×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2012
Drukāt

NBS rada zaudējumus, pieļaujot nevajadzīgu medikamentu uzkrājumu veidošanos

Foto - LETAFoto - LETA

Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) konstatēta nevajadzīgu medikamentu uzkrājumu veidošanās, kā rezultātā saistībā ar derīguma termiņa beigām ir norakstīti medikamenti vismaz Ls 208 626 apmērā, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK).

Šo nevajadzīgo medikamentu uzkrāšanās veidojusies, neveicot medikamentu pasūtīšanu piegāžu līgumos paredzētajā kārtībā. NBS ambulatorajām ārstniecības iestādēm nav noteikti to darbībai nepieciešamie medikamenti, turklāt kopumā par medikamentu piegādi noslēgtajos līgumos piegāžu apjomi ir noteikti, neievērojot Aizsardzības ministrijas (AM) noteiktās apgādes normas.

VK revīzijā konstatējusi, ka pēc pārejas uz profesionālo militāro dienestu netika noteikta NBS vajadzībām piemērotākā medicīniskā nodrošinājuma sistēma, kā rezultātā NBS medicīniskajam nodrošinājumam piešķirtie valsts budžeta līdzekļi nav izmantoti pēc iespējas ekonomiskākā un lietderīgākā veidā. Būtiska daļa veselības aprūpes pakalpojumu karavīriem tiek sniegta civilajās ārstniecības iestādēs, turklāt vairāk nekā 90% gadījumu tie tiek sniegti maksas pakalpojumu veidā.

NBS līgumi par ambulatoro un stacionāro pakalpojumu sniegšanu viena veida slimību profilos ir noslēgti ar vairākiem pakalpojumu sniedzējiem, tāpēc viena veida pakalpojums NBS personālam ir sniegts par būtiski atšķirīgām cenām, piemēram, NBS apmaksātās viena veida ārsta speciālista konsultācijas cena ir no Ls 10,99 līdz Ls 30 un viena veida manipulācijas cena ir no Ls 16,79 līdz Ls 40.

NBS nav nodrošināta personālam sniegto veselības aprūpes pakalpojumu izdevumu kontrole, jo revīzijā, izlases veidā pārbaudot NBS apmaksātos rēķinus, VK secinājusi, ka ir pieļauti nelietderīgi izdevumi gandrīz Ls 4000 apmērā, tostarp, samaksājot par veselības aprūpes pakalpojumiem 64 personām, kuras neatradās dienesta vai darba attiecībās ar NBS un kurām normatīvajos aktos nav paredzēta no AM budžeta līdzekļiem apmaksāta veselības aprūpe, kā arī kļūdaini samaksājot rēķinus par faktiski nesniegtiem pakalpojumiem.

Revīzijā VK konstatēja arī normatīvo aktu pārkāpumus NBS ārstniecības iestāžu un ārstniecības personāla darbības reģistrācijā un sertifikācijā. Piemēram, no NBS ambulatoro ārstniecības iestāžu 72 ārstniecības personām 16 personas nav sertificētas attiecīgajā specialitātē, kaut gan to pienākumi ietver pacientu aprūpi, izmeklēšanu un ārstēšanu.

Veicot NBS karavīru atlīdzības izdevumu analīzi, VK ir secinājusi, ka sociālo garantiju sistēmā paredzētā uzturdevas kompensācija un kompensācija īres izdevumiem un komunālajiem maksājumiem ikvienam karavīram papildus mēnešalgai nodrošina regulārus, ar nodokli neapliekamus ienākumus – vidēji Ls 222 mēnesī.

Pēc revīzijas AM un NBS ir sniegti ieteikumi, kurus ieviešot, tiktu pilnveidota kārtība, kādā NBS personāls veselības aprūpes pakalpojumus saņem civilajās ārstniecības iestādēs miera laikā, tiktu novērsta nepamatotu veselības aprūpes izdevumu apmaksa, kā arī pilnveidota medikamentu aprites kontrole, lai NBS neveidotos nevajadzīgi medikamentu krājumi.

Revīzija “Valsts budžeta līdzekļu izlietojuma likumība un efektivitāte Aizsardzības ministrijā, nodrošinot karavīru sociālās garantijas” veikta par laika posmu no 2009.gada 1.janvāra līdz 2011.gada 30.jūnijam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+