanās un pieredzē reklāmas jomā, par nodokļu maksāšanas veicināšanas reklāmas kampaņu ir skeptisks. Viņaprāt, attieksmi pret nodokļu nomaksu, tāpat kā mīlestību vai patriotismu, nevar panākt vai mainīt ar reklāmu. “Valsts ir tāds pats vai gandrīz tāds pats pakalpojuma sniedzējs kā jebkurš cits. Ar nodokļiem mēs faktiski maksājam par valsts pakalpojumiem – par veselības aprūpi, skolu, par ceļu stāvokli un tā tālāk. Jautājums ir, cik kvalitatīvi šie pakalpojumi tiek sniegti. Ja mūs, piemēram, neapmierina kāda autoservisa pakalpojums, nākamreiz meklēsim citu. Ar valsts pakalpojumiem ir citādi – uzlabojumus var panākt, izdarot spiedienu uz politiķiem. Taču, ja nekas nemainās vai vēl ļaunāk – mainās uz slikto pusi, neizbēgami būs cilvēki, kas centīsies izvairīties no nodokļiem,” spriež ­
Ē. Stendzenieks. Viņaprāt, reklāmas kampaņas, kas saistītas ar tādām jomām kā nodokļu nomaksa vai korupcijas izskaušana, allaž mēdz būt sprādzienbīstamas: “Drīzāk ir iespēja izpelnīties pārmetumus par valsts līdzekļu šķērdēšanu nekā konvertēt kādu godprātīgā nodokļu maksātājā.”

Arī FM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens atzīst, ka sabiedrība, protams, grib arī sajūtu, ka nodokļi tiek izlietoti efektīvi. Tikai jājautā, vai sociālā kampaņa, ko pavada politiķu nespēja atrisināt, piemēram, skolotāju algu jautājumu un vienlaikus nodokļu maksātājam ne visai izprotama valsts labvēlība “Air Baltic” finanšu problēmu risināšanā, šo sajūtu var veicināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Virsraksts vienkārši pretīgs.

 2. Un budžetu veido godprātīgie nodokļu maksātāji – omīte no ietirgotā pat puķītēm un sēnītēm, lauksaimnieki, skolotāji un mediķi no aldziņām un tamlīdzīgi, bet kas daudzāk pelna, tie izvairās un tie ir sponsori partijām, no kā atkarīga ievēlēšana..

  • kuri saņem algas no budžeta gan nevar pieskaitīt budžeta veidotājiem,jo viņu maksājamā daļa jau tiek iekļauta nozares finansējumā,tikai tā naudiņa tiek pārdalīta-daļa atgriežas budžetā kā nodokļi,bet otra daļa-kā alga tiek izmaksāta konkrētiem saņēmējiem.Bet tantiņas ar savām sēnītēm ,puķītēm un odziņām gan.Bet tie,kuri daudzāk saņem nezin vai tiešām ir arī daudzāk pelnījuši.

 3. Godīga nodokļu nomaksa ir ok, cenšos tā arī vienmēr darīt. BET! Ne tikai mūsu pienākums ir godīga nodokļu nomaksa, VALSTS pārvaldes pienākums ir godīga šīs naudas apsaimniekošana! Un to es, diemžēl, neredzu. Ir jābūt vēl otrai kampaņai – ierēdniecībai un tamlīdzīgiem ļaudīm – apsaimnieko nodokļu maksātāju naudu godīgi un atbildīgi! Kad būs šāda kampaņa?

 4. Kārtējā ālēšanās labāko padomju tradīciju garā ar aģitbrigādes iesaistīšanu. Nākošais solis varētu būt miljona tirāžā izdoti lieli plaķāti uz kuriem attēlota Āboltiņa kā kolorīts tēls ar nikni saviebtu ģīmi un izstieptu rādītājpirkstu, bet apakšā paraksts “Vai tu jau esi nomaksājis visus nodokļus?” Šos plakātus tad varētu izlīmēt uz visiem ielu stūriem un varbūt pat publiskajās tualetēs uz sienām, jo tur arī apgrozās daudz cilvēku. Vēl varētu izgatavot arī vimpelīšus un ceļojošus karodziņus ar uzrakstiem “Labākais nodokļu maksātājs” vai arī “Valdībai draudzīgs nodokļu maksātājs.” Jā, un protams, nedrīkst aizmirst attiecīgas tematikas nozīmīšu, piespraudīšu, t-krekliņu izgatavošanu.
  Es pat brīnos, kā mēs bez tā visa līdz šim esam iztikuši….

 5. Varnešu stulbumam un idiotismam, aprobežotajam birokrāta tupumam, sajauktam ar cinismu, savtīgumu, pašlabuma meklēšanu un kampšanu no siles, cik jaudas, klāt liekot klaji prastu demagoģiju, jau vairs nav saskatāmas robežas.
  Viņi jau pilnīgi ir aizmirsuši veci labo parunu : “Kā mežā sauc, tā atskan”. Tā kā viņu “saulriets” nupat strauji tuvojas!

