Latvijā
Politika

NBS mācībās izspēlēs masu nemierus Valmierā un Jēkabpilī34

Foto – LETA

Pēdējo gadu plašākajās Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) mācībās “Namejs 2018” izspēlēs arī atbildi uz izraisītiem masu nemieriem kā hibrīdapdraudējuma paveidu. Mācības notiks no 20. augusta līdz 2. septembrim visā Latvijas teritorijā.

Kā šodien preses brīfingā informēja NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, spontāni nemieri mācību laikā tiks apspēlēti Valmierā un Jēkabpilī. Šajos nemieros būs iesaistīti bruņoti, bez atšķirības zīmēm tērpti cilvēki, uz kuriem sākotnēji reaģēs iekšlietu struktūras, kurām palīgā nāks
NBS.

Izsmeļošāku mācību leģendu L. Kalniņš neatklāja, bet atzina, ka mācību sagatavošanā ņemta vērā Ukrainas pieredze. Jāpiebilst, ka hibrīdapdraudējums šogad bija iekļauts arī Igaunijā notiekošo mācību “Siil 2018” (“Ezis 2018”) scenārijā.

Mācībās plānots pārbaudīt kā NBS īsteno valsts aizsardzības uzdevumus smagā un sarežģītā militārā krīzē un veic tās likvidāciju, kā arī plāno pārbaudīt kiberaizsardzības jomu.

“NBS pārbaudīs savas spējas, konkrēti komandieru spējas vadīt vienības un realizēt plānošanas procesus. Mācībās plānojam pārbaudīt mūsu spējas sadarboties ar Valsts policiju un Valsts robežsardzi, lai nodrošinātu valsts aizsardzības uzdevumu,” uzsvēra L. Kalniņš.

Plānots, ka mācībās valsts aizstāvības uzdevumu īstenos NBS profesionālā dienesta karavīri, zemessargi, rezerves karavīri, kā arī rezervisti, kuri izteikuši vēlmi kļūt par rezerves karavīriem. Mācībās iesaistīsies visi NBS spēku veidi – sauszemes, jūras un gaisa. ASV spēki savukārt sniegs gaisa atbalsta funkcijas.

Nosacītā pretinieka lomu izspēlēs Latvijā izvietotā Kanādas vadītā daudznacionālā NATO paplašinātās klātbūtnes bataljona karavīri ar savu bruņutehniku, kā arī vienības no Lietuvas bruņotajiem spēkiem un Igaunijas aizsardzības spēkiem.

Kopumā mācībām ir ap 100 īstenojamo apakšuzdevumu. Mācībās piedalīsies ap 10 000 NBS un sabiedroto karavīri. Tāpat arī to laikā tiks izmantota NBS un sabiedroto bruņutehnika, Lielvārdē dislocētie ASV helikopteri, kā arī tiks izmantoti bezpilota lidaparāti.

Mācības būs militāri taktiskais lauka vingrinājums, kurš notiks visā Latvijas teritorijā, NBS izejot laukā no poligoniem, bet kaujas šaušana notiks tikai poligonos.

Mācības norisināsies Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī, Valmierā un vēl 36 novados. Ar lielu skaitu privātpersonu noslēgti līgumi par infrastruktūras un zemes izmantošanu. Tāpat būvniecības uzņēmumi atbalstīs mācības ar smago tehniku.

Kā novērotāji mācībām pagaidām pieteikušies Baltkrievijas pārstāvji. Jautāts, vai mācību laikā var sagaidīt lielāku Krievijas militāro aktivitāti pie Latvijas robežām, L.Kalniņš atbildēja, ka Krievijas lidaparāti “visu laiku lido gar mūsu robežām, tāpēc viņu reakcija neiespaidos valsts aizsardzības funkciju nodrošināšanu.”

Par mācībām sabiedrība tiks informēta arī ar vides plakātiem. L. Kalniņš arī solīja, ka kaujas šaušanas vietās dežūrēšot ugunsdzēsēji, lai nepieļautu tādu ugunsgrēka izcelšanos, kāds pirms kāda laika bija noticis Ādažu poligonā.

Tāpat arī NBS helikopteri, ja būs nepieciešamība, tiks novirzīti glābšanas un ugunsdzēsības darbiem.

LA.lv