×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. augusts, 2015
Drukāt

Neapturamais “Sojuz”? Jaunieši no Latvijas atkal devušies uz Krievijas organizēto nometni (24)

Foto no soldat.ruFoto no soldat.ru

Kārtējo gadu uz Krievijas varas struktūru organizēto politiski militāro nometni “Sojuz 2015. Uzvaras mantinieki” devušies arī apmēram desmit jaunieši no Latvijas, kurus dalībai tajā savervējis bijušais padomju desantnieks Sergejs Īvāns. Katru gadu Latvijas mediji un sabiedrība pašausminās, Drošības policija šo faktu atzīmē savos pārskatos, taču stingra rīcība no politiķu vai varas iestāžu puses līdz šim nav sekojusi.

 

“Iemiesot PSRS tautu brālību”

Šogad nometne notiek Armēnijā, kura oficiālā līmenī ir Krievijai draudzīga valsts un piedalās arī Putina ģeopolitiskajā projektā – tā ir Eirāzijas ekonomiskās savienības locekle. Par nometni “Sojuz” “LA” rakstījusi iepriekšējos gados, tomēr Latvijas jauniešu kustība uz to nav apturēta. Par nometnes stilu liecina tās programma, tās aktivitāšu vadītāji un rīkotājorganizācijas. Kā jau katru gadu, nometnē notiks tādas nodarbības kā “Izlūku skola” bijušā Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) ģenerāleitnanta Jurija Babajanca vadībā, paredzēta arī “Žurnālistikas skola”, diplomātiskā spēle “Valsts”, kuru vadīs Maskavas Starptautisko attiecību institūta dekāns Vladimirs Šiškins. Tāpat nometnē tiks diskutēts par valsts informācijas tēliem. Tam pa vidu notiek dažādas šaušanas, sporta un arī naža mešanas sacensības. Viens no “interesantākajiem” uzdevumiem nometnē ir katras “dalībvalsts” prezentācija par to, kā tās tauta devusi ieguldījumu lielajā uzvarā pār fašismu. Nometnē piedalās ap 700 jauniešu. Tajā ir jaunieši no Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Armēnijas, Ukrainas, Turkmenistānas, Moldovas, Kazahstānas, Kirgizstānas, Baltkrievijas un Gruzijas. Atsevišķa komanda atvēlēta starptautiski neatzītajām republikām – Piedņestrai un Kalnu Karabahai, turklāt tās organizatori sauc par “valstīm”. Nometnes atklāšanā tika izveidotas desmit vienības, kurās iekļauti dalībnieki no dažādām valstīm. Mērķis šādai rīcībai esot bijis radīt “starptautiskas grupas, kas sevī iemieso PSRS tautu brālību Lielā Tēvijas kara gados”.

 

Rīkotāji cieši saistīti ar Krievijas varu

Drošības policija (DP) norāda, ka Krievija, rīkojot šāda veida militāri patriotiskas nometnes, mēģina radīt jauniešos pozitīvu attieksmi pret Krievijas propagandētajām vēstures interpretācijām, lai sasniegtu savus politiskos mērķus – nostiprināt savu ietekmi postpadomju telpā. “Ņemot vērā nopietnās bažas, ka nometnē paustā ideoloģija ir pretrunā Latvijas nacionālās drošības interesēm, DP ir pārliecināta, ka Latvijas jauniešu dalība šāda veida nometnēs nav atbalstāma,” rakstiskā atbildē uzsver DP. Tomēr DP neatbild uz uzdoto jautājumu – vai tā ir veikusi pārrunas ar jauniešu vecākiem? Jūsmīgā publikācijā laikrakstā “Vesti segodņa” nometnes vervētājs Sergejs Īvāns stāsta, ka DP esot uzaicinājusi uz pārrunām kādu Latvijas armēņu diasporas pārstāvi. “Viņu instruēja, ka pasākums patiesībā ir Krievijas. Bet viena dalībnieka tēvam DP paziņojusi, ka viņa dēls nevarēšot iestāties nevienā no Latvijas augstskolām,” raksta “Vesti segodņa”. Raksta autors Nikolajs Kabanovs noklusē informāciju par nometnes rīkotājiem, kas ir cieši saistīti ar Krievijas varas struktūrām. Kā rīkotāji minēta Armēnijas Aizsardzības ministrija, Krievijas dzimtenes aizstāvības fonds “Dzimtenes varonība”. Bet starp nometnes partneriem ir Krievijas Aizsardzības ministrija, Jaunatnes patriotiskās audzināšanas un krievu kara izlūkošanas pārmantojamības fonds “Uzticība Tēvzemei”, Viskrievijas sabiedriskā kustība “Par tautas saglabāšanu”, ieroču fabrika “Oružeiņik”.

