×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
6. jūlijs, 2017
Drukāt

“Nebaltām dienām labāk uzkrāt pašam”. Pašnodarbinātie nevarot pavilkt nodokļu slogu (11)

uzkrajums

Sociālās aizsardzības sistēma Latvijā atsevišķām nodarbināto grupām joprojām nav motivējoša maksāt tā saukto sociālo nodokli. Gadu no gada aug Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrēto pašnodarbināto skaits, bet tikai niecīga daļa no tiem veic sociālās iemaksas, jo iznāk maksāt trīsreiz vairāk nekā algotam darbiniekam, par kuru daļu samaksā darba devējs. Labklājības ministrija (LM) lauzot galvu, kā iedabūt pašnodarbinātos sociālās apdrošināšanas sistēmā, taču pagaidām pārmaiņas nesola.

Darba tirgus mainās

Pērn janvārī VID bija reģistrēti 129 197 pašnodarbinātie, kas ir par 35% vairāk nekā vēl pirms pieciem gadiem. Eksperte sociālajos jautājumos Ruta Zilvere norāda – arī globālās tendences liecina, ka modernais darba tirgus aizvien attālinās no klasiskām darba devēja un ņēmēja attiecībām. Cilvēki biežāk savā darba mūžā maina darba vietas, tostarp nodarbinātības veidu (algots darbs, pašnodarbinātība, daļēja slodze, radošs darbs), kombinē strādāšanu vairākās darbavietās un dažādos statusos. Tāpat pieaug dažādu formu pašnodarbinātības īpatsvars darba tirgū un attīstās aizvien jaunas darba formas: dalīšanās ar darbiniekiem, to īrēšana, vienas slodzes dalīšana vairākiem cilvēkiem, gadījuma un īstermiņa darbi u. c.

Bet Latvijas sociālās apdrošināšanas sistēma nav draudzīga pašnodarbinātībai. Pašnodarbinātajam valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likme it kā ir zemāka – 31,13% – nekā algotam darbiniekam – 34,09% no algas. Tomēr situāciju apgriež kājām gaisā apstāklis, ka darbiniekiem lielāko sociālā nodokļa daļu (23,59%) nomaksā darba devējs, no paša darbinieka bruto algas atvelkot tikai 10,5%, kamēr pašnodarbinātajam valsts sociālajai apdrošināšanai visa nodokļa summa jāsedz pašam. Turklāt tikai algotam darbiniekam, maksājot VSAOI, garantēta aizsardzība visos apdrošināšanas veidos, pārējiem – jāpārmaksā un jāapmierinās vien ar daļēju apdrošināšanu.

Pašnodarbinātais dabū pārmaksāt

Attiecībā uz pensiju – ieguvums visiem sociālo iemaksu veicējiem būs vienāds, taču ieguldījums gan ne. Pašnodarbinātie var izvēlēties, cik naudas no ienākumiem par darbu nomaksāt sociālajā nodoklī. Ja mēneša ienākums nepārsniedz 380 eiro, nodokli var nemaksāt vispār. Ja saņem vairāk, nodoklis obligāti jāpiemēro vismaz šai minimālajai summai. Maksāt vai nemaksāt arī par pārējo ienākuma daļu – to izlemj pats pašnodarbinātais. Tomēr arī tad, ja maksā sociālās iemaksas vien no minimālās noteiktās summas, pašnodarbinātais dabū pārmaksāt. Piemēram, saņemot minimālo algu, pašnodarbinātajam mēnesī sociālajā nodoklī jāmaksā 118,29 eiro, tikmēr darba ņēmējs ar tādu pašu algu šķiras vien no 39,9 eiro, turklāt pašnodarbinātais atšķirībā no darba ņēmēja netiek apdrošināts pret bezdarbu un negadījumiem darbā. Tādēļ daļa pašnodarbināto, lai nepārsniegtu noteikto summu, izvēlas nereģistrēt savus ienākumus pilnā apmērā vai pat strādāt nelegāli.

