×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
29. marts, 2012
Drukāt

Neatbalsta iespēju sodīt deputātus un veikt kratīšanu bez Saeimas piekrišanas

balsojums_pret

Deputāti šodien neatbalstīja grozījumus Satversmē, kas paredz, ka pie Saeimas deputātiem varēs izdarīt kratīšanas, kā arī viņus varēs administratīvi sodīt bez parlamenta piekrišanas, jo neizdevās iegūt konstitucionālo vairākumu, tas ir, divas trešdaļas deputātu balsu.

Par nobalsoja 53 deputāti, pret – 25, atturējās – septiņi deputāti. No opozīcijas likumprojektu atbalstīja tikai ZZS deputāte Dana Reizniece – Ozola.

Grozījumi Satversmes 29.pantā paredz, ka Saeimas deputātu nevar aizturēt, apcietināt vai pakļaut mājas arestam un pret viņu nevar sākt kriminālvajāšanu, ja tam nepiekrīt Saeima, kā arī deputātam nevar piemērot ar personas brīvības ierobežojumu saistītu administratīvu sodu bez Saeimas piekrišanas.

Deputātu varēs apcietināt un ierobežot viņa personas brīvību vien tad, ja Saeimas locekli notvers pie paša noziedzīga nodarījuma pastrādāšanas, paredz grozījumi Satversmes 30.pantā.

Šis pants arī paredz, ka par katru deputāta apcietināšanu 24 stundu laikā būs jāpaziņo Saeimas Prezidijam, kurš to ceļ priekšā nākamajā Saeimas sēdē izlemšanai par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā vai par viņa atsvabināšanu. Laikā starp Saeimas sesijām līdz sesijas atklāšanai par deputātu paturēšanu apcietinājumā lems Saeimas Prezidijs.

Pret iecerētajiem grozījumiem Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 20.martā aktīvi iebilda deputāts Andrejs Elksniņš (SC), kurš uzsvēra, ka grozījumi nav pārdomāti un pieļaus virkni citu darbību pret Saeimas locekli, tādējādi imunitāte zudīšot vispār.

Elksniņš argumentēja, ka pēc šādu grozījumu pieņemšanas plašs personu loks deputātu varēs ievietot ārstniecības iestādē ekspertīzes veikšanai, noteikt tuvošanās aizliegumu vai aizliegt izbraukšana no valsts, kā arī paplašināšoties iestāžu skaits, kas varēs veikt akcijas pret deputātiem. “Imunitātei kā institūtam zūd nozīmība,” pauda deputāts.

Politiķis arī norādīja, ka pašreizējais Kārtības ruļļa regulējums neparedz, kā deputāts var paust viedokli par lietas apstākļiem, piemēram, ja atrodas mājas arestā. “Kā deputāts sniegs paskaidrojumus, ja būs tuvošanās aizliegums kādam citam Saeimas deputātam?” jautāja Elksniņš.

Pēc deputāta domām, būtu vispār kopumā jāvērtē likumdevēju varas, izpildvaras un tiesu varas imunitātes apjoms, piemēram, tiesnešus nevar saukt pie administratīvās atbildības, arī citiem esot ļoti plaša imunitāte. “Būtu jāskata imunitāte pret visām valsts amatpersonām, lai būtu samērīgi. Jānovērš pretrunas, jo citiem imunitāte ir pārāk liela, citiem nesamērīgi maza,” domā Elksniņš.

Komisijas deputāti izteica atzinību Elksniņam par likuma analīzi, tomēr atbalstīja sagatavoto Satversmes grozījumu redakciju un virzīja to izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā. Pret to balsoja tikai Elksniņš, bet viņa frakcijas biedrs Valērijs Agešins (SC) atturējās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+