Ekonomika
Nauda

Nav informācijas, ka no “ABLV Bank” būtu aizplūdušas lielas naudas summas0

Foto LETA

Nav informācijas, ka pirms noteiktā aizlieguma par naudas izmaksāšanu no AS “ABLV Bank” būtu aizplūdušas lielas naudas summas, pirmdien žurnālistiem pavēstīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere (V).

Lībiņa-Egnere skaidroja, – ja būtu nepieciešams, Latvijai būtu jāspēj izpildīt likumā noteiktās saistības par noguldījumu garantēto apjomu. Par praktiskas dabas jautājumiem būtu jāvaicā Finanšu ministrijai (FM) vai Valsts kases pārstāvjiem, piebilda komisijas vadītāja.

Vaicāta, vai noguldījumu garantiju fonds tiks izmantots, politiķe norādīja, ka to nevar komentēt.

NDK vadītāja kategoriski izslēdza iespēju ar valsts līdzekļiem piedalīties “ABLV Bank” situācijas stabilizēšanā. Viņa norādīja, ka lielākā daļa klientu nav Latvijas iedzīvotāji, un būtu “klaji bezatbildīgi tam izmantot nodokļu maksātāju līdzekļus”.

Lībiņa-Egnere neizslēdza iespēju, ka pašreizējā nestabilitāte var radīt cilvēkos vēlmi izņemt savu naudu no bankas.

Politiķe norādīja, ka, visticamāk, trešdien, 19.februārī, varētu būs zināma sīkāka informācija par Eiropas Centrālās bankas (ECB) tālākajiem soļiem saistībā ar “ABLV Bank” situāciju.

Jau ziņots, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, 18.februāra ārkārtas sēdē ir nolēmusi AS “ABLV Bank” uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā.

Kā aģentūru LETA informēja FKTK Komunikācijas daļas pārstāve Ieva Upleja, saskaņā ar minēto lēmumu bankai ir jānodrošina, ka tiek pārtraukta klientu maksājumu rīkojumu ievadīšana bankas sistēmā, kā arī banka neizpilda klientu debeta operācijas, kuru valutēšanas datums ir, sākot no 19.februāra plkst.00.00.

ECB norāda, ka šāds lēmums nepieciešams, lai dotu “ABLV Bank” pietiekamu laiku pasākumu veikšanai, kas stabilizētu esošo situāciju.

“ABLV Bank” stādā FKTK pilnvarnieku grupa, kas nodrošina nepieciešamo uzraudzības darbību veikšanu un informācijas apmaiņu.

LETA jau vēstīja, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (“FinCEN”) plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

“FinCEN” publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

Savukārt “ABLV Bank” pārstāvji iepriekš norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai “FinCEN” pārskatītu savus priekšlikumus. “Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,” uzsvēra bankā.

LA.lv