×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. oktobris, 2017
Drukāt

Nāves sērga Latvijas sportā: visi lieto, visi… Jautājums, cik daudz (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Visi lieto, visi… Jautājums tikai, cik daudz,” mazliet emocionāli saka svarcēlājs Viktors Ščerbatihs, kurš pats kā sportists savulaik izcietis divu gadu diskvalifikāciju par dopinga lietošanu. Nupat par antidopinga pārkāpumiem deviņu valstu svarcelšanas federācijas diskvalificētas no starptautiskām sacensībām uz gadu: Krievijas, Ķīnas, Ukrainas, Armēnijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Turcijas, Moldovas, Kazahstānas. V. Ščerbatihs gan tūlīt paša teikto precizē: “Patiesībā es nezinu. Nelienu nevienam kabatās. Man tikai nepatīk, ka atlēti tiek dalīti labajos un sliktajos. Kam ticēt? Kuri melo? Kuri ir godīgi? Vai godīgie vienmēr ir godīgie? Nepatīk, ka labie dara sliktu un saka, ka ir labi un ka vienīgie sliktie ir tie, kas netiek pakļauti dopinga kontrolei. Paskatieties rezultātus pauerliftingā: tie ir vienādi, neatzītajiem pat zemāki!” “Nevienam atlētam no atzītās federācijas (Latvijas Sporta federāciju padomes atzītā Latvijas Pauerliftinga federācija. – Red.) klāt neesmu stāvējis, bet esmu atklausījies, kā viņi lielās ar lietošanu. Viņu moto: lietot tā, lai nepieķer,” piebilst Dobeles kluba “Gold Barbell” īpašnieks un treneris Ivars Cīrulis. Viņš trenēja arī Rei­ni Kindzuli, 23 gadus veco pauerliftingistu, par kura nāves (2016. gada pavasarī) dīvainajiem apstākļiem “LA” rakstīja vakardienas numurā rakstā “Nāves sērga Latvijas sportā”. Kādas ir dopinga lietošanas blaknes un kāpēc cilvēki no tām nebaidās? Kāpēc Latvijā dopinga aprite nav kriminālpārkāpums? Par to šajā rakstā.

“Kuiļi bez kakliem”

“Ir gadījumi, ka dopinga lietošana ir psihiatru jautājums. Bet lielākajai daļai tas ir ķermeņa kulta jautājums, kad nevar apstāties, kā narkotikas. Gribas labāk izskatīties pludmalē, sadzīvē, darbā, pat policijā un armijā hormonu preparātu lietošana ir problēma, jo tur svarīgi labi izskatīties. Vienlaikus šie preparāti vairo agresivitāti. Tā rodas “kuiļi bez kakliem”, kuri bez iemesla var nosist. Es šādus cilvēkus viegli atpazīstu – tādi, kādi 90. gados daudziem bija miesassargi. Tie, kas uztrenējušies dabiskā ceļā, izskatās pavisam citādi,” novērojusi Eiropas Padomes Antidopinga konsultāciju programmu vadītāja Liene Kozlovska.

“Pietūcis kakls un seja, kas pat miera stāvoklī ir sarkani violeta. Gadiem nevar kļūt par tēviem, muskuļi plīst nost no kauliem,” par dopingotājiem saka Latvijas Pauerliftinga federācijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Rožlapa.

“Hormonālu preparātu un jebkādu citu ķimikāliju ielikšana savā organismā ir ar sekām. Sliktākajā gadījumā šīs sekas ir letālas, bet, par laimi, tie ir reti gadījumi. Taču tas, ka organismā būs paliekošas pārmaiņas, ir fakts. Jautājums ir vienkāršs: par ko postīt savu veselību? Par pāris maziem un spīdīgiem kareklīšiem? Par dažiem tūkstošiem eiro? Ja tas ir naudas dēļ, tad par kādu naudu tu rehabilitēsies pēc 20 vai 30 gadiem? Sarunās ar savu sporta ārstu esmu apgaismots, ka hormonālā sistēma katram cilvēkam ir ļoti individuāla, tāpēc grūti prognozēt pozitīvas sekas un efektu, tikai to, ka būs pārmaiņas,” saka treneris Mārtiņš Krūze un aicina ielūkoties interneta vietnē, kur nosaukti daudzu priekšlaicīgā nāvē mirušu atlētu vārdi (https://www.t-nation.com/pharma/big-dead-bodybuilders).

Ščerbatihs: “Vīriešu spēks ir olās!”

