×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Nebeidz “dalīt īpašumu”. Kādas būs īpašnieku tiesības? (4)

Foto - LETAFoto - LETA
Uzziņa

Pēc Valsts zemes dienesta datiem, pavisam Latvijā uz citiem īpašniekiem piederošas zemes atrodas 3677 daudzdzīvokļu nami, kuros ir 110 970 dzīvokļi.
To zemesgabalu, uz kuriem atrodas šie 3677 nami, kadastrālā vērtība svārstās no 130 000 000 līdz 
180 000 000 eiro.

Ir sagatavoti vairāki varianti dalītā īpašuma izbeigšanai, bet likumprojekts Saeimā varētu nonākt tikai septembrī.

Vai tiek spriests par iedzīvotājiem padomju laiku apbūves daudzstāvu dzīvojamos namos, kas atrodas uz citiem īpašniekiem piederošas zemes? Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņas centrs”) sagaida, ka Ministru kabinets līdz 2015. gada 30. septembrim Saeimā iesniegs Dalītā īpašuma likumprojektu, ko Tieslietu ministrijā gatavo jau kopš 2012. gada.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina stāsta, ka paralēli Saeimas Juridiskajā komisijā skatītajiem grozījumiem Civillikumā un citos tiesību dokumentos, ministrija gatavojot arī risinājumu dalītā īpašuma problēmām, kas skar dzīvojamo namu un dzīvokļu īpašniekus. Plāns, kas ministrijas speciāli izveidotā darba grupā tiekot apspriests jau vairākus gadus, ir izbeigt dalītā īpašuma pastāvēšanu. Bet esot pilnīgi skaidrs – bez valsts un vietējo pašvaldību atbalsta īstenot to nebūs iespējams.

Zemi atpirktu dzīvokļu īpašnieki

Pašlaik ministrijā esot sagatavoti pat vairāki varianti dalītā īpašuma izbeigšanai. Viens no tiem paredz, ka zemi izpirktu valsts par zemes kadastrālo vērtību. Pieņemot, ka tā ir 75% apmērā no tirgus vērtības, valstij būtu jāsamaksā zemes īpašniekiem no 173 līdz 240 miljoniem eiro.

Skaidrs, ka tādas summas valstij nebūs, tāpēc ministrijā uzskata, ka piemērotākais būtu ļaut izpirkt zemi zem namiem dzīvokļu īpašniekiem. Viņiem būtu jāvienojas par to ar balsu vairākumu – līdzīgi kā balsojot par nama atjaunošanu. Zemi no tās īpašnieka atpirktu par zemes kadastrālo vērtību, tai pierēķinot vēl 15%, ņemot vērā, ka, pēc Valsts zemes dienesta atzinumiem, zemes kadastrālajai vērtībai jābūt 85% no tirgus vērtības.

Valsts segtu zemes izpirkšanas administratīvos izdevumus, tostarp Valsts zemes dienestā reģistrētu namiem nepieciešamos zemes gabalus, aprēķinātu zemes izpirkuma maksu katram dzīvoklim proporcionāli tā platībai, Zemesgrāmatā nostiprinātu dzīvokļu īpašnieku īpašuma tiesības uz izpērkamo zemi. Savukārt vietējām pašvaldībām būtu jānosaka namu izmantošanai nepieciešamo zemes gabalu platības. Pašlaik daudzviet tās ir noteiktas nesamērīgi lielas, kas nav nepieciešamas konkrētās ēkas uzturēšanai, tajās iekļauti rotaļu laukumi, autostāvvietas un citas platības.

Vai īpašnieki piekritīs?

Tieslietu ministrijā atzīst, ka vēl neesot skaidrs, kādas būtu zemes īpašnieku tiesības iebilst pret šādu izpirkšanu. Pašlaik šķiet, ka dalītā īpašuma izbeigšanai piedāvātais plāns, kam par labu sliecas tā autori ministrijā, paredz zemes piespiedu atpirkšanu zemes piespiedu nomas vietā.

Visticamāk, zemes īpašnieki labprātīgi nepiekritīs šim plānam, īpaši Rīgā. Savukārt dzīvokļu īpašniekiem var nebūt naudas šādai izpirkšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Mūsu māja atrodas uz trīs zemes īpašnieku zemesgabaliem, tiesa, tie vairs nav mantinieki.

  2. Labs risinājums būtu t.s. piespiedu pārdošana par kadastrālo vērtību+15%..Bet varētu atstāt ”spraugu”,ka var arī NEPIRKT,ja dzīvokļu īpašnieki nevar vienoties par pirkšanu.Tiesa,zemes īpašniekiem būtu jāpārdod obligāti – pa šiem gadiem būs jau pietiekoši ”iekasējuši”no piespiedu nomas.

    • PIESPIEDU noma; PIESPIEDU pārdošana … Bet varbūt NACIONALIZĀCIJA, lai beidzot tiktu galā ar šo likumdošanas vanckaru?

  3. sociāli atstumtais Atbildēt

    šo ,, situāciju ,, speciāli izveidoja 4.maija komunistu kliķe . Tas ir šo nejēgu – ļaundaru brāķis ! Tā ir vadāmā haosa ,, politika ,, , lai pārkrāšosamajies komjauniešiem / komunistiem būtu ,, darbiņš ,, īsto LATVIJU čakarēt un kolaboracionistiem + okupantiem krieviem ,, nostiprināties,, LR .
    mēs , īstie latvieši šādi slīgsim šai antikonstitucionālajā putrā vēl ilgi ! Tā iet kad neizdara deokupāciju , dekolonizāciju sākumā jau pašā saknē !

Draugiem Facebook Twitter Google+