Šāda kārtība neveicina brīvprātīgu iesaistīšanos savu sociālo garantiju, tostarp pensijas, veidošanā, un to lieliski ilustrē fakts, ka pagājušogad, piemēram, tikai divi autoratlīdzību saņēmēji brīvprātīgi veikuši sociālās iemaksas. Bet no visiem pašnodarbinātajiem VSAOI veikuši tikai aptuveni 13%, turklāt vairākums no tiem izpildījuši obligāto minimumu – nomaksājot tās vien no 380 eiro mēnesī.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nu nodokļi ir jāmaksā,tā jau nav,ka nevar samaksāt.Ko tad darīs,kad pienāks pensijas gadi,tad bļaus,kad nav pensijas.Nu,ja ne savādāk,tad krājiet zeķē,un no valsts neko neprasiet! Es redzu kā dzīvo dažs labs pašnodarbinātais,tā kā nevajag čīkstēt!

 2. Kas tas par joku?
  Citāts no teksta:
  Pašnodarbinātie sociālās iemaksas var neveikt vienīgi tad, ja GADA !!! ienākumi nepārsniedz 50 !!! eiro.

 3. visi maksā nopdokļus, slimības laika viņš nemaksā, tātad saņem šo nodokli atpakaļ

 4. Pašnodarbinātajiem nav iespēju izmantot arī slimības lapas, jo…pirmās 10 dienas tā būs jāapmaksā pašam. Piedodiet, kurš no pašnodarbinātajiem var atļauties slimot 10 dienas un palikt bez iztikas līdzekļiem? Atvaļinājums pienākas tikai darba ņēmējam, pašnodarbinātais var izmantot vien bezalgas atvaļinājumu…
  Bet…labi, ka beidzot kāds ir sācis runāt par pašnodarbināto problēmu…līdz šim dzirdīgas ausis nav atradušās, jo vieglāk ignorēt – nerisināt jautājumu par iespēju pašnodarbinātajam samaksāt saprātīgu nodokli, lai arī viņam būtu cerība saņemt kādu sociālo aizsardzību…nav cilvēka(nodokļu maksātāja) – nav problēmu…vecumdienās, lai pašvaldības risina pabalstu lūdzēju problēmas, tā vairs nebūs valsts atbildība…
  Sociālās iemaksas nav vienīgais “nodoklis”, ko maksā pašnodarbinātais, kas strādā vispārējā nodokļu režīmā…IIN = 23% + 31,13% VSAOI = 54,13%…!!!…atkarībā no profila ir arī citi nodokļi un nodevas, tomēr valsts pašnodarbinātos saimnieciskās darbības veicējus apzināti (līdz šim) izstūmusi no nodokļu maksātāju loka…
  Un vēl – joprojām ir neatrisināts jautājums par IIN avansa obligāto maksājumu. Pašnodarbinātajam tas jāmaksā iepriekšējā gada apjomā, lai gan viņš nevar paredzēt nākamā gada ienākumus un, vai viņam vispār tādi būs, bet pārmaksu varēs saņemt ar pusotra gada nobīdi…tai pat laikā valdības vadītājs pašnodarbinātos sauc par šmaukļiem, kuri nevēlas maksāt nodokļus…

 5. Latviete – kā tad nedod? Skolotāji, mediķi, policisti, ugunsdzēsēji un citi valsts darbinieki saņem algu no valsts budžeta. Tev, ko, nav pieejami viņu pakalpojumi? Ja tev līdz šim nebija vajadzīgi, piemēram, ugunsdzēsēju pakalpojumi, tad vari priecāties. Bēdāties gan vajadzētu par to, ka tev, acīmredzami, nav bijuši pieejami skolotāju pakalpojumi – tava ārkārtīgā dumjība nevar būt nejauša.

  • "skolotāju" super apkalpotajai Atbildēt

   Padalies pieredzē – kurā darbā var darba laikā spamot netā, fantazējot par pažarnieku u.c. iespējamajiem pakalpojumiem!

  • arkārtīgajai gudrībai Atbildēt

   Ak tam “valsts budžetam” nauda izaug kokā vai dobītē…
   Es visu laiku domāju, ka tā ir mana nodokļos nomaksātā…
   Kurus man, pēc tavām domām, jāmaksā 3 x vairāk kā tev ?

   • tas tak parazīts izpildās !

    • Parazīti ir tie divkosīgie liekuļi, kuri visu mūžu gatavi bez kavēšanās saņemt valsts pakalpojumus, tai skaitā sociālo atbalstu, bet histēriski nelabi ķērc, tikko ir runa par nodokļu nomaksu.

 6. Prātiņ nac mājās latvijas valsts grib lai maksā nodokļus bet pretī maksātajam neko nedod ,,tā jau ir atklāta izmantošana ,, nekaunibai nav robežu

Draugiem Facebook Twitter Google+