×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
3. decembris, 2017
Drukāt

Juris Zvirbulis: Neatjaunosim viduslaikus uz mūsu ceļiem! (5)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Latvijas Automoto biedrības (LAMB) vadītājs Juris Zvirbulis skeptiski vērtē Ogres pašvaldības ieceri ieviest iebraukšanas maksu pēc Jūrmalas parauga. Pēc viņa domām, autovadītāju “noslaukšana” nav labākais veids, kā uzlabot mūsu autoceļu stāvokli.

Ogres novada vadības priekšlikums ieviest iebraukšanas maksu, manuprāt, nav atbalstāma ideja. A6 autoceļš jeb Daugavpils šoseja ir valsts nozīmes starppilsētu maģistrāle. Ja katra pilsēta un ciemats uz šīs šosejas izveidos savu kontrolpunktu un iekasēs nodevas, Latvija sāktu līdzināties viduslaiku feodālām valstiņām, kur katrs muižkungs domā tikai par savas kases piepildīšanu.

Pašlaik šī ideja vairāk izskatās pēc publicitātes kampaņas, lai pievērstu sabiedrības uzmanību autoceļu uzturēšanas problēmai. Man ir grūti spriest, vai patiesībai atbilst Ogres pašvaldības apgalvojumi, ka valsts nepiešķir pietiekami daudz naudas šosejas uzturēšanai. Cik man nācies braukt caur Ogri, nav radies iespaids, ka šis ceļš būtu neapmierinošā tehniskā stāvoklī vai slikti uzturēts. Autoceļu padomē nesen izskanēja apgalvojums, ka pirmās kategorijas ceļi Latvijā tiek uzturēti vislabākajā kārtībā, to stāvoklis ir vērtējams kā labs vai ļoti labs.

Maksas ceļi nav reāli

Eiropā daudzviet ir uzbūvēti maksas autoceļi, pa kuriem iespējams pārvietoties ātrāk un ērtāk. Ja mēs gribētu izveidot šādus ceļus arī Latvijā, pirmais priekšnoteikums būtu saglabāt iespēju braukt pa bezmaksas ceļu, lai arī tas būtu lēnāk un ne tik ērti. Latvijā savulaik tika veikti pētījumi par privātā finansējuma piesaistīšanu ceļu būvei, un tika secināts, ka vienīgais šāda veida projekts, kas varētu atmaksāties, būtu automaģistrāle no Rīgas līdz “Sēnītei”. Taču šis projekts bija apvīts ar dažādiem skandāliem, tādēļ valsts tā arī nedeva zaļo gaismu tā īstenošanai. Šobrīd maksas ceļu būvēšana Latvijā ir diezgan nereāla.

Ideja par iebraukšanas maksas iekasēšanu ir izskanējusi ne tikai Ogrē, bet arī citās Latvijas pilsētās, piemēram, Saulkrastos, Pļaviņās, Kandavā un citur. Manuprāt, auto plūsmas novirzīšana apkārt pilsētai būtu iespējama tajos gadījumos, ja autovadītājiem ir pieejams apvedceļš. Tad varētu uzstādīt attiecīgas ceļazīmes, kas ierobežotu iebraukšanu pilsētā.

Ar īsziņu pret rindām

Ogres pašvaldība atsaucas arī uz Jūrmalas pieredzi, kur iebraukšanas maksa ir spēkā jau vairāk nekā 20 gadu. Tomēr tās ir atšķirīgas situācijas, jo Jūrmala ir kūrortpilsēta, turklāt pēc iebraukšanas Jūrmalā autovadītājiem nav jāmaksā par stāvvietu. Ar iebraukšanu Jūrmalā gan ir saistītas citas problēmas, piemēram, vasarā pie automātiem veidojas garas rindas un dažkārt autovadītājiem nākas stundām ilgi stāvēt sastrēgumā. Manuprāt, šī problēma vairāk ir skaidrojama nevis ar pašvaldības neizdarību, bet gan ar pašu autovadītāju vilcināšanos izmantot moderno tehnoloģiju piedāvātās iespējas. Par iebraukšanu Jūrmalā iespējams norēķināties, nosūtot īsziņu, un tam nav vajadzīgs dārgākais “iPhone” modelis, pietiek ar parastu podziņu telefonu par 20 eiro. Vismaz es neesmu saticis tādu autovadītāju, kam mūsdienās nebūtu mobilā telefona, bet diemžēl cilvēki nezina vai nevēlas izmantot šo norēķināšanās iespēju.