 

IZM būs jāmeklē risinājums

Latvijas politiķi par nometni pauž sašutumu, tomēr norāda, ka ar aizliegumiem būtu grūti panākt efektu. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis uzsver, ka aizliegt jauniešiem braukšanu uz nometni būtu neiespējami, jo tādā veidā tiktu ierobežotas cilvēka tiesības uz brīvu kustību. “Protams, tas ir slikti, ka mūsu bērni uz turieni brauc, jo “Sojuz” un tā organizatoriem ir izteikta prokrieviska ievirze,” sacīja A. Latkovskis. Līdzīgās domās ir arī Saeimas Juridiskās komisijas loceklis Andrejs Judins, kurš norāda: teorētiski var aizliegt braukšanu uz šādām nometnēm ar likuma spēku, taču tas situāciju vēl vairāk saasinātu. “Ko var darīt valsts, ja braukšana uz šīm nometnēm notiek ar vecāku piekrišanu? Kā demokrātiska valsts nedrīkstam to aizliegt ar likuma spēku, jo viņiem ir tiesības domāt citādi,” piebilda A. Judins. Viņš uzskata, ka lielākoties par “Sojuz” kaitīgo ietekmi zinot latviešu auditorija, bet Latvijas krievi neesot par to informēti, jo krievvalodīgajos medijos par to nerunājot. Deputāts uzsver, ka “Sojuz” gadījums ir kā indikators, kas aptver plašāku problēmu. “Tie, kas brauc uz šādām nometnēm, droši vien dzīvo Krievijas informatīvajā telpā. Ja viņi dodas uz šādu nometni, tad argumentācija par labu šim solim ir veidojusies jau senāk, nevis īsā laikaposmā,” teica deputāts, piebilstot, ka tā veidojas arī no noskaņojuma ģimenē un tās pieredzes. “Skolā cilvēkam ne tikai māca matemātiku, bet arī bērnus gatavo dzīvei. Mazākumtautību skolās nav vajadzīga īpaša stunda, kurā tiktu stāstīta “patiesība”, lai tā nekļūtu par formalitāti. Bet par Krievijas mediju ietekmi var runāt sociālo zinību stundās, kā arī integrējot arī citur mācību programmā,” skaidroja A. Judins.

Tikmēr iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis informēja, ka jau šobrīd notiek darbs pie grozījumiem normatīvajos aktos, lai ierobežotu jauniešu došanos uz šāda veida militārajām nometnēm. Ar šiem jautājumiem strādājot starpinstitūciju darba grupa, par konkrētās problēmas risinājumu atbildīga ir Izglītības un zinātnes ministrija.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Потомок Колонистов Atbildēt

  Независимая латвия убила все кружки и лагеря для молодёжи. Возможно стоит вкладывать деньги в молодёж а не в распильные проекты типо южного моста и библиотеки? Чему автор удивляется? Нынешняя латвия максимум что может дать молодёжи из развлечений – Спайс и дешовое пойло алдариса