Interesanti, ka V. Ščerbatihs uzskata, ka pēc 40 gadu vecuma steroīdus vajadzētu lietot visiem vīriešiem: “Neko nezinu par sievietēm – viņām ir sarežģīts organisms, bet vīriešu spēks ir olās. Bet pēc 40 gadiem, saprotiet paši… Protams, mazās devās, nepārforsējot steroīdus vajadzētu lietot visiem vīriešiem. Sportisti, protams, kategoriski to nedrīkst darīt. Es pats būtu gatavs ķert un sodīt tos, kas cilvēkiem līdz 30 gadiem dod aizliegtus preparātus, jo cilvēki – īpaši vecumā līdz 20 – ir stulbi. Vecākiem cilvēkiem jau pašiem jābūt ar smadzenēm, lai dara, ko grib, lai klausa ārstus.”

Treneris I. Cīrulis uzskata, ka cilvēks pēc 20 gadu vecuma pats var izlemt, ko darīt. Līdz tam dopings ir tabu. “Man te ir viens jaunietis ar pumpām… Es viņam rādu kulaku: nedod Dievs, tu kaut ko lieto! Viņš taisnojas, ka mammai arī esot pumpas. Tā patiešām var būt. Daudz lietotāju ir starp amatieriem, kam maz laika, bet grib labi izskatīties un tāpēc meklē vieglāko ceļu. Jāsaprot, ka pasaulē viss, kas saistās ar ķermeņa kultūru, ir milzīgs bizness un ļoti populāri. Kad aizbraucu uz kādu izstādi, man četras stundas jāstāv rindā, lai nofotografētos ar kādu zvaigzni. Kāds no viņiem man atzinās: jā, mēs lietojam dopingu, bet esam kā bērni, ja salīdzina ar riteņbraucējiem!” atklāj treneris.

Ko dara policija?

Jelgavnieks Mārtiņš ir pauerliftingists, aizliegtas vielas nelieto, bet zina dzīvokli, kur tādas tirgo un tirgotājam zināmi cilvēki var tās iegādāties. Kāpēc tad neziņo policijai? “Nekas jau nemainīsies, ja ar vienu tirgotāju tiks galā. Jāmainās sistēmai un jābūt cietumsodiem. Kāpēc tad man jāiesaistās cīņā, ja valstij tas nerūp?” retoriski jautā jelgavnieks.

Te jāpiebilst – kaut arī dopinga aprite nav kriminālsodāma, dopinga preparātus var pielīdzināt medikamentiem, cita veida precēm, kurām nepieciešama atļauja, lai ievestu valstī un tirgotu. Tātad var piemērot atbildību par kontrabandu, nelegālu medikamentu apriti un nelikumīgu tirdzniecību, par ko mazos apjomos paredzēts administratīvs sods, lielos – kriminālatbildība. Realitātē aina gan nav tik vienkārša.

“Policija meklē narkotikas. Ja atrod tableti un tās nav narkotikas, tālāk neko neskaidro. Neesot atstrādāta sistēma, nav iespējams pārbaudīt, kas tās par zālēm, trūkstot resursu, kaut gan nelikumīgu tirdzniecību un kontrabandu pierādīt varētu. Vēl man policijā sacīja, ka dopinga lietošana neesot sabiedrības problēma, katrs indivīds pats atbildot par savām izklaidēm. Tādas atbildes gan skan ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropā. Tādējādi dopinga aprite izveidojusies kā nelegāls bizness ar mazu risku (Latvijā, pēc aptuvenām aplēsēm, tikai ar ķermeņa kultūru un smagatlētiku saistītos sporta veidos tas esot vismaz miljons eiro gadā. – A.D.). Ja būtu kriminālatbildība, tomēr tirgotājiem un pircējiem būtu lielākas bailes un vairāk varētu prasīt no policijas. Tas ir liels pagrīdes bizness, kas meklē arvien jaunus un jaunus klientus, īpaši jaunatnes vidū,” uzskata L. Kozlovska.

