Dabā
Medības

Naži, veltījums Latvijas simtgadei 0

Foto: no Kriša Dubrovska personiskā arhīva

Šomēnes svinam valsts simto gadadienu. Katrs no mums meklē iespējas, kā varētu atzīmēt šo svarīgo notikumu. Vai tas ir kāds īpašs pasākums, izcepta simtgades īpašā kūka, apņemšanās sākt treniņus, lai noskrietu simt kilometrus maratonā, simt reizes pievilktos, pietuptos, palēktos, nostaigāts simtiņš 24 stundās pārgājienā cauri mežiem, mēģinājums iešaut simt punktus skrienošās cūkas mērķī, sašaut simt mērķus sportingā – šajā vietā prasās daudzpunkte.

Ir meistari Latvijā, kas, domājot par Latvijas simtgadi, ir gatavi izveidot nažus, kas ir īpaši radīti par godu svētkiem. Citi to dara tādēļ, ka ir pieprasījums, citi tādēļ, ka tā vienkārši vēlas, citiem ir bijis īpašs pasūtījums no klientiem, bet citi uzskata, ka ikviens darbs, kas radīts šogad, ir marķējams kā īpašs tieši šā gada ražojums, tam nav nepieciešamas kādas atšķirības vai spēka zīmes, lai tas kļūtu par īpašu kolekcijas nazi. Tā tas vienkārši ir, un tas naža īpašniekam ir jāzina!

Lai nazim piešķirtu īpašu svētku noskaņu, tam uz spala vai asmens tiek izvietotas atšķirības zīmes. Īpašs veltījums Latvijas simtgadei ir no nažu tirgotāja “AA Knives”, kur uz spala tiek izvietotas dažādas Latvijai raksturīgās zīmes.

Latviešiem zīmes ir īpaša tēma, un daudziem tā ir ļoti tuva, ņemot vērā mūsu ticību, ka zīmes nes sevī noteiktu enerģētiku un nozīmi.

Naža spals ir izveidots no nerūsējošā tērauda 110X18, kas ir viens no interesantākajiem cietajiem nažu metāliem, ražots Krievijā un ar labām griešanas īpašībām. Līdzīgs pēc sastāva tiek uzskatīts 440C sērijas tērauds, kura uzasināšana nepieredzējušiem medniekiem var sagādāt grūtības.

Metāls esot īpaši cimperlīgs pret apstrādi, tādēļ darbu ar šo metālu uzņemas pieredzējuši nažu meistari un kalēji, kas ir iepazinuši tā īpašības, niķus un stiķus.

Spals no dažādiem stabilizēta koka materiāliem. Pārsvarā būs vai nu riekstkoks, vai sarkankoks. Noteiktā cenu kategorijā šie naži labi iederēsies mednieku un nažu cienītāju kolekcijā, jo cena nav augsta, bet kvalitāte laba.Nažu meistaram Krišam Dubrovskim nazis tika pasūtīts īpašai dāvanai, kas arī lieliski iekļausies jaunā īpašnieka nažu kolekcijā.

Ņemot vērā, ka tas ir tapis Latvijas jubilejas gadā, arī tas ir uzskatāms par īpašu svētku gada ražojumu. Naža asmens ir veidots no Elmax tērauda ar cietību 61 HRC, spalā ir izmantota āda, aļņa kauls, Karēlijas bērzs, misiņš, savukārt tā paša materiāla garda pasargās pirkstus no asā tērauda. Kriša darinātie naži vienmēr atšķirsies ar īpaši augstu kvalitāti un personīgu pieskārienu. Elmax būs precīzi apstrādāts un norūdīts līdz pareizajai cietībai. Tas labi griezīs un būs viegli asināms, ja vien jums ir atbilstošs aprīkojums. Uz spala ir iegravētas spēka zīmes un stilizēti jaunā saimnieka iniciāļi. Cenas šādiem nažiem nebūs mazas, un tas ir saprotams, jo asmens kvalitāte un personīgs meistara darbs ir tā vērts, lai man šāds nazis būtu mednieka somā. Priecīgus svētkus un turam savus nažus asus!

Foto: no Kriša Dubrovska personiskā arhīva

Galerijas nosaukums

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” novembra numurā

LA.lv