 2. Dzeguzēni……

 3. Tas liecina par to,ka šādas nometnes jauniešus interesē un arī par to,ka nepārtrauktās cīņas par ieņemamajiem amatiem un mūžīgo līdzekļu trūkumu izglītības nozarēs ir novedušas pie loģiska iznākuma…Kas tad LV ir pats svarīgākais no malas paskatoties? Visiem līdzekļiem iekļūt valdībā,aizvākt tos,kuri traucē,veiksmīgi sadalīt portfeļus un paziņot,ka svarīgākajām nozarēm LV naudas nepietiek…Un te jums rezultāts…ar sodīšanu un aizliegšanu var sanākt vēl sliktāk….kā minimums ir jārada valstī vide,kuru cilvēks būtu gatavs aizstāvēt ar zobiem un nagiem un Latvijas vēstures mācību priekšmets skolās….

 4. Laikam jau es kaut ko nesaprotu, jo man šķiet dīvaini, kā tas var notikt vienā un tanī pašā valstī, dažkārt, kad, kā likums, tu nemaz negaidi, ierēdņi tevi gluži vai pārsteidz ar savu izdomu visādu birokrātisku šķēršļu radīšanā, bet kad tie tiešām kļūst vajadzīgi, tad viņu radašā izdoma kaut kur, pēkšņi, pazūd!
  Mani pārsteidz, ka mūsu medicīnas un labklājības birokrāti ir palaiduši šo problēmu pāšplūsmā, jo tā tiešām ir problēma kura paģēr mūsu, kā nodokļu maksātāju, nadas tērēšanu un atrisināt to ir mūsu ierēdņu tiešs uzdevums. Es to ieteiktu risināt ar bērnu atpūtas nometņu sertificēšanu, ja viss atbilst mūsu valsts standartiem, tad lūdzu brauciet, bet ja ne tad arī brauciet, tikai maksājiet paši par iespējamajām sekām, un nevajag nevienam neko aizliegt. Līdzīgi var rīkoties ar tiem LV iedzīvotājiem kuri brauc karot uz dažādiem pasaules karstajiem punktiem, proti, ja LV valdība ir noteikusi aizliegumu uz to apmeklējumu, tad maksā pats par savu sagrauto veselību.

 5. jābrauc uz Armēniju.
  Nometnē Albatross krieviski runājošajiem bērniem tiek rīkotas īpašas svinēšanas dienas : Lieldienas, Helovīns un, protams, Deņ pobedi!

 6. tas nozīmē, ka mūsu saema un valdība ir nelojāla savai valstij, kas mums ļautiņiem atliek, ja mūsu valsts iedzīvotāju -bērni tiek apmācīti kaujām citā valstī pret savējo, kurā viņi dzīvo, mukt uz ārzemēm, pamatojoties uz to, ka šeit esam apdraudēti zaudēt dzīvību!!!

  • tieši to jau tie revanšisti arī grib, – lai mēs muktu no viņiem tālāk uz Rietumiem… Un – jo ātrāk un vairāk, – jo viņiem labāk; rusifikācijas tempi pieaug un impērija atjaunojas, – ja ne juridiski, tad praktiski!

  • Tāda veida “izdzīvošanas ” nometnes jauniešiem tiek organizētas arī Latvijā, piemēram Zosnā. Drošibs dienesti vienkārši “guļ”.

 7. Vecākiem ir jāmāk sačakarēt savu bērnu nākotnes perspektīvas Latvijā un ļoti iespējams visā eiropas savienībā,atlaižot savas atvases piedalīties ar drošibas dienestiem saistītās militāras nometnēs.

