Foto – LETA

Vai sekojāt līdzi budžeta pieņemšanai?
 0

Aleksandrs Geduševs, pensionārs:
 “Ļoti nedaudz. Skaidrs, ka budžetu nevar palielināt. Ar esošo naudu ir jāvariē. Izmaiņas neuzskatu par būtiskām. Mazliet mainīsies pabalsti un nodokļi, taču diez vai reāls ekonomikas kāpums būs vērojams. Daudziem uzņēmējiem jau šis gads sākās neveiksmīgi eksporta pieprasījuma jautājumā. Cik gan vajadzīgi mazi uzņēmumi, lai valsts budžetā kompensētu to, kas neienāks no “Liepājas metalurga”? Domājot par valsts ekonomisko attīstību, mani vairāk interesē tas, cik lieli ir papildu līdzekļi, jo darba vietu un ražošanas pieaugumu valstī rada tieši ieguldījums dažādos projektos. Nav pat svarīgi, kādos – bibliotēku, ceļu vai kādu citu. Kopumā jāsaka, pārsteigumu pieņemtajā budžetā nebija. Troksnis, partiju asās debates un strīdi gan vairāk norakstāmi kā priekšvēlēšanu triki.”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Maija, strādā IT nozarē:
 “Pārsvarā tikai savas jomas ietvaros. Patiesībā daļēji pati biju piesaistīta šim procesam. Taču neskatoties uz to, pārsteigumi par pieņemto ir šā vai tā. Kā parasti – par kaut ko vienojāmies, bet vēlāk divi cilvēki tomēr izdomāja atkāpties no iepriekš saskaņotās pozīcijas. Citās jomās informācija ir tikai par galvenajiem aspektiem. Zinu, ka cīņa bija par izglītību, zinātni un pētniecību, bet iznākumu nezinu. Mani galvenokārt interesē, lai vienai nozarei noņemtā nauda vismaz tiek iedota citai, nevis kaut kur mistiski pazūd. Gribas, lai process ir caurspīdīgs un jebkurš varētu redzēt, kā šīs summas cirkulē – cik, no kurienes un uz kurieni.”

Laimdota Ozoliņa, grāmatvede:
 “Sevišķi ne. No tā nekas nemainās. Protams, mazliet interesē, vai gaidāmi kādi uzlabojumi bērniem, skolotājiem un citām ekonomiski vājākajām sabiedrības grupām. Par šīm galvenajām niansēm gan šo to esmu plašsaziņu līdzekļos uzzinājusi. Tādās kategorijās, kā “cik miljoni tiek kurai ministrijai”, saprotams, budžetu nepārzinu, bet par atsevišķām konkrētām lietām, kas skars mani, ģimeni vai paziņas, gan. Bērnu pabalsti, par prieku, nedaudz palielināsies. Vēl mani interesē karavīri un aizsardzības joma. Arī enerģētika, jo šajā nozarē strādāju. Tur gaidāmas lielas pārmaiņas sakarā ar elektroenerģijas brīvo tirgu. Kā pilsonis vērtēju to pozitīvi, kā darbinieks – nedaudz piesardzīgāk.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Andris Arnicāns, mūziķis:
 “Nē, nesekoju. Nelasu avīzes, neskatos televīziju un radio klausos tikai mūziku. Sekošana līdzi budžetam un politikai ir pārāk uztraucoša. Par to interesējas mana mamma un brālis. Brīžos, kad viņi man stāsta to visu, es ļoti uztraucos. Man nepatīk pat tonis, kādā par šīm lietām tiek runāts. Tāpēc neesmu arī lietas kursā par to, kādas izmaiņas varētu būt nākamgad. Neuzskatu, ka man būtu vērts par to interesēties, jo es tik un tā neko nevaru iespaidot. Nav vērts bendēt nervus. Es nesaku, ka valstī un tās budžetā viss ir pilnīgi slikti, taču labāk gan varētu būt. Tāpēc arī visi vienmēr šīs lietas pasniedz satraucoši un nervozā manierē. Atzīšos, nesekojot šīm lietām jau vairākus gadus, jūtos daudz labāk. Mēs tik daudz nezinām, ka vēl kaut ko nezināt – tas ir pilnīgs sīkums.”

Marika Pakalniete, mediķe:
 “Lielos vilcienos jā. Man svarīgi sociālie jautājumi. Kā arī izglītība un medicīna kā manas darbības jomas. Nosacīti pozitīvi ir tas, ka sociālais atbalsts nākamgad būs mazliet lielāks. Nosacīti tāpēc, ka gaidīju vairāk. Patlaban šķiet, ka tas viss vairāk ķeksīša pēc. Rūgtums arī, ka neatbalsta pedagogu un medicīnas darbinieku prasības. Tā pat īsti nebija vilšanās, jo kaut kas tāds bija jau gaidāms un pārsteiguma nav, taču sāpīgs fakts, kas jāpieņem, gan. Savulaik biju pedagoģe un tieši atalgojuma dēļ biju spiesta šo profesiju pamest. Kopumā budžets ir visai nesabalansēts.”

Margita, organizācijas vadītāja:
 “Jāatzīstas, sīkumos līdzi nesekoju. Par tiem jautājumiem, kas mani interesē, piemēram, Labklājības ministrijas sociālajām prasībām pensionāriem un bērniem, esmu lietas kursā. Strādāju ar ģimenēm un bērniem un uzskatu, ka no tā, kas šajā situācijā ir iespējams, paredzētie uzlabojumi jau ir daudz. Tas nav pieņemams līmenis, taču arī mazais solītis uz priekšu liek domāt pozitīvi.”

Fakti


Saeima 7. novembrī galīgajā lasījumā pieņēma likumu “Par valsts budžetu 2014. gadam”.

Gandrīz pusi jeb 44% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju nākamā gada budžets neinteresē, un viņi par to neko nav dzirdējuši, liecina pētījumu aģentūras TNS un LNT veiktā aptauja.

49% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju ir daļēji informēti un ir kaut ko dzirdējuši par to.

Avots: BNS