×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
28. maijs, 2012
Drukāt

Ne pensijas, ne pabalsta!

naudas_maks13

Man ir 61 gads. Esmu pieteikusies priekšlaicīgajai pensijai. Darbā pēc trim mēnešiem draud atlaišana. Vai vēl varēšu saņemt bezdarbnieka pabalstu?
 Astrīda R. Madonā

 

Nē, bezdarbnieka pabalstu diemžēl saņemt nevar. Tiklīdz cilvēks iesniedz iesniegumu par vecuma pensijas pieprasīšanu, viņš zaudē šīs tiesības, jo Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) reģistros parādās kā pensionārs, un tādam nav tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Piemēram, cilvēks iesnie­gumu par aiziešanu priekšlaicīgajā pensijā VSAA iesniedzis 1. aprīlī. Ja viņš no 1. aprīļa nestrādā, tad, kaut arī dokumentu kārtošana var prasīt vairāk nekā mēnesi, priekšlaicīgo pensiju viņam aprēķina no 1. aprīļa un viņš šo naudu saņems. Toties, ja turpina strādāt, priekšlaicīgo pensiju neizmaksā!

Ja cilvēks ir pieprasījis priekšlaicīgo pensiju, bet turpina strādāt, atlaišanas gadījumā viņam izmaksās tikai kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu.

Kamēr priekšlaicīgi pensionējies cilvēks turpina strādāt, darba devējs par viņu maksā sociālās iemaksas. Tāpēc pēc gada var veikt pensijas pārrēķinu, ņemot vērā šīs iemaksas, un pensija palielināsies.

Agrāk patiešām tā bija, ka, pārtraucot darba attiecības, pensionārs varēja izvēlēties – saņemt bezdarbnieka pabalstu vai pensiju. Tagad VSAA uzskata, ka šajā jomā ir ieviesta kārtība – protams, darbiniekam neizdevīga.

No 2012. gada 1. janvāra bezdarbniekiem, kuriem piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), nepiešķir bezdarbnieka statusu. Tas noteikts “Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma” 10. panta pirmās daļas 6. punktā. Un, ja nav statusa, nav arī pabalstu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+