×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

NBS komandieris: Ukrainas krīze apliecina Lielvārdes lidlauka nozīmi sabiedroto spēku uzņemšanā (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Lidmašīna Gaisa spēku aviācijas bāzes Lielvārdes lidlaukā.

Ukrainas krīze apliecina Lielvārdes militārā lidlauka nozīmi sabiedroto spēku uzņemšanai Latvijā pēc iespējas īsākā laikā, šodien, atklājot Lielvārdes lidlauku dienas un nakts vizuālo lidojumu operācijām, paziņoja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Viņš atklāšanas ceremonijā norādīja, ka šī ir liela diena Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijai un visai aliansei. “Šodien mēs atklājam lidlauku dienas un nakts vizuālajiem lidojumiem, kas nozīmē, ka tas ir kļuvis militāri operacionāls to uzdevumu veikšanai, ko mēs esam noteikuši sev mūsu valsts aizsardzības uzdevumu īstenošanai un ko mums ir noteikusi dalība aliansē,” sacīja Graube.

Lielvārdes lidlauks jau ir pārbaudīts septembra sākumā, jo tur notika starptautiskas mācības “Steadfast Javelin II”, kur nakts laikā vizuālās nosēšanās režīmā nolaidās stratēģiskās transporta lidmašīnas, kas atveda uz Latviju bruņumašīnas.

“Tas, manuprāt, ir vissvarīgākais pierādījums mūsu un alianses projekta spējām nodrošināt strauju sabiedroto palīgspēku ienākšanu Latvijas teritorijā, ja tāda nepieciešamība rastos. Kā mums māca Ukrainas krīze – laiks šādās situācijās ir izšķirošs, un iespēja uzņemt sabiedrotos pēc iespējas ātrāk ir ļoti nozīmīga. Šis lidlauks ir apliecinājums [..] tam, ka spējam uzņemt mūsu draugus – sabiedrotos iespējami īsā laikā,” uzsvēra Graube.

Ceremoniju pagodināja arī Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieks ģenerālis sers Adrians Bredšovs. Viņš savā uzrunā uzsvēra, ka šī diena iezīmē nozīmīgu soli operacionālo spēju attīstībā, kas NATO ir ļoti nozīmīgas, īpaši izmainītajā drošības situācijā.

Bredšovs jau šogad aprīlī, viesojoties Rīgā, paziņoja, ka NATO līguma 5.pants ir iecirsts akmenī. To viņš atkārtoja vēlreiz savā šodienas uzrunā. “Mēs jau esam apliecinājuši, ka NATO veiktās mācības Latvijā un arī Lielvārdē ir daļa no atbalsta pasākumiem, to pierāda arī mācības “Steadfast Javelin II”, kurās piedalījās daudzas NATO dalībvalstis. Tas kārtējo reizi pierādīja, ka NATO uztver 5.pantu un kolektīvo aizsardzību kā akmenī iecirstu. Šīs bija tikai pirmās no daudzajām mācībām, ko NATO organizēs Latvijā un noteikti arī Lielvārdes bāzē,” norādīja ģenerālis Bredšovs.

Ģenerālis pēc ceremonijas žurnālistiem atzina, ka viens no drošības garantiem Baltijas valstīs ir sabiedroto patrulēšana NATO gaisa telpā virs Baltijas. Tāpat Baltijas valstīs notiks arvien vairāk NATO militāro mācību, arī Lielvārdes lidlaukā, kā to jau varēja redzēt mācībās “Steadfast Javelin II”.
Līdz ar savas infrastruktūras uzlabošanu un militāro spēju attīstīšanu Latvija demonstrē stingru apņēmību ievērot kolektīvās aizsardzības principus un gatavību ieguldīt kolektīvajā aizsardzībā, secina Bredšovs.

Vaicāts, kā mainījies NATO skatījums uz drošības situāciju pasaulē kopš Ukrainas krīzes, Bredšovs atbildēja, ka Ukrainas krīze ir fundamentāli mainījusi NATO skatījumu uz drošības situāciju alianses austrumos un NATO īstenotie drošības pastiprināšanas pasākumi bija tūlītēja reakcija uz šo drošības vides dinamikas maiņu.

Ģenerālis atgādināja, ka NATO ir pieņēmis rīcības plānu un lēmumu par paaugstinātas gatavības reaģēšanas spēku izveidošanu. Tas pierāda, ka NATO uztver savas saistības ļoti nopietni un demonstrē visai pasaulei, ka alianse ir vienota un uzbrukums vienai NATO dalībvalstij būtu uzbrukums visām. “Mūsu militāro mācību plāni ir tikuši mainīti, lai nodrošinātu regulāru sabiedroto spēku klātbūtni alianses austrumos ar mācību starpniecību,” piebilda ģenerālis.

