×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. marts, 2014
Drukāt

NBS jau sākuši konsultācijas par ASV spēku klātbūtni Latvijā (14)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) jau sākuši konsultācijas par ASV spēku klātbūtnes pastiprināšanu Latvijā.

NBS komandieris Raimonds Graube aģentūrai LETA pastāstīja, ka pēc lēmuma pieņemšanas par sauszemes spēku samazināšanu Eiropā, ASV kā vienu no kompensācijas mehānismiem izvēlējusies sūtīt brigādes līmeņa vienības apmēram uz gadu ilgiem apmācības periodiem.

“Līdz šim Baltija aktīvi nebija plānota kā mācību iespējamā vieta, taču tagad viens no mehānismiem ir sūtīt vienības apmācīt pie mums. Tālāk ir divas versijas – vai nu ASV piedalās kopējās mācībās ar mūsu karavīriem vai arī uz Latvijas zemes, izmantojot mūsu infrastruktūru, visdrīzāk, Ādažu poligonā veic savus mācību uzdevumus. Šobrīd mēs konsultējamies un tāpēc nevaram vēl pateikt cik daudz būs karavīru, kādā apmērā un kādas mācības varētu notikt. Es domāju, ka būs kombinācija starp abiem šiem veidiem,” norādīja Graube.

NBS komandieris gan norādīja, ka aprēķini par iespējām uzņemt ASV karavīrus vēl ir jāveic, jo amerikāņu kaujas vienības var ārvalstī ierasties pilnībā nodrošinātas, proti, vienība izvēršas telšu pilsētiņā, līdz ar to Latvija var uzņemt ļoti lielu karavīru skaitu. Savukārt cita veida mācībās uzņemošā valsts parasti nodrošina ēdināšanu un citu infrastruktūru.

Šobrīd arī nav zināms, kad Latvijā varētu ierasties ASV karavīri, taču NBS komandieris prognozē, ka ASV rīcība būs ātra. “Amerikāņi būs, taču jautājums ir tikai par karavīru skaitu, apmācību veidu un vienību atrašanās ilgumu Baltijas teritorijā. Galvenais ir drošības garantēšana ar klātbūtni. No ASV viceprezidenta Džo Baidena puses ir dota politiskā vadlīnija un informācija Baltijas valstīm. Tagad esam sākuši konsultācijas un es domāju, ka nepaies ilgs laiks, kad varēsim informēt sabiedrību par apmācību intensitāti, mērķiem, biežumu un karavīru skaitu,” norādīja Graube.

Vēl pirms Ukrainas krīzes un Baidena paziņojuma ASV jau iepriekš nolēma piedalīties aprīlī Latvijā paredzētajās mācībās “Summer Shield 2014” un jūnijā plānotajās mācībās “Saber Strike 2014”. Pirmajās mācībās plānot piedalīties aptuveni 100 ASV karavīri.

Jau ziņots, ka Baidens šonedēļ tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu apliecināja ASV gatavību pastiprināt militāro klātbūtni Baltijas reģionā. No ASV viceprezidenta izskanēja apstiprinājums tam, ka iepriekš Varšavā notikušajās sarunās ar Polijas un Igaunijas prezidentiem Baidens ir minējis iespējamu ASV spēku rotāciju Baltijas reģionā un Polijā, kā arī gatavību pastiprināt NATO militāro mācību norisi Baltijā.

Vēstīts arī, ka Baltijas valstis un Polija nobažījušās par savu drošību, kad situācija reģionā saasinājusies saistībā ar Maskavas lēmumu anektēt Ukrainai piederošo Krimas pussalu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. ASV un NATO sabiedroto klātbūtne Baltijas valstu teritorijās ir vienīgā drošā garantija pret šovinisma dvingā apstulbušās agresorvalsts neprognozējamām militārajām provokācijām.

 2. Ar visu būtibu ATBALSTU ASV KARAVĪRU KLĀTBŪTNI LATVIJĀ!!!

 3. … Beidzot tik vajadziga un konstruktiva reakcija … valsts intereses !

 4. Divas lielvaras saķērušās pacīnīties. Mums pat robeža nav ar to reģionu. BET… Latvija pamanījusies būt par maksātāju. Francijas un Dānijas iznīcinātāji – lidojiet, sargājiet – viņiem tas ir tipa tūrisma pakalpojumu bizness, jo Latvija par katru lidojumu/lidmašīnu maksā no nodokļu maksātāju naudas – valsts kase. Cik lieli idioti sēž kaut kur augšā. Divi huligāni kaujas, Latvija maksā un galvenais, ar savu muti visur bāžas, tā vietā lai paklusētu. Skolotājiem/policistiem/medicīnas pamatpersonālam algas nav, bet maksājam par svešiem kariņiem. Maksājiet, bet vispirms algu skolotājiem/policistiem/med.pers. tādu kā amerikā vai eiropā. Tad karojietg t uz nebēdu.

  • Par to visu maksa valstis kas suta lidmasinas un nevajag klacot

  • Annai vajadzētu paklusēt!! Vēl labāk, Anna varētu atgriezties savā senču zemē un celt tās varenību. Man te nav vajadzīga Lielkrievijas pārstāve Anna, lai man māca kā dzīvot. Es esmu gandarīts, ka mūsu sabiedroties ASV, Francija un Dānija arī konkrēti izrāda savu atbalstu un man no tā ir lielāks sirds miers, ka nebūs tik viegli Putleram nākt Annu “atbrīvot”!

 5. Draugs ir tas ko tu gaidi un pieklauvē un nevis tas kurš izsit logu un lien pa to…Tā ir liela starpība un Putlera naudas atmiekšķētām smadzenēm to vajadzētu saprast, bet nesapratīs.” Atbrīvotājus” šeit negaidā, kā tos negaida Ukraina.

 6. ASV ir mūsu sabiedrotie pret krievnacistu agresiju.

 7. tik kurš par to maksās par to klātbūtni. Sie mieru mīlošie aiz sevis atstāj civiliedzīvotāju masu kapus un iznīdētu, sagrautu zemi.

  • tieši tā, ko krievija, ko nato kāda starpība. pie tam smukas vietas izcūkos – lai rīko poligonus miskastēs, nevis ādažos…

 8. Atbalstu ASV spēkus Latvijā!

 9. Tātad notiek kaut kas tīri reāls un Putinam tagad būs jāmeklē cits variants “tautiešu aizsardzībai”. Pozners jau bija ieradies Latvijā un pamācīja vietējos “baurus”, ka kara bāzes nevajagot un krievu skolas slēgt arī nevajagot. Tikai neviens žurnālists nebija tik attapīgs, lai pajautātu viņam, vai Krimas aneksija bija vajadzīga.?

Draugiem Facebook Twitter Google+