 6. ļoti laba kampaņa, seviški labi būtu krekliņi ar uzrakstu, ka valkātājs nomaksājis visus nodokļus. Tādus par brīvu jāizsniedz deputātiem, politiķiem, ierēdņiem, varēja priekš lielākas jautrības tos izdalīt arī Lielā dzintara bezmaksas atklāšanas koncerta lūgtajiem viesiem. Vispār tādus krekliņus jāmēģina izdalīt par brīvu, redzēs, cik cilvēku izvēlēsies tos uzvilkt.

 7. ka, tik daiļi aprepotās, omītes saņem tikai nieka procentiņu no visiem nomaksātajiem nodokļiem..

  • Nevajag murgot, pensionāri tiešā un netiešā veidā ir ar atrāvienu valsts kopējā budžeta izdevumu lielākā sadaļa.

   • interesanti-kur paliek tā naudiņa,kuru es kā nodokļu maksātājs savā darba mūžā iemaksāju budžetā sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veidā,ja pēc tam,kad aizeju pensijā-kuru ,starp citu,aprēķina atbilstoši iemaksātām summām-izrādās,ka mani jāuztur un pensiju man jāmaksā mistiskiem strādājošiem,kuri visu laiku protestē un saukā mani par krustu uz sava kakla.

    • 1. Tā nauda tiek tērēta šībrīža pensionāriem.
     2. No nomaksātajiem nodokļiem ir atkarīgs pensijas apmērs – jo vairāk esi samaksājis, jo lielāku pensiju saņem.
     3. Var jau gaudot par “slikto sistēmu”, bet absolūtajam vairumam šībrīža pensionāru tā ir bijusi un joprojām ir superizdevīgs ieguldījums – vairums saņem un saņems pensijā krietni vairāk nekā savas dzīves laikā ir iemaksājuši sociālās apdrošināšanas iemaksu veidā. Tas iespējams ekonomiskās izsaugsmes dēļ, kā rezultātā pieaug darba algas un tiek indeksētas pensijas.

 8. Esmu jau omīte un man līdzās opītis!
  Esam gājuši caur laikmetu griežiem, ja var saprast.par ko runa!
  Esam līdz vēmienam pieticīgi. Neviens spānis,itālis,francūzis.e.t.c.nesamierinātos ar kādu tur ap 300 Eu mēnesī.
  Mēs te apspriežam, kā ar to kaut ko sadarīt. Mana vecā skoltāja ir optimiska,jo (tāda daba) ,Viņa ,kā invalīde saņem dažādus tā kā pabalstus un no savas pensijas spēj apmaksāt kādas opcijas, kas par naudu,lai turpinātu dzīvot;eksistēt!
  Es vairs nevaru pat to, jo mana pensija drusku mazāka. Laime, ka man un vīram ir bērni. Viņi pa visiem mums badā nosprāgt neļaus.ja varēs finasiāli pavilkt, mēs ceram! Tāda šodien ir mūsu valsts situācija. Smiekslīgā marionete Laimdotas kundze, kam palūdza paākstīties valsts galvas amatā,ne par ko neatbild, mēs saprotam.

  Tomēr, kas tās par ākstībām. Kāpēc tāda tik ciniska ņirgāsšanās par Latvijas tautu?? Mēs esam gadsimtos saglabājuši valsts pazīmi t.i valodu,kas dzīva. Kas to izdarīja? Valdība?? Ne mūžam! Tikai paši Latvieši, literāti,zinātnieki! Naudu,kā visu citu pārdevām (nerunājot, kā Eiropai pārdevāmies)

 9. Ejiet ellē!
  Nezinu,kādas ir izredzes izbeigt ŠO VISU ārprātu,kas iznīcina visu, kas pieder/varēja piederēt Latviešiem,to dzimtām,pēcnācējiem šajos laikos.!
  Valsts jelkāda ekonomika ir iznīcināta,izpārdota, Paldies Godmanim, ākstam Lācītim, kas nodeva visu valsti, lai tiktu par kādu tur komisāru par ļoti labu atalgojumu! Un mēs (pilnīgi idioti par to reāli balsojām)
  Par vēlu. Paši idioti,ko sabalsojām!

  • Nešausti sevi!Neko mēs nesabalsojām,jo no mūsu balsošanas nekas nav atkarīgs.Tas ir parasts cirks un vairāk nekas.Vai tad par Āboltiņu mēs balsojām ?Bet neskatoties uz to,viņa tāpat sēž Saeimā un vēl atļaujas par mums ņirgāties.Nu ,bet ir jau vēl arī iespēja balsis nopirkt,tā kā mēs varam balsot vienalga kā,rezultāti nemainās.

Draugiem Facebook Twitter Google+