Valsts policijā man neoficiāli teic, ka L. Kozlovska precīzi raksturojot situāciju. Bet oficiāli Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava paskaidro: ja policija konstatē vai tai tiek ziņots par preparātu, kas satur vielas ar narkotisko (psihotropo) vielu iedarbību, apriti, “Valsts policija veic visus nepieciešamos pasākumus pārkāpuma vai nozieguma apkarošanai un novēršanai”. Tad ej nu saproti: jo ne visas sportā aizliegtas vielas ir psihotropas…

L. Kozlovska vēl piebilst, ka sportistus var iedalīt tajos, kas pārstāv Latvijas Sporta federāciju padomes atzītās federācijas un ir pakļauti dopingkontrolei un pēc būtības ir sportisti, un tajos, kas pārstāv neatzītas federācijas, cita veida organizācijas, netiek pakļauti dopingkontrolei, var saukt sevi par sportistiem vai kā citādi, bet pēc būtības sanāk izklaides nozares pārstāvji, piemēram, kā aktieri teātros, virves dejotāji vai klauni cirkā, uz kuriem sporta dopingkontrole neattiecas. Arī tāpēc vien dopingu, neatļautu vielu apriti vajadzētu kriminalizēt, lai arī šie neatzītie sportisti un organizācijas baidītos un dopinga sērga pierimtu.

Deputātu redzeslokā

2007. – 2008. gadā bijis mēģinājums dopinga apriti kriminalizēt, taču uznākusi ekonomiskā krīze, kas šo aktivitāti apturējusi. “Tā nu visu šo laiku šajā jomā dzīvojam krīzē un knapi esam tikuši galā ar dopingkontroles sakārtošanu, kas saistās ar atzītajām federācijām,” saka L. Kozlovska.

Tomēr varbūt aina kriminalizēšanas jomā nav tik slikta? Kā man skaidroja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sporta apakškomisijas vadītājs Jānis Upenieks, šis jautājums jau labu laiku esot komisijas redzeslokā, esot pat izstrādāti priekšlikumi, runāts ar sporta veidu pārstāvjiem un juristiem, kuros likumos kas jāgroza. Nesen jautājums par to pat tika iekļauts komisijas sēdes darbakārtībā. Diemžēl līdz tam netika: bija “jādzēš ugunsgrēks”, kas saistās ar Sporta medicīnas centra antidopinga nodaļas reorganizāciju, lai tā atbilstu starptautiskām prasībām un Latvijas sportistiem nesāktos problēmas ar dalību starptautiskās sacensībās. Pēc sēdes gan J. Upenieks ar jauno Antidopinga nodaļas vadītāju Mārtiņu Dimantu pārrunāja, ka nepieciešams izveidot darba grupu, kas strādātu pie dopinga kriminalizēšanas.

M. Dimants arī pavēstīja, ka Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) noteikusi, ka dopinga apritei jābūt kriminalizētai. Pagaidām šīs normas neievērošana Latvijai skaitoties kā starptautisko publisko tiesību pārkāpums bez sekām. Bet 2019. gadā par šīs normas neievērošanu Latvijai var sākt draudēt sankcijas, kas saistās ar sportistu piedalīšanos starptautiskās sacensībās, prognozē M. Dimants.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Ha,ha. Paskatīsimies uz Latviju. Visi fitnesa klubi un smagsvaru zāles iesaka, izplata un konsultē ,kā lietot androgenos hormonus.
  Palasiet Dr.kv Sporta sadaļu.

 2. Paprasiet jebkuram policijas darbiniekam.

  Cik problemas ir bijusas ar “bezkaklainiem steroidu blaakjiem, kuri var nosist jebkura bridi”
  Un cik problemas un daudz darba sastada ar alkohola lietosanu ??? Nebutu alkohols , pusi policijas varetu atbrivot no darba. Vot tada kums ir realitate. Beidziet njemties ar muljkibam.

  Tas jums dos atbildi uz kurieni vajag raidit resursus.

  No kura zirga dibena jus raujat to fantaziju par steroidiem?

 3. Paprasiet jebkuram policijas darbiniekam.

  Cik problemas ir bijusas ar “bezkaklainiem steroidu blaakjiem, kuri var nosist jebkura bridi”
  Un cik problemas un daudz darba sastada ar alkohola lietosanu ???

  Tas jums dos atbildi uz kurieni vajag raidit resursus.

  No kura zirga dibena jus raujat to fantaziju par steroidiem?

 4. Sportaa dopinga kontrole – OK
  Steroidu lietosana lai uzlabotu vizualo teelu? Kapec ne?
  Piemers tepat UK, lietot var ja velies labak izskatities, tev pat valsts sponsoretas slirces un pareizas lietosanas pamacibas iedos. Kapec ne?

  Palstiskie pupi un botoxa luupas ir normali musdienas. Kapec atletiski augumi ir SHAUSMAS?

  Kamer alkohols un cigaretes ir veikalu plauktos tikmer butu jauki ja “gudrie” veselibas aizstavji mutes neatveertu.

