×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
1. maijs, 2016
Drukāt

Nav citas izejas, iesaukumam jābūt! Saruna ar Lietuvas armijas komandiera padomnieku (21)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Latvijas Avīzē” viesojās Lietuvas armijas komandiera padomnieks Valds Rakutis. Pašreiz prof. Rakutis darbojas arī valsts aizsardzības spēku stratēģiskās komunikācijas departamentā, kur aktīvi pēta Kremļa infokara metodes un sekas un kārto pretdarbību Krievijas propagandai. Lietuvas kolēģi intervēja dr. hist. Juris Ciganovs un “LA” žurnālists Egils Līcītis.

– Vispirms interesēsimies par militārām lietām. Lietuvā atjaunots obligātais dienests. Jauniešus atkal iesauc armijā. Kāpēc valstī tā nolēmuši, ko tas devis?

V. Rakutis: – Pirms nepilniem diviem gadiem Lietuvas armijas komandiera pienākumus uzņēmās ģenerālis Jons Vitauts Žuks. Viņš pateica vienkārši un atklāti. Lietuvas armija – tā ir fikcija, tā ir armija bez kareivjiem. Nosauca precīzus skaitļus, par cik procentiem nokomplektēti bataljoni. Atklājās, ka tikai par 30% un pat 15%. Secinājums – karalis ir kails, armija mums ir uz papīra. Lietuvas vadība, prezidente to dzirdēja, sākās diskusija. Aizsardzības ministrs Jozs Oleks (viņa vadībā 2007. gadā atcēla obligāto dienēšanu) iebilda, ka neko nevajag mainīt. Kritiskā brīdī savākšot rezerves papildinājumu, bataljoni būšot kaujasspējīgāki. Tomēr bija problēma, ka arī rezervistu nav pietiekami, lai armija būtu skaitliski pilnā sastāvā. Paraugam minēja Igauniju, kur puiši dienē un rezervē ir daudz sagatavotu karavīru. Tas sacēla troksni. Ministrs pastāvēja uz saviem argumentiem, ģenerālis oponēja, līdz sasauca valsts augstāko amatpersonu Aizsardzības padomi. Tur pārliecināja Oleks – nav citas izejas, iesaukumam jābūt!

Pēc dažu mēnešu priekšdarbiem no pagājušā gada augusta Lietuvā atkal ieviesta karaklausība. Tas nācis Lietuvai ļoti par labu. Jaunieši piepeši izjuta, ka viņiem ir pienākumi pret valsti. Par ko tik nebrīdināja – ja sūtīs dienēt, visi aizmukšot uz ārzemēm, ar steigu precēšoties utt. Tomēr liela nozīme bija presei, kas ieņēma patriotisku pozīciju. Avīzēs noraidīja gan šos argumentus, gan kaunināja deviņpadsmitgadīgos, kuri čīkstēja, ka deviņu mēnešu dienests viņiem sabojāšot visu nākotnes karjeru. Tas iedarbojās, raudāšana pierima. Toties cēlās patriotisma vilnis, ko juta gan armijā, gan tautā. Vecie vīri, kas sūdzējās, kam gan der mūsdienu ļenganā jaunatne, kas atpūšas uz dīvāna un pie datora, pēc pirmā iesaukuma mainīja domas. Iesaukuma punktos ieradās studenti, izstudējušie, kuri brīvprātīgi gribēja ātrāk nodienēt, kamēr nav ģimenes, labas darbavietas. “Obligātais” iesaukums izvērtās tikpat kā brīvprātīgais.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ja es nebūtu dienējis, tad tik dumjus komentārus kā tu, nerakstītu!

 2. Kad jeņķis ar krievu pasauli dalīs, nedomā, ka tu būsi tas gudrais, kas sēdēs krūmos. Arī 1940. gadā, kad vācietis ar krievu pasauli dalīja, daži tā domāja, ka es jau pastāvēšu malā, bet atjēdzās frontē. Un tad ir svarīgi, esi vai neesi apmācīts, lai tiešām nepakļūtu zem tanka. Tāda ir tā realitāte!