 8. Manā dzimtā pastāv vārds NEDRĪKST UN TO SAPROT VISI UN NAV KOMENTĀRU!

 9. nezinīši Saulespilsētā Atbildēt

  Vai tad uz krieviju var tā aizbraukt bez vīzām.Kur bija mūsu uzraudzības iestādes,kas šos papīrus izsniedza,izceļošanas mērķis nebija jānoskaidro To gan cik maksā slotaskāts,kura galā piekarināta svešas zemes lupata un kāds sods pienākas par ”matuškas”simbola paplucināšanu,lemj nedēļām ilgi,bet krievu nacisma piesūcinātu jauniešu atgriešanās neuztrauc Tas liecina tikai par to,cik mūsu valdības pārstāvji piesūcināti ar mīļotās krievijas dvingu,cik tuva viņiem ir neaizmirstamā”padomija”,ka tikai krievu lācis nesadusmojas, Un ko tad beigu beigās šīs tik vajadzīgās un neizstājamās nejēgu ordas tur savos kabinetos dara,rijot mūsu naudu

 10. Tik nevarīga valdība,ka vienkārši kauns. Nekas tāds taču nav dzirdēts Lietuvā un Igaunijā. Vienkārši,lai brauc,bet bez tiesībām atgriezties.

  • Nevis nevarīga ,bet krievijai un putinam pakaļā līdēja,kuras lielāko daļu sastāda vēl vecie padomijas buki-suns spalvu met,bet tikumu nemaina,soda visus kas kaut kādā veidā var aizskart krievu patmīlību

 11. Galvenais darbs izdarīts.Galvenais terorists un čekists Grantiņš neitralizēts.Lai arī turpmāk nevarētu mest bumbas un klabinat,neitralizētas šo ieroču darbināšanas fiziskā iespēja.Piestrādās arī pie kaitīgu domu veidošanas mehanisma neitralizēšanas.Jautājums tikai kā anekdotē- vai rūnam īsto?

 12. liekuļi tūdaliņi Atbildēt

  tepat LA rakstija kā musejie gatavo lielgabalu gaļu militārā nometnē, un tad liekuligi stāsta cik tas ir labi, kā jauniešus inttresē ka ir milzigs pieprasijums…..kad to pašu dara citi, tad lūk tas ir slikti. kā vienmer vecais stāsts par baļķi un skabargu

  • Latvieshi grib aizstaaveet savu dzimteni pret austrumu agresoru, vatnjiki no latvijas gribeetu ar agresiju Latviju paarveerst par Krievijas gubernju!

 13. Pretdarbība nav manāma, kā jebkādā gadījumā, kad kāds pasākums ir vērsts pret latviešiem un Latviju. Aktīva rīcība tikai tad, kad kāds latvietis kļūst “pārāk nacionāls” vai ir saistība ar citu sabiedroto drošību.

 14. Rīgā dislocētā Baltijas kazāku pulka jaunā maiņa!

  • Pie mums publiskā vietā brivi var justies tikai krievu švinisti-staigāt ar svešas zemes lupātām,gar ielas mālām saspraust krievu okupētu teritoriju karogus ,atklāti vākt ukrainas okupantiem ziedojumus,aicināt uz Latvijas sadalīšanu utt Bet ,ja latvietis gribēs izrādīt neapmierinātību par krievu uzvedību,drošībnieki nedēļām lems ,cik bargi sodīt

 15. Te ir nevis jautraucas par to ka tā notiek ,bet par to vai SAB ,DAB,KAB atbilstoši dokumentē personas un uzglabā,,teiksim kad pēc 10-14 gadiem izaugušais pilsonis grībēs dienēt ROBEŽSARDZĒ ,POLICIJĀ ,AIZSARDZĪBAS MINISTRIJĀ vai teiksim ZEMESSARDZĒ. Vai netradīsies vajadzīgie onkuļi kas LOBĒS sakot ka tas tā nekas īpaš un nau uzmanības vērts ,se par viņu galvoju…Tā notika UKRAINĀ kas no tā sanāca zinām …X-stundā vairāk kā 8000 personas Valstij svarīgos dienasta posteņos pārgāja atklāti agresira pusē.

Draugiem Facebook Twitter Google+