  Lielaka dalja sterroidu lietotaji pat nav sportisti. Parasti zales apmekletaji. Kur ir problema es nesaprotu?

  Sodiet sportistus uzkjertos. Kads sakars sodu likt parastam cilvekam?

  Bet mes tacu dzivojam velaizvien post – padomijaa . Kur viss kas ir tabu un nesaprotams ir jaaizliedz. Ta vieta lai izglitotu cilvekus kas lieto mes vinus dzenam pagride, kur cilveki baidisies iet pie arstiem jo lieto.

  IZGLITOJIET NEVIS NODZENIET PAGRIIDEE. Aizliegsanai bus tikai vel launaks efekts uz cilveku veselibu.

  Ja steroidi velaizvien butu brivi noperkami aptiekas kur viniem ir augsta kvalitate un cilvekiem butu informacija par pareizu un droshu lietoshanu tad tiktu uzlabota situacija.

  Aizliegsana novedis pie – nekvalitativiem pagride razotiem steroidiem, kas grauj veselibu. Kaunu griezties pie arstiem problemu gadijuma. Nemakuligu lietosanu jo bail par to runat.

 5. Nāves sērga smiekli nāk! Nāves sērga jums stāv veikalu plauktos no kuras teju vai katru dienu kāds nomirst, vai arī tiek atņemta dzīve kādam nevainīgam cilvēkam, jo redz alkohols tak ir atļauts un legāls. Ā protams viņš tak nes miljonu peļņu valstij, tāpēc arī legāls. Savukārt “ļaunie steroīdi” praktiski nenes nekādu peļņu valstij, izņemot tos kas iegādāti aptiekās. Tāpēc arī vēlas apkarot šo “steroīdu melno tirgu” lai pēc tam vairāk gūtu peļņu no aptiekā iegādājamajiem steroīdiem. Gluži tāpat kā ar alkoholu. Bet nesaprot ka tas ir koks ar diviem galiem, jo iesēdinot kādus cietumā, pa viņu uzturēšanu būs jāmaksā tautai un šā vai tā kāds viņus tirgos tik pa kosmosa cenu. Un tie kas viņus gribēs lietot šā vai tā viņus lietos, neskatoties uz nez kādiem likumiem. Nevar aizliegt cilvēkam darīt ar savu ķermeni ko viņš pats vēlās, tas ir viņa ķermenis ne jūsu. Varbūt vienkārši aizliedziet elpot un lieta darīta!
  Kāpēc nekur Latvijā neraksta statistiku par pāragri aizgājušo cilvēku nāves iemesliem un cēloņiem, ā protams jo stabila pirmā vieta ir alkoholam, otrā vieta cigaretēm tad nāk dažāda veida narkotikas, tad dažādas aptiekas zāles kā aspirīns utt un no “ļauno” steroīdu aizgājušo cilvēku skaits ir niecīgs teju vai viens no pēdējiem šai statistikas tabulā, simtu kurā vietā. Šādu statistiku taisa Amerika, Krievija un citas lielākās valstis un pie punkta pāragri aizgājis no steroīdu lietošanas ir zvaigznīte (un pie paskaidrojumiem rakstīts ka tas nav 100 % pierādīts nāves iemesls, jo tā saucamais sportists kas lietoja šīs aizliegtās vielas, mīlēja šad tad iedzert, uzpīpēt un uzturā lietoja tikai “veselīgu” pārtiku.
  Mūsu gudrie prāti, lūdzu vispirms apkarojiet statistikas pirmajās vietās esošos nāves iemeslus un tikai tad ķeraties klāt simto vietu nāves iemesliem. Kā arī jau sāk apnikt ka visur kur iet runa pa steroīdiem tiek ķengāts Reiņa Kindzuļa vārds, viņš tiek uztaisīts kā tāds grēkāzis, kas it kā lietoja steroīdus un it kā no steroīdu lietošanas nomira, kas atkal 100 % nav pierādīts. Lieciet tak puisi mierā un beidziet visur ķengāt viņa vārdu. Ā nu protams jo nav jau citu vārdu kuru ķengāt, jo vairāku gadu laikā “it kā” no steroīdu lietošanas ir miris tikai viens cilvēks. Rodas jautājums kāpēc jūs pie rakstiem par alkoholu, par cigaretēm, par narkotikām utt nerakstāt to cilvēku vārdus kas ir miruši no īstas nāves sērgas, laikam tāpēc ka šo cilvēku skaits ir neizmērams. Un no alkohola, cigaretēm, narkotikām utt tak ļoti bieži mirst tautas “padibenis” kas nav pat pieminēšanas vērts, tāpēc arī viņus pats nekur nepiemin. Savukārt no steroīdiem nomirušie cilvēki, pārsvarā ir tādi kas dzīvē daudz ko ir sasnieguši un sevi pierādījuši pasaulei. Bet atceraties vienu ja nebūtu bijuši tie “ļaunie” steroīdi vairums no šiem cilvēkiem pat pusi nebūtu sasnieguši ko sasniedza ar “ļaunajiem” steroīdiem. Mūsdienās teju vai puse no populārajiem aktieriem, sportistiem lieto “ļaunos” steroīdus tikai tāpēc lai iepriecinātu mūsu acis. Nebūtu bijuši steroīdi, nebūtu bijušas filmas ar Arnoldu Švarcenegeri ar Silvestru Staloni ar Dveinu Džonsonu utt. Būtu bijušas filmas tikai ar “normāla” izmēra cilvēkiem “ļoti” interesantas.
  Mīļie Reiņa vecāki padomājiet vai Reinis būtu gribējis, ka visur kur tiek rakstīts vārds steroīdi paralēli tiek rakstīts arī viņa vārds.