 3. Kad jeņķis ar krievu pasauli dalīs, nedomā, ka tu būsi tas gudrais, kas sēdēs krūmos. Arī 1940. gadā, kad vācietis ar krievu pasauli dalīja, daži tā domāja, ka es jau pastāvēšu malā, bet atjēdzās frontē. Un tad ir svarīgi, esi vai neesi apmācīts, lai tiešām nepakļūtu zem tanka. Tāda ir tā realitāte!

 4. “iesaukumam jābūt!” Tā viš i! Būs ko pagrūst zem tankiem, kad jeņķis ar krievu pasauli dalīs …

 5. Pirmos mēnešos jaunais karavīrs aposta armijas pulveri, apgūst ierindas mācību. Otros trīs mēnešus kareivi gatavo specialitātē, piemēram, par granātmetēju, bruņumašīnas vadītāju. Noslēgumā apmāca bataljona kaujas taktikai u. tml. Svarīgi, ka nodarbības ir praktiskas, un, ja skolā būtu kas līdzīgs militārās audzināšanas stundām, armijā atliktu vairāk laika profesionālai apmācībai.
  …………………….
  Kāpēc savā valstī likvidējāt militārās audzināšanas stundas?
  Ja 18- 24 gadīgā apmācību jāsāk ar ierindas mācību?
  Latvijā to apgūst Jaunsardzē…un skolā!

 6. Pat lielākajam idi-j-otam vajadzētu būt skaidrs,
  lai veidotu obligāto militāro dienestu,
  jābūt atbilstošai militārai bāzei.
  Kā tas no Baltijas valstīm ir tikai(!!!) Igaunijā!
  Jo.
  Igaunija nepārgāja(!!!) uz profesionālo armiju kā tas notika Lietuvā un Latvijā!
  Lietuva 2015.gada augustā atjaunoja(!!!) obligāto militāro dienestu un
  līdz šodienai – 2016.gada 1.maijam (8 mēnešu laikā!!!) vēl nav(!!!) spējuši sakārtot
  visu nepieciešamo, lai 100 % spētu funkcionēt Obligātais militārais dienests …
  Jautājums:
  cik gadi(!!!) un eiro(!!!) būtu nepieciešami, lai ieviestu obligāto militāro dienestu nabagmājā LV,
  ja ir palikuši tikai 40 % no jauniešiem līdz 30 gadu vecumam?

  lai ieviestu obligāto

 7. Armija ir nopietna lieta! Atbildēt

  Lietuva ATJAUNOTĀ (2015.gada augustā ) OBLIGĀTĀ dienesta karavīriem daudzmaz(!!!) sagādāja zābakus, ekipējumu, bruņojumu…
  Vājā puse bija izmitināšana, jo jaunkareivji dzīvo …PROFESIONĀLĀS armijas kazarmās, bet armijniekus pārcēla uz konteiner-mītnēm, par ko viņi NAV … priecīgi. Jaunos formastērpus PTOFESIONĀLĀS armijas karavīri arī ATDEVA “zaļajiem” kareivjiem.
  Nopietnāka ir problēma, ka puišus vidusskolās ilgu laiku negatavoja(!!!) dienestam, ar sportošanu daļa nav uz tu, un samērā daudzi absolventi netika cauri medicīniskajai komisijai. Skolu programmās bija aizmirsuši atgādināt jaunajiem ļaudīm, ka pilsoņiem ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi pret valsti.
  Vai tad tiešām bija tik grūti ieviest MILITĀRO mācību vidusskolu klasēs, lai nevajadzētu ČAKARĒT smadzenes jaunajiem par …patriotismu…
  VECI kraķi sēž svarīgos amatos ar lielām algām, bet ir tik NEapstēsti, ka NEIEGULDA naudu jaunajos – iesauca obligātajā dienestā un sākās BARDAKS armijā …

 8. Vai tiešām igauņi un lietuvieši militārās lietās ir tik dumji, ka viņi obligāto dienestu uzskata par šodienas nepieciešamību, bet mēs – par lieku greznību? Kāpēc viņi var atrast gan naudu, gan ekipējumu, gan kazarmas jauniesaucamajiem, bet mēs nevaram (vai negribam)? Vai viņiem ir mazāk citu problēmu valstī
  nekā mums? Nu nav! Domāju, ka galvenā atšķirība slēpjas mūsu politiķu un militāristu drošības un atbildības pakāpē pret savu valsti, jo draudu līmenis visām 3 Baltijas valstīm taču ir pilnīgi vienāds.