Cita lieta, ka pie Jūrmalas nav sakārtotas iebraukšanas joslas: tie, kas gaida rindā pie automāta, varētu stāvēt atsevišķā joslā kaut vai līdz pašai Rīgai, bet pārējiem jādod iespēja netraucēti pabraukt garām rindai. Šobrīd visi drūzmējas vienkopus kā tāds aunu bars.

Sods nevar būt peļņas objekts

Arī veids, kā Jūrmala mēģina iekasēt soda naudu no iebraukšanas noteikumu pārkāpējiem, ir pretrunā ar jebkādiem taisnīga soda principiem. Soda mērķim jābūt atturēt cilvēkus no pārkāpumiem, bet Jūrmalā tas nenotiek, sistēma acīmredzot domāta pavisam citiem mērķiem. Kā iespējams atturēt no pārkāpuma, ja paziņojums par soda uzlikšanu tiek atsūtīts pusgadu pēc pārkāpuma izdarīšanas? Tas man atgādina dažus gadus senu pagātni, kad privātai firmai uzticēja foto radaru ieviešanu Latvijā un ļāva viņiem paturēt 30% no iekasētās soda naudas.

Es nekādā gadījumā nesaku, ka autovadītāji drīkst ignorēt noteikumus. Likums ir jāievēro, taču sods nedrīkst būt peļņas objekts, tam jābūt līdzeklim, ar kuru tiek panākta pakļaušanās likumam. Bet mēs redzam, ka soda naudas jau laikus tiek iekļautas budžetā kā ienākumu avots, un tad rodas jautājums, vai sods tiek izmantots kā preventīvs līdzeklis atturēšanai no pārkāpuma vai arī tas ir daļa no biznesa projekta, kura mērķis ir iekasēt pēc iespējas vairāk naudas.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Ātrāk, ērtāk? Kā tur ir ar Ogri? Iebraucot Ogrē pa lielo ceļu, ātrums jāsamazina, jo pilsēta. Kāds tur ātrums vai ērtums? Vai Ogrei ir ērts un ātrs apbraucamais ceļš? Ja nu vienīgi Ogres kungi pēkšņi atļauj pa lielo ceļu vālēt ar 90 = 100 km/h… Kāda tur pilsēta? Daugavmala…

  2. JA ĪSĀK – VAI MUMS LATVIJĀ IR VIDES MINISTRS – esot kaut kāds NA Gerhars, laikam ministra izstrādājums – ne riepu kalnus redz, ne …

  3. Feodāla domāšana – feodāla rīcība.

  4. Varbūt arī labi, ka dažu nakaunība…piespiedīs cilvēkus rīkoties, jo rakstā ir tiešām klasificētas 2 lielas problēmas LV :

    1. feodalizācija, kas notiek ļaujot vaļu pašvaldībām..pamazām sāk ienākties odziņas, un, ja kāds neteikts stingru nē, LV tiešām iestāsies viduslaiki ar visiem vasaļiem un feodāļiem un protams dzimtcilvēkiem !

    2. peļņas kāre no sodiem – nu vispār ir jāaizliedz vai jāvienojas, ka sodi nebūs aile budžetos un novirzīt tos kādiem citiem mērķiem, jo pašreizējā sodu sistēma ir porno, kam nekāda saistība ar ceļu drošību, prevenciju nav

  5. Tas nav privātais bānis, bet valsts nozīmes ceļš. Šajā gadījumā, tad nodoklis būtu jāmaksā arī pašvaldībai, par valsts infrastruktūras izmantošanu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+