×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
26. februāris, 2013
Drukāt

Nebanku kreditētāji vienojas, ka līgumsods nepārsniegs 100% no parāda

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, paredzot, ka tas nepārsniegs 100% no parāda, kas ietver gan aizdevuma pamatsummu, gan komisijas maksu par tā izsniegšanu.

Līgumsoda ierobežojumu asociācijas biedri piemēros tiem kredītiem, kas tiks izsniegti no 1.marta.

“Asociācijas biedri iestājas par samērīgu līgumsoda noteikšanu, jo tā mērķis ir panākt, lai pakalpojuma ņēmējs apzinīgi pildītu savas saistības, nevis peļņas gūšanai. Katrs izsniegtais kredīts, kas netiek atdots, rada uzņēmumiem zaudējumus,” norāda asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

Asociācijas biedri nolēmuši pilnveidot savus klientu līgumus, skaidri un saprotami iestrādājot informāciju par piemērotajiem saistību pastiprināšanas līdzekļiem (nokavējuma procentiem vai līgumsodiem), kas tiek piemēroti gadījumos, ja klients laikus neveic aizdevuma atmaksu.

“Pieņemot lēmumu par līgumsoda ierobežošanu, asociācijas biedri vēlas uzraugošajām institūcijām un politiķiem parādīt, ka nozare atbalsta samērīga regulējuma ieviešanu, kas neradītu riskus tās ieiešanai pelēkajā zonā un vienlaikus radītu papildu aizsardzības mehānismu kredītņēmējiem. Lai gan asociācija ir nākusi ar virkni priekšlikumu nozares sakārtošanai, dialogs ar valsti rada izjūtu, ka politiskā elite nav ieinteresēta kvalitatīvā diskusijā, bet gan populistiskos uzsaukumos,” atzīst Fromane.

Asociācijas biedru dati rāda, ka patlaban maksimālais līgumsods biedru pakalpojumiem nepārsniedz 100% līdz 200% no pamatparāda, kas ietver gan pamatsummu, gan komisijas maksu.

Lai patērētāji varētu pazīt uzņēmumus, kas vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, asociācijas biedru mājaslapās publicēta atpazīstamības zīme “Atbildīgs aizdevējs”, kas apliecina uzņēmuma apņemšanos īstenot atbildīgu un godprātīgu biznesa praksi.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās nozares tirgus daļas.

Nebanku kreditētāju kopējais aizdevumu apjoms 2012.gada nogalē bija 46 miljoni latu, kas ir 0,9% no visa kredītportfeļa.

Asociācijas apkopotā statistika rāda, ka 27% izsniegto kredītu ir līdz 50 latiem, 24% – no 51 līdz 100 latiem, 31% – no 101 līdz 200 latiem, 13% – no 201 līdz 300 latiem, 4% – no 301 līdz 400 latiem, bet 1% gadījumu izsniegta lielāka summa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+