  • Kāpēc latvieši negrib? Tāpēc, ka latviešiem ir tāda psiholoģija un mentalitāte – neatzīt savas kļūdas, jo, tas ir tāds noturīgs stereotips daudzu latviešu apziņā, ka kļūdas atzīst tikai vāji un stulbi cilvēki. Paskatieties ne tikai uz ģenerāļiem, bet arī uz valsts prezidentiem, ministru prezidentiem, ministriem, deputātiem – viņi gandrīz nekad publiski nav atzinuši kļūdas, jo viņi taču ir gudri un nekad nekļūdās, un viņi vienmēr visu izdara ideāli. Tad, kad notika “Maximas” traģēdija – vai kaut viens ministrs un deputāts pateica, ka viņi, likvidējot valsts būvinspekciju, pieļāva kļūdu? Latvijā valsts vara kļūdas neatzīst un likumus, kuros nav kļūdu, bet kurus tikai jāpapildina – maina tikai tad, kad notikusi milzīga traģēdijā. Latvijā arī tikai tad, kad zaļie cilvēciņi jau Latgalē klauvēs pie durvīm – tad Saeima un valdība, joprojām neatzīdami savu kļūdu, nolems, ka jāmaina jāpapildina likumus un jāievieš OMD. Kamēr nav notikusi traģēdija – ne drošība, ne kaut kāds OMD nav vajadzīgs. Kad dega Rīgas pils, kurā būvdarbu laikā atradās muzejs ar vērtīgām mantām – arī tad nebija ne analīzes, ne rīcības plāna risku samazināšanai. Liekas, ka joprojām valstiskā līmenī nenotiek risku analīze attiecībā gan uz drošību būvniecībā, gan uz drošību ugunsdrošībā (pansionāts Reģi, kur sadega 23 cilvēki), gan uz drošību uz ceļiem, gan uz drošību veselības nozarē, gan uz drošību, kas saistīta ar valsts aizsardzību.
   Savukārt, ja Latvijā atjaunos obligāto militāro dienestu, tad patiesībā un lielas daļas tautas acīs tas nozīmēs to, ka daudzi no tie, kuri atbalstīja obligātā militārā dienesta slēgšanu – ir bijuši muļķi, idioti, nav spējuši prognozēt nākotnes notikumus. Jā, tauta nav muļķe. Tauta jau tagad redz, kuri ir stulbi un kuri rīkojas gudri saglabājot, atjaunojot vai slēdzot obligāto dienestu. Mans personīgais viedoklis – obligātā dienesta atjaunošana ir gudra rīcība. Igauņi sen rīkojas gudri. Lietuvieši, atjaunojot obligāto dienestu, arī parādīja gudrību. Gadījumā, ja Latvijā atjaunos obligāto dienestu, tad Graubem, vēl dažiem ģenerāļiem un ļoti daudziem pulkvežiem būtu jāatkāpjas, jo citādi sanāks jocīgi – visu laiku viņi ir bijuši pret OMD, bet kā to ievieš, tā šie pārmet kažoku uz otru pusi un darbojas tā, it kā šie nemūžam nebūtu teikuši, ka OMD ir slikts, dārgs, mazefektīvs.

 9. Muļķi igauņi un leiši staigā zaļās formās, mūsējie tuksnešu dzeltenās ar mazu zaļu krāsas pirdienu jaunajā variantā. Bruņumašīnu retro parāde ir tikai Ādažu poligonā… Muļķa kaimiņiem vajag obligāto dienestu, mums nē. Mūsējie Izskatās kā sapīpējušies, laime pilnīga. Tie kas ir dienējuši armijā – tikai tie ir normāli kaujinieki un kodols gan zemīšiem, gan kā armijas rezerve. Tikai mūsu ģenerāļi to neredz.