 6. Ja mūsējie nelietos, tad pat tikšana līdz olimpiskām spēlēm un sacenīsbām nespīdēs. Kur nu vēl medaļas. Tāpēc ar visi skatās caur pirkstiem.

 7. šitās lietas arī ir mīļotās veselības ministrijas pārziņā…Tagad beidzot taisīšot neatkarīgu biroju. Ha – ka tik nu uztaisītu…Esmu konsultējis advokātu, kas aizstāvēja dopingainu sportistu…Izķepurojās ar min sodu…Klīniskā frmakoloģija jāzina. Te ir niša

 8. Tādu I.Cīruli ir jātriec prom no darba ar s.ūdainu mietu.20 gadnieks viņam var izlemt,….ko un kā darīt.Tāds 20 gadnieks ir glups cālis,un izlems nepareizā virzienā.50 gadnieks varbūt var ko izlemt,un arī tad 50% gadījumu kļūdīsies.

  • No kurienes jātriec, tu, pamuļķi

   No sava kluba vai

   Protams, ka pilngadīgs cilvēks pats par sevi atbild, pats grib būt čempions, tad pats lai arī domā

   Atradušies gudrinieki!

   Tad jau ar mašīnu arī nedrīkst atļaut braukt un kredītus ņemt arī nedrīkst

   Savādāk pēc tam pateiks- a man prāta nebija, naudas tagad nav, atdod nevaru

   Viss, iepūtiet

 9. tie jau ne cilvēki, broileri

 10. pauerliftingists :DDD Atbildēt

  “Pietūcis kakls un seja, kas pat miera stāvoklī ir sarkani violeta. Gadiem nevar kļūt par tēviem, muskuļi plīst nost no kauliem,” par dopingotājiem saka Latvijas Pauerliftinga federācijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Rožlapa.

  Ha ha ha ha tas jau ir tā, it kā cūka par aviāciju runātu.

  Un te ir tas pats: “Vienlaikus šie preparāti vairo agresivitāti. Tā rodas “kuiļi bez kakliem”, kuri bez iemesla var nosist. Es šādus cilvēkus viegli atpazīstu”. Ja esi ēzelis un pārsniedz devas, tad var būt visādi. Taču.. šitie runātāji neredz 1000x aktuālāku problēmu- alkohols raisa agresiju točna. Un KATRU dienu kāds apdzēries dārzenis uzbrūk ar nazi tādam pašam dārzenim pudeles brālim, jeb pavisam nejaušam garāmgājējam. Tas pats ar narkomāniem. Atraduši te par ko ažiotāžu celt.
  Šeit publicētā karte arī ir kļūdaina un neatspoguļo patieso būtību.

 11. Atcerēsimies SPAISA lietu! Ko darīja valdībnieki? Kāds vispār ir papētījis, ko lieto bērni skolās? Ko smēķē, sņauc, dzer? Ja kāds kartupelis bojāts, tad nevar 100% apgalvot, ka visa raža bojāta! Protams, ka valdībnieki tagad, vēlēšanām tuvojoties, izrāda aktivitāti, ka nu tik darīs, nu tik būs, bet darbi ir…..pacelt sev algas.

Draugiem Facebook Twitter Google+