Foto – Anda Krauze

Vienkupra kamielis nebēdnis Šakils
 dzīvo Latvijā 0

Kamieļus ļaudis pieradināja jau pirms trim tūkstošiem gadu, un līdz pat šai dienai tuksnešainajās zemēs tos plaši izmanto nastu transportēšanai. Es agrāk domāju, ka pasaulē izplatītāki ir divkupru kamieļi, bet, izrādās, savvaļā tie ir vien 950. Deviņdesmit procenti no šodien sastopamajiem kamieļiem ir vienkupra. Viens no tiem un vienīgais Latvijā mitinās atpūtas kompleksa “Rakši” dzīvnieku dārzā Amatas novada Drabešu pagastā.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Vienkupra kamieli, vārdā Šakils, uz “Rakšiem” no Vācijas atveda pagājušā gada jūlijā. Tas te jau veiksmīgi pavadījis veselu gadu – gan labi pārcietis ziemu, gan sadraudzējies ar pārējiem kamieļiem, stāsta atpūtas kompleksa “Rakši” gide Signe Amane. Latvijas vasara kamieļiem, protams, patīk daudz labāk par ziemu. Bet arī ziemu, uzaudzējot biezāku vilnu, Šakils pārcieta veiksmīgi. Tiesa, vienkupra kamielim vilna aukstajā sezonā tomēr neizaug tik bieza kā divkupru biedriem.

Šakils šobrīd ir vienu gadu un deviņus mēnešus vecs – tātad pusaudža vecumā. Kopā ar viņu aplokā mitinās divi divkupru kamieļu puikas – Cēzars un Titāns. Arī viņi, var teikt, ir pusaudži, taču abi divkupru kamieļi raksturā ir mierīgi, nosvērti, bet Šakils – straujāks, kustīgāks, nepaklausīgāks. Ik pa laikam visi trīs kamieļu zēni laižas nebēdnīgās rotaļās, kuru iniciators gandrīz vienmēr ir Šakils. Nekādus lielākus nedarbus viņš pagaidām nav pastrādājis. Ar aploka laušanu kamieļi sāk nodarboties, kad kļūst pieauguši un iestājas pārošanās laiks, stāsta Signe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katru rītu Šakilu laiž pagalmā pastaigāties kopā ar mazākajiem radiniekiem lamām un alpakām, un arī ar tiem viņš labi saprotas. Pret zoodārza darbiniekiem un apmeklētājiem Šakils izturas draudzīgi, iekost vai spļaut uz kādu ne reizi nav mēģinājis. Gluži pretēji – tam ļoti patīk, ja baro no rokas, pakasa aiz austiņas vai paglauda purniņu. Tad Šakils kļūst pavisam pielaidīgs un mīlīgs. Ja pret kamieli labi izturas, tas arvien vairāk uzticas cilvēkiem, uzsver Signe. Protams, kā ar jebkuru lielu dzīvnieku, arī ar šo jāievēro daži drošības pasākumi. No aizmugures pie dibena tam iet klāt nevajag.

Bet vai ar vienkupra kamieli var arī jāt? Un kā, jo muguras vidū taču ir kupris?

– Ar to var jāt pat divi pieauguši cilvēki vienlaikus – katrs savā pusē, tikai jāiegādājas speciāls šim nolūkam gatavots krēsls, kādus izmanto Ēģiptē un citur. Sēdēt tajā ir pat ļoti ērti, – stāsta “Rakšu” pārstāve. Arī “Rakši” nākotnē gatavojas iegādāties šādu krēslu, lai varētu izklaidēt apmeklētājus, vizinot uz Šakila muguras. Bet vēl jāpagaida, līdz kamielis pieaug. Patlaban viņš vēl ir par jaunu, lai pārnēsātu nastas. Kamielis kļūst pieaudzis triju četru gadu vecumā. Tad vienkupra kamieļa augstums skaustā sasniedz aptuveni trīs metrus.

Kamieļa kupri, izrādās, ir pildīti ar taukiem, kas kalpo kā enerģijas avots. Dromedāra kuprī ir aptuveni 36 kilogrami tauku, kurus kamielis, kad nav pieejams uzturs, sadala ūdens un enerģijas rezervēs. Ar kupros uzkrātajām rezervēm kamielis bez ūdens var izdzīvot vismaz nedēļu, bez pārtikas – vairākus mēnešus. Kupru lielums mainās atkarībā no pieejamā barības daudzuma. Ja barība trūcīga un dzīvnieks spiests iztikt ar tauku rezervēm, kupris sarūk vai pat apgāžas. Pēc sausuma perioda, ticis pie ūdens, kamielis desmit minūtēs var izdzert 145 litrus.

Reklāma
Reklāma

Kamieļi ir visēdāji. Tuksnešos saimnieki tos baro ar zāli un graudiem, bet, ja kamielim iestājies bads, tas ēd pat gaļu, kaulus un ērkšķainus zarus. Kamieļa mutes gļotāda ir tik bieza, ka ērkšķi to nespēj pārdurt. “Rakšu” kamieļi ēdienreizēs saņem sienu, kāpostus, kabačus, ābolus, bet visvairāk tiem garšo burkāni. Svaigu zāli gan kamieļiem daudz dot nevar, jo no tās tiem pūšas vēders un var veidoties šķidra vēdera izeja.

Nākotnē “Rakši” iecerējuši paplašināt dzīvnieku saimi un iegādāties Šakilam draudzeni – vienkupra kamieļu meiteni. Vēl nav zināms, vai tas notiks jau tuvākajā nākotnē, bet tad pēc laika zoodārza dzīvnieku saime, cerams, paplašināsies ar vēl vienu mazu vienkupra kamielēnu.

Vienkupra kamieļi jeb dromedāri:


* mitinās – Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos

* vidējais svars – 450 līdz 700 kg

* pieaudzis vienkupra kamielis skaustā sasniedz 3 metrus

* dzimumbriedums mātītēm iestājas 2 līdz 3, tēviņiem – 3 līdz 4 gadu vecumā

* grūsnība ilgst 13 līdz 14 mēnešus

* parasti piedzimst viens mazulis divu gadu laikā

* tā svars – 30 līdz 40 kg

* mūža ilgums – vidēji 50 gadi