×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Ne labot, ne mainīt…. (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Laimdota Straujuma apstiprinājusi, ka piekrīt būt partijas “Vienotība” premjera amata kandidāte arī pēc 12. Saeimas vēlēšanām. Paziņojums acīmredzot ir mērķtiecīgi gatavots un sakrīt ar plašām Straujumas kundzes intervijām vairākos medijos. Lai gan teiciens “zirgus uz pārmijas nemaina” politikā netiek dzelžaini ievērots, līderu maiņu paskaidrot būtu sarežģītāk nekā to, ka “jāturpina iesāktais kurss”. Kā “Vienotības” priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa teikusi intervijā “Latvijas Avīzei”: “Šobrīd mums ir ļoti labi strādājoša Ministru prezidente. Viņai ir augsts novērtējums sabiedrībā. Mehānismus, kas strādā, nemēdz izjaukt, ne no šā, ne no tā labot vai mainīt.” Nav šaubu, ka partija ir pasūtījusi arī pētījumus, kas parādījuši, ka no “iekšējiem resursiem” pašreizējo valdības vadītāju īsti nav ar ko aizstāt – visiem pārējiem reitingi ir zemāki, bet tie, kuriem varētu būt līdzvērtīgi vai augstāki, ir izvēlējušies karjeru Briselē. Un tomēr rodas jautājums – vai tiešām pašreizējais valdības modelis un tā īstenotā politika ir labākais, ko sabiedrība šobrīd varētu vēlēties. Un, ja ne, tad kādas izmaiņas “Vienotība” piedāvā?

Pašreizējam Ministru kabinetam lielā mērā ir pagaidu raksturs, par ko liecina tas, ka vairāki nopietni darbi faktiski nav sākti (piemēram, sagatavošanās 2018. gadā iecerētajai krievvalodīgo skolu pārejai uz mācībām valsts valodā), daži strīdīgi jautājumi ir atlikti (elektroenerģijas tirgus “atvēršana”), tāpat kā vairākas būtiskas izšķiršanās (kā samērot budžeta ienākumus ar pieaugošajām vajadzībām, nemainot nodokļu politiku). Tie, protams, nav vienīgie, kas nākotnē būs jārisina.

Premjera kandidāta nosaukšana pirms vēlēšanām Latvijā nav obligāts priekšnoteikums. Neviens likums to neparedz, vēl vairāk – strikti ņemot, partijām tas pat netiek prasīts. Saskaņā ar Satversmi Ministru prezidenta kandidātu nosauc Valsts prezidents. Viņš, protams, var rīkot “konsultācijas” un ņemt vērā partiju viedokļus, bet var arī to nedarīt. Ne tik sen prezidents Andris Bērziņš nodemonstrēja, kā tas darbojas, “izbrāķējot” trīs “Vienotības” piedāvātos kandidātus, Arti Pabriku pat divreiz. Tomēr tradīcija izvirzīt savu premjera kandidātu ir izveidojusies, un tas palīdz partijai pozicionēties. Tagad skaidrs – “Vienotība” ir pateikusi, ka tā ir ieinteresēta saglabāt pašreizējo situāciju un cer, ka vēlētāji šo cerību atbalstīs. Bet, piemēram, Zaļo un zemnieku savienība vairs nestāsta, ka tās premjera kandidāts ir Aivars Lembergs, taču vietā it kā piedāvā sarakstiņu ar saviem zināmākajiem līderiem. Tas liek izdarīt secinājumus, ka partija par šo amatu nemaz tik ļoti neinteresējas vai arī uzskata, ka vienkāršāk pie tā tikt negaidītu apstākļu sakritības dēļ. Nacionālā apvienība it kā piesaukusi Robertu Zīli, kurš gan līdz šim nav izrādījis lielu interesi atgriezties Latvijas politikā un Saeimas vēlēšanās nekandidēs. Tagad Straujumai un viņas partijai jāgaida, ko pretī liks “Saskaņas centrs”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. … Vardu sakot talak … veca nomenaklatura rulle …. Arvien vairak paradas iespeja, ka Straujuma ir Berzina ZZS trojas zirgs Vienotiba … kurai citai partijai pasreizejais Bezabrenes status quo vel ir tik velams un patikams … un kurai, ja ne Vienotibai, draud NA konkurence ar tas etiskas, atklatas un nacionalas valsts attistibas programmas superioritati, un saja draudosaja laika kad ZZS draud kritums rudena velesanas zem 5% !

  2. ja okupācijas seku saglabāšanu arī turpmāk neuzskatīsim par savas nācijas reālu apdraudējumu un neparedzēsim to likvidāciju (kā politisku prioritāti), tad nekādas citas reformas (saimnieciskas, liberālas) to neaizvietos; “5.kolonnas” revanšisms eskalēsies un “vienotās Krievijas” ekspansija palielināsies, kā arī nācijas dzimstība un valsts ekonomika šādos apstākļos neuzlabosies.
    Šobrīd jau mēs to piedzīvojam un tā turpināt vairs nevajadzētu. Ukrainas notikumi to pierāda.

    • Muļķīga doma ,ka dzimstība un ekonomika uzlabosies ja pazudīs 5. kolonna pati no sevis.Ja latvieši mazāk dzertu šņabi,būtu savstarpēii solidāri un mācītos no vēstures kļūdām ,tad dzimstība un ekonomika augtu ,bet 5.kolonas ietekme mazinātos un pazustu.

  3. Ir lielas bažas par Straujumu, kas sevi premjeres amatā pozicionējusi “ne šā, ne tā, ne silts, ne auksts, var tā, bet varbūt tomēr tā”. Neizlēmība un drošas pilsoniskās stājas trūkums – pašreiz vērojamais premjeres tēls. Ja tāds tas saglabāsies arī turpmāk, nu tad ļoti žēl.

  4. Grūti iedomāties, kurš no iepriekšējās (Dombrovska) valdības pieņemtajiem lēmumiem, nerunājot par kaut kādām reformām, par kurām Straujumai nav sajēgas, kas tās īsti ir, nav atceltas.

Draugiem Facebook Twitter Google+