×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2016
Drukāt

Nav miera bulciņu karā (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība vakar vēl neskatīja izmaiņas ražotāju un atsevišķas sabiedrības daļas neapmierinātību izsaukušajos noteikumos, kas paredz ierobežojumus pārtikai izglītības iestādēs, un uzdeva Veselības ministrijai (VM) tuvāko nedēļu laikā panākt vienošanos ar iesaistītajām pusēm.

Sākotnēji Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“V”) uzdeva vienošanos panākt nedēļas laikā, tomēr tālākās diskusijas laikā konkrēts termiņš netika noteikts. “Neviens jums neliedz strādāt. Kaut vai pa naktīm,” teica Straujuma, dzirdot ierosinājumu saskaņošanai atvēlēt trīs nedēļas laika.

Sašutis par grozījumu virzību bija zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kurš norādīja – ja šādā veidā tiks turpināts darbs un noteikumi tiks virzīti tālāk bez saskaņošanas, ēdināšanas sistēma skolās tiks novesta līdz tam, ka bērnus nebūs iespējams pabarot. Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) gan uzsvēra, ka ar kolēģi ļoti labi saprotas un vēlreiz ieklausīsies ražotāju viedoklī, un saprātīgie priekšlikumi tiks ņemti vērā. “Mēs pieiesim ar saprātu,” solīja Belēvičs. Tam gan nepiekrita Dūklavs, uzsverot, ka saprašanās ir tikai par to, ka pārtikai skolās jābūt veselīgai, bet viņš iebilst, ka tas tiek panākts ar aizlieguma metodēm. “Uzņēmēji ir gatavi pabarot bērnus veselīgi, bet ne jau ar aizlieguma metodēm,” uzsvēra Dūklavs.

“Pirmdien sasaucām visu iesaistīto pušu ārkārtas sanāksmi un atkal izdiskutējām galvenos strīdīgos punktus. Otrdien VM iesniedza grozījumus, un būtībā vienīgais, kas tur parādās, ir dabisko krāsvielu atļaušana, bet ar to ir par maz. Grozījumi neietver mūsu prasības ļaut tirgot augstas kvalitātes vietējos produktus, līdz ar to vienošanās nav panākta. Tagad atlikusi nedēļa, sauksim kopā ražotājus, ēdinātājus un atkal mēģināsim rast kopīgu valodu ar VM, taču tas ir ārkārtīgi grūti, ņemot vērā veselības ministra kategoriski noraidošo nostāju,” situāciju vērtē Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītāja Ināra Šure. Viņa akcentēja, ka ražotāju prasības, kam pretojas VM, paredz atļaut tirgot skolu kafejnīcās un ēdnīcās paaugstinātās kvalitātes produktus, kas ietverti “Zaļās karotītes” zīmolā, bet kuru tirgošana skolās kopš 1. janvāra nav atļauta. Arī Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve Ilona Dreimane iepriekš atzina, ka lielākajai daļai skolu ēdinātāju ikdiena pēc VM grozījumu stāšanās spēkā šogad kļuvusi haotiska.

Tikmēr VM iepriekš norādīja, ka strādās pie grozījumiem, lai skolās būtu iespējams iegādāties produktus, kuri satur dabiskos aromatizētājus un dabiskās krāsvielas, kā arī prasībām atbilstošu maizi, tomēr noraida iespēju kopumā atcelt jauno kārtību par uztura normām skolās.

Grozījumu projektā paredzēts precizēt, ka izglītības iestādēs, sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un ārstniecības iestādēs produktu iepirkumā būs atļauts iegādāties arī tādus produktus, kas satur dabiskos aromatizētājus un dabiskās krāsvielas. Tāpat būs atļauts uzturā iekļaut arī apstrādātus zvejniecības produktus, ievērojot papildu kvalitātes prasības, piemēram, nesatur garšas pastiprinātājus, krāsvielas un tamlīdzīgi.

Tāpat grozījumu projektā paredzēts papildināt izglītības iestādēs un to teritorijā papildus kompleksajai pusdienu un izvēles ēdienkartei atļauto produktu klāstu, atļaujot izplatīt arī, piemēram, dehidrētu pienu, sviestu, maizi un džemu ar noteiktām kvalitātes prasībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. neapnīk tās rusificētās bulcinas,smalkmaizītes,kārklu latvieši,b

  2. Agrāk skolās bija normāla pārtika.Bērni jutās paēduši,bet tagad te kaut kāds muļķis kaut ko savā galvā sagājis greizī un visiem jādanco.Ar putriņām vien nekas labs nebūs.Agrāk ēda visu un bija veselīgi.Nu drīz dažu muļķu dēļ neko nedrīkstēs ēst. Bērni Jau tā neko nedarot paliek tizli,bet vēl normāli ēst nedrīkst.Nevajag jau burgerus un kolas,bet tā pat klāt neizstāvēs.Un tas nav normāli ja bērns pasaka,ka skolā ēdiens bezgaršīgs.Padomājiet ko dariet.Mums agrāk bija skolā īstas pusdienas.Vai kuri te māžojas neatcerās?

  3. Ka jus paskaidrosit? Ražot un pārdot drīkst tikai ēst nedrīkst. Kur te loģika? Jāsaka kā vienmēr-jo gudrāks,jo… Cita izskaidrojuma nav. Skolēno to vien dara kā mēdàs par ēdienu.

Draugiem Facebook Twitter Google+