×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. jūlijs, 2015
Drukāt

Nav šķiršanās iemesls

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Rihards Kols, Saeimas deputāts (NA)

Vakar koalīcijas sadarbības padomes sēde esot noritējusi mierīgā un lietišķā gaisotnē, it kā  pagājušās nedēļas domstarpību partneru vidū nemaz nebūtu bijis. Iespējams, partiju pārstāvji izvairās saasināt emocijas, kamēr Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) atrodas komandējumā, un rēķinu kārtošana atlikta uz vēlāku laiku.

Pagājušajā nedēļā pašreizējā koalīcija piedzīvoja kārtējos satricinājumus. Vispirms Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija pievienojās opozīcijas pārstāvjiem, pieprasot sasaukt parlamenta ārkārtas sēdi, lai izvērtētu valdības pozīciju bēgļu uzņemšanas jautājumā. NA uzskata, ka “Vienotība” un ZZS valdībā rīkojušās pretēji iepriekš pieņemtajai Latvijas nostājai – cīnīties par to, lai katra valsts varētu brīvprātīgi izlemt, cik bēgļus tā uzņem. Tā vietā, lai sniegtu skaidrojumus, valdošās koalīcijas pārstāvji gluži vienkārši “norāva” ārkārtas sēdes kvorumu, bet premjere uzteikusi darbu savam līdzšinējam parlamentārajam sekretāram – Rihardam Kolam (NA), jo arī viņš bija ārkārtas sēdes pieprasītāju vidū.

“Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Šadurskis nacionāļu rīcību vērtē kā koalīcijas līguma pārkāpumu. Šajā dokumentā valdību veidojošajiem partneriem liegts atbalstīt opozīcijas ierosinātu parlamenta ārkārtas sēžu sasaukšanu, ja par to nav pieņemts atšķirīgs koalīcijas partneru lēmums. “Pieļauju, ka šo gadījumu varētu izskatīt koalīcijas sadarbības padomē, kaut gan šaubos, vai no tā būtu liela jēga. Ģimenē neuzticību vai nu piedod, vai šķiras, bet šis pārkāpums, lai arī smags, tomēr nav šķiršanās iemesls,” sprieda Šadurskis.

NA savukārt atgādina, ka “Vienotības” un ZZS deputāti tikai pirms pāris nedēļām paši brāļojās ar opozīciju jautājumā par NEPLP atlaišanu. “Mūsu pārkāpums nebūt nav lielāks kā ZZS un “Vienotības” atbalstītais lēmums uzņemt Latvijā 250 bēgļus. Tas neizbēgami ietekmēs budžetu, un saskaņā ar līgumu šādus lēmumus koalīcija var pieņemt tikai vienprātībā,” norādīja NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Viņš arī pauda cerību, ka, par spīti kārtējām domstarpībām, konflikts koalīcijas starpā nesaasināsies un nenovedīs pie valdības krišanas. Pēc Straujumas lēmuma atbrīvot no amata Kolu NA līderim bijusi pusstundu gara telefonsaruna ar valdības vadītāju, un abi politiķi vienojušies koalīcijas sadarbības padomē par notikušo pagaidām nespriest, lai lieki neuzkurinātu jaunas kaislības. “Mūsu viedokļi par bēgļu uzņemšanu, Kola atbildību un citiem jautājumiem atšķiras. Taču valdības gāšana nevienu no tiem neatrisinās, bet gan vēl vairāk saasinās situāciju. Iespējams, kāds vēlas NA izprovocēt uz pārsteidzīgu valdības gāšanu, bet šādas spēlītes neizdosies,” teica Dzintars.

Ziņu aģentūra BNS, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, ziņo, ka NA premjerministres parlamentārā sekretāra amatam varētu virzīt partijas biedru un bijušo Latvijas Studentu apvienības vadītāju Edvardu Ratnieku. Tomēr manis uzrunātie NA pārstāvji noliedza, ka partijā noritētu Kola pēcteča meklējumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+