  • Ģenerāļa Leonīda Kalniņa militārā izglītība:

   1987. – 1990. Harkovas kara inženieru akadēmija. Operatīvi taktiskās AVS vadība
   1975. – 1979. Viļņas augstākā pretgaisa aizsardzības karaskola. Automātiskās vadības sistēmas inženieris

   Ģenerālis Raimonds Graube – bez augstākās civilās un bez augstākās militārās izglītības. Ir dažus gadus studējis ārzemēs militārajās koledžās, bet…koledža ir koledža. Koledža ir daudz zemāka pat par Nacionālo Aizsardzības akadēmiju. Koledžā Graube pavadījis nepilnus 2 gadus. Latvijā, lai saņemtu 1.līmeņa augstāko izglītību – ar 2 gadiem nepietiek!

   Kādi ģenerāļi – tāda armija. Un otrādi – kāda armija, tādi ģenerāļi. Ja armija ir vāja – tātad vāji ir arī ģenerāļi; ja stipri ģenerāļi, tad arī armijai jābūt stiprai. Nākošgad gan Kalniņam, gan Graubem paliks 60 gadi. Uzskatu, ka vecums un brilles neraksturo gudrības pakāpi – ne visi vecie ir gudri un ne visi jaunie ir stulbi. Sen ir laiks par zemessardzes un armijas vadītājiem iecelt jaunākus, enerģiskākus un stratēģiski domājošus virsniekus, kuru militārās zināšanas (gan teorētiskās, gan praktiskās komandējot karavīrus misijas Afganistānā un Irākā) ir daudz lielākas par tām, ko var iegūt dažu dienu kursos un pamatlīmeņa koledžās.

   • Dumjās Pegijas turpmākai zināšanai >>> Pegija 1. maijs, 2016 18:27 Atbildēt

    Dumjā Pegija, esi par daudz veču izjāta,
    ja esi par stulbu, lai saprastu,
    ka Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš …
    nenodarbojas ar Obligātā militārā dienesta iesaukšanu …
    Tava trulā paura turpmākai zināšania,
    Zemessardzē šodien ir vairāk zemessargu nekā karavīru profesionālajā armijā…

 10. Nevienam no reformētājiem nav skaidrs,kādam vajadzētu būt apdrošināšanas modelim?!! Tiešām? Vai tad ar 28 ES dalībvalstu piemēru,Lietuvu un Igauniju (kopš 2001.gada) ieskaitot,vēl par maz? Gudrosim atkal savu velosipēdu? Kārtējo diferencēto neapliekamo minimumu?

 11. Mēs esam gudrāki par lietuviešiem un igauņiem. Tieši tāpēc mēs zinām (balstoties tikai uz emocijām), ka Latvijai nevajag nodarboties ar rezervistu sagatavošanu ārpus armijas un zemessardzes rindām. Juniešus nevajag iesaukt. Ja kāds grib iemācīties militārās lietas – lai tas uz 5 gadiem stājas armijā vai uz 5 gadiem zemessargos. Nekādu 9 mēnešu garo kursu nebūs!

  • Kremļa 5. kolonnas propagandists jau klāt un gvelž savu demagoģiju.

   • Štangists, Grūbe, Ļoņķa un mūsu 9 adjutanti Atbildēt

    Tieši tā – esam, iespējams, propagandisti un, iespējams, Krievijai noderīgie idioti!
    Bet…mēs ar saviem darbiem darīsim visu, lai Latvijā pamatzināšanām neapmācītu rezervistus ārpus profesionālā dienesta un zemessardzes rindām; tas nav EFEKTĪVI, tas nav FORŠI, tas nav POPULĀRI, tas nav VIEGLI, tas nav IZDEVĪGI, tas nav SKAISTI; tas nav EKONOMISKI PAMATOTI; tas nav rakstīts mūsu partijas PROGRAMMĀ. Bez tam nav infrastruktūras un Latvijas būvnieki prot celt tikai bibliotēkas un muzejus, bet ne kazarmas!! Mēs iztiksim tikai ar zemessargu un armijas spēku palīdzību. Mūsu armija (7000 profu+15000 zemessargu+40000 jaunsargu+25000 skolnieku un studentu ar 1919.gada vecvectēvu patriotiskajiem gēniem+60 000 Rīgas pašpuikas ar latvju strēlnieku gēniem) bez problēmām sakaus 50 000 krievu armijas karavīrus!

Draugiem Facebook Twitter Google+