×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
7. septembris, 2016
Drukāt

Ne acu nenovērst: atjaunots Anša Cīruļa meistardarbs Sūtņu zālē

Atjaunotā Sūtņu akreditācijas zāle. Restaurētāju fotoAtjaunotā Sūtņu akreditācijas zāle. Restaurētāju foto
FAKTI

Rīgas pils Sūtņu zāles restaurācija:

telpas platība – 95,5 m2,

sienu kopējā platība 153, 5 m2,

objekta restaurācijas darbu pasūtītājs: VAS "Valsts nekustamie īpašumi",

darba laiks – 27.07.2014. – 08.07.2015.,

atbildīgie restauratori: SIA ''RE&RE”, meisttari Sandra Priežčiekure, Alma Ortolane, darbus veica 11 restauratori no Itālijas, Polijas, Latvijas.

Sūtņu zāli sargā… Lielvārdes jostas
Kad Valsts prezidents Rīgas pilī pilnvaros kādas tālas zemes vēstnieku Latvijā, viesis nevarēs vien novērst skatu no atjaunotās Sūtņu akreditācijas zāles griestiem, sienām, mēbelēm – tik pasakaini un krāšņi te viss ir. Ne velti šis Anša Cīruļa meistardarbs iekļauts Latvijas kultūras kanonā. Restaurējot zāles ansambli, palikuši daži noslēpumi, ko atklāt ir aicināts katrs Latvijas un varbūt pat aizokeāna valstu pilsonis. Bet visu pēc kārtas! Sarunājos ar būvniecības kompānijas AS “RERE GRUPA” polihromijas restauratori Sandru Priežčiekuri un koka konstrukciju restaurācijas ekspertu Eduardu Krilovu.

Klausos restauratoru stāstījumā un skaitu laimīgos brīžus, kas glābuši Sūtņu zāli – Latvijas kultūras kanona pērli. Ugunsgrēkā Rīgas pilī 2013. gada vasarā liesmas līdz Sūtņu zālei nenonāca. Otrkārt, labi, ka pirmo reizi kopš pastāvēšanas pils ir degusi tieši mūsdienās. Dzēšot ugunsgrēku, Sūtņu zāli gan pamatīgi nolēja, un ak, šausmas, Anša Cīruļa griestu gleznojumu krāsa samirka, tomēr zinātne ir gājusi uz priekšu un gleznojumu varēja nostiprināt. Trešā laime, ka ugunsgrēka dzēšanas laikā mēbeles neatradās zālē, tās bija aizvestas restaurēt. Vēl pie laimīgām nejaušībām jāpiemin arī fakts, ka 20. gs. divdesmitajos gados Sūtņu zālē ielika betona griestus. Ja toreiz būtu palikušas vecās koka sijas, tagad pēc ugunsgrēka no Anša Cīruļa gleznojumiem nebūtu vairs nekā. Gandrīz vai jāsāk ticēt, ka Sūtņu zāli sargā Lielvārdes jostas, ko ar gudru ziņu katrai sienai savulaik apjozis mākslinieks Ansis Cīrulis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+