Premjerministre Laimdota Straujuma (V) savā uzrunā ceremonijā atgādināja, ka Lielvārdes bāzes lidlauka izbūve ir līdz šim vienīgais NATO līdzfinansētais infrastruktūras attīstības projekts Latvijā. Viņa cer, ka tiks īstenoti arī citi NATO infrastruktūras attīstības projekti Latvijā.

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) uzrunā uzsvēra, ka Lielvārdes lidlauka attīstība vēlreiz apliecina, ka Latvijas prioritāte nav jaunu militāru bāžu attīstība, bet gan esošās infrastruktūras pilnveidošana, uzlabošana un pielāgošana augstajiem NATO standartiem.

Ceremoniju pagodināja ne tikai augstie viesi, bet arī NATO lidmašīnas. Pirmo reizi Lielvārdes lidlauka skrejceļu uz īsu brīdi skāra četras kaujas lidmašīnas no Portugāles un Kanādas.

Lielvārdē šodien notika Gaisa spēku aviācijas bāzes lidlauka atklāšana dienas un nakts vizuālo lidojumu operācijām. Tas nozīmē, ka saskaņā ar vizuālo lidojumu noteikumiem, neizmantojot papildu navigācijas sistēmas, Lielvārdes lidlaukā varēs nolaisties helikopteri un mazas un vidējas klases lidmašīnas.

No 2009.gada līdz 2013.gadam Lielvārdes lidlaukā notikusi apjomīga NATO finansētās infrastruktūras – skrejceļa, manevrēšanas ceļu, peronu, laukumu, ēkas – būvniecība, veikta arī bāzes nožogojuma un patruļceļa izbūve 22 kilometru garumā. Pašlaik tiek īstenoti arī bāzes kopējās infrastruktūras sakārtošanas un uzlabošanas darbi un uzsākta aviācijas degvielas noliktavas būvniecība.

Laikā no 2006. līdz 2013.gadam lidlauka projekta attīstībā ir ieguldīti apmēram 27 miljoni eiro NATO līdzekļu un apmēram 55,4 miljoni eiro nacionālā finansējuma.
Lielvārdes aviācijas bāzes attīstība ir bruņoto spēku ilgtermiņa projekts, kuru realizējot Latvijā tiks izveidots NATO un nacionālajām prasībām atbilstošs lidlauks, kā arī mūsdienīga un daudzfunkcionāla militārā bāze, kas ir nepieciešama, lai bruņotie spēki varētu pilnvērtīgi īstenot savus uzdevumus valsts aizsardzībā, kā arī realizēt NATO operāciju atbalsta pasākumus un veikt NATO gaisa patrulēšanas lidmašīnu apkalpošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Putleram nieka lieta ar raketeem nobumbot lidlauku,pirms NATO aviaacija apcelsies no savaam baazeesanaas vietaam.Par daargu naudu peerkot no krievijas energo resursus rietumi apbrunojusi agresoru liidz zobiem.

  2. … AM Vejonis ZZS: ‘ … uzruna atgadinaja, ka Liervardes lidlauka attistiba velreiz apliecina, ka Latvijas prioritate nav jaunu militaru bazu attiistiba, bet gan esosas infrastrukturas pilnveidosana, uzlabosana un pielagosana …! Kur tad ir tas vajadzigas infrastrukturas pusgatavas bazes visa Latgales robezjosla …?!

    … Tatad, ar so AM no ZZS, si partija turpinas savu valsts drosibai neatbilstoso politiku un daris visu lai panaktu sava MP kandidata Lemberga velesanos par katru cenu mazinat NATO spejas palidzet …

    … Tatad, secinam, ka pec ZZS planiem Austrumrobezai japaliek bez logistiski dislocetam atbalsta kara bazem, tam, lai panaktu efektivu un pienaciga lieluma NATO, VBS, Robezsargu un Zemessardzes vienibu integraciju un pareizu apbrunojuma pieejamibu, ka ari robezzonas ciesas kontroles sistemas uzstadisanu pret milzigo kontrabandu … un galvenais, pret jaunveida kara izversto un citur pielietoto zalo virinu infiltraciju … lokalu varas sagrabsanu no Krievija sagatavotiem 5. kolonnas teroristiem vai pasas valsts nodevejiem … !

    …Nav brinums par ZZS elektrata atbalsta kritienu lojalos veletajos ar sadiem Vejona tisiem vai nepardomatiem un aizstavibas iespeju ierobezojosiem pazinojumiem … !

Draugiem Facebook Twitter Google+