×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. jūlijs, 2016
Drukāt

Kāpēc Belēvičam nepiedeva, bet Rasnačam piedod (26)

Foto-LETAFoto-LETA

Agri vai vēlu jebkādi politiķu meli – lieli vai mazi – nāk gaismā. Taču par vieniem meliem politiķis zaudē amatu, bet pēc citiem turpina strādāt, jo uzskata, ka uzticība nav zaudēta, tāpēc nav nepieciešams atkāpties.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) atkāpās no amata pēc tam, kad bija apgājis rindu Latvijas Onkoloģijas centrā un par ārstēšanu nebija samaksājis uzreiz pēc saņemtā medicīnas pakalpojuma, bet vēlāk meloja, ka tā nav darījis. Viņš paziņoja, ka “mazi meli velk līdzi lielākus un pavisam lielus melus”, atvainojās sabiedrībai, demisionēja un nolika arī Saeimas deputāta mandātu. Savukārt tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība), kurš nokļuva neveiklā situācijā, jo atklātībā nāca fakts, ka viņš ar dienesta automašīnu pārvedis skapi uz savas līgavas dzīvokli, turklāt šoferim samaksājis “uz rokas”, atvainojās sabiedrībai un turpina strādāt. Nedaudz vēlāk pēc šā fakta nākšanas gaismā žurnālisti Lato Lapsa un Kristīne Jančevska noskaidroja, ka ministrs esot melojis, aizbildinoties ar “izņēmuma gadījumu steidzamības kārtībā” un “ārkārtas gadījumu” (“LA”, 21. jūlijs). Nekāda ārkārtas gadījuma neesot bijis, ministrs varējis kā parasts cilvēks iegādāties mēbeļu pārvadātāju pakalpojumus vai pārvest izjaukto skapi ar savu personisko automašīnu.

Atgādināšu, ka iepriekš Dz. Rasnačs bija nokļuvis vēl kādā nepatīkamā situācijā, būdams Saeimas Juridiskās komisijas sekretārs. Toreiz viņš parakstīja komisijas priekšsēdētājas Vinetas Muižnieces viltoto protokolu, taču tika cauri sveikā, jo prokuratūra pret viņu kriminālprocesu neuzsāka.

Tieslietu ministra rīcību viņa partijas valde nav izskatījusi, bet to ir apspriedusi partijas vadība. NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš pastāstīja, ka tieslietu ministrs brīdināts, lai nākotnē netiktu pieļautas līdzīgas kļūdas. “Publiskajā telpā mēģina stāstīt, ka ministrs esot melojis, bet tie ir tikai pieņēmumi. Dzintara Rasnača rīcību patlaban izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kas tad arī tos faktus izvērtēs un publiskos,” sacīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Bērziņš.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzskata, ka šis nav aktuāls jautājums, kas būtu jāizskata koalīcijā, – ministrs savu nodarījumu ir sapratis, atvainojies un ar to pietiek. Savukārt premjera padomnieks sociologs Aigars Freimanis, papildinot Ministru prezidentu, norādīja, ka premjeram nav vienkārša situācija, jo koalīcijas stabilitātes labad negribas riskēt. Taču jāņem vērā arī tas, ka “tomēr ir zināmas atšķirības Belēviča un Rasnača gadījumā”. A. Freimanis: “Belēviča partija rīkojās apbrīnojami konstruktīvi. Par spīti dažām Belēviča rakstura īpašībām, izdevās pierunāt ministru atkāpties. Rasnača gadījums nav tik vienkāršs – nekas neliecina, ka viņa partijas biedri vēlētos to apspriest.”

“Vienotības” valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs ir pārliecināts, ka nav lielu un mazu melu – meli paliek meli, taču ir svarīgi, kādas pēc tam ir politiskās konsekvences. “Tas ir stāsts par politisko reakciju. Bija svarīgi, ka tieslietu ministrs uzreiz atvainojās.

Būtiski ir arī tas, ka neviens “Vienotības” deputāts vai ministrs nerosināja jautājumu par ministra Rasnača rīcības izskatīšanu,” sacīja A. Piebalgs un uz iebildumu, ka arī veselības ministrs atvainojās, atbildēja, ka “ar veselības ministru bija stipri savādāk”.

Savukārt Piebalga partijas biedrs, deputāts un jurists Andrejs Judins norādīja, ka vismaz NA valdei vajadzēja uz šo faktu reaģēt, jo “runa ir par ministru, valsts galveno juristu”. “Daļai sabiedrības šķiet, ka tur taču nav nekādu problēmu. Tad nebūs jābrīnās, ka nākotnē tiks piedzīvoti citi līdzīgi gadījumi. Piemēram, ja izglītības un zinātnes ministrs iekārtos savu dēlu vai meitu budžeta grupā augstskolā vai satiksmes ministrs noasfaltēs kādu ceļa gabaliņu par valsts naudu. Pēc tam, kad tiks pieķerti, atvainosies, un viss kārtībā,” spriež Judins.

“Meli paliek meli. Demokrātiskā un tiesiskā valstī šāds gadījums nepaliktu bez politiskās atbildības un demisijas,” secina augstskolas “Turība” Juridiskās fakultātes profesors Aivars Endziņš. Viņš neticot, ka Rasnača demisijas pieprasīšanas dēļ izjuktu koalīcija, jo NA tik un tā nav kur sprukt un tā būtu spiesta intensīvāk domāt par savām rezervēm.

NA ir savs ētikas kodekss, kurā ir arī šāds pants: “Uzskatām, ka mūsu darbību visvairāk apdraud nevis naidīgas ideoloģijas vai starptautiskas intereses, bet gan iespēja zaudēt paškritisku attieksmi pret savu veikumu.”

“Līgavaiņa skapja” skandālu var salīdzināt ar “Toblerone skandālu”, kas notika Zviedrijā. Savā laikā Zviedrijas premjerministra vietniece Mona Salīna bija spiesta atkāpties no amata par to, ka ar darba kredītkarti bija atļāvusies nopirkt lidostā “Toblerone” šokolādi.

Medicīnas zinātņu doktors, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns, kurš nereti ir sniedzis konsultācijas kā psihoterapeits politiķiem, kuri bijuši spiesti pamest politisko vidi, pastāstīja, ka psiholoģijā ir izdalīti vairāki melu veidi: baltie, adaptīvie un pataloģiskie meli, kuriem ir dažāda motivācija.

A. Utināns: “Baltie meli ir altruistiski, kad cilvēks no tiem neko negūst un samelojas tāpēc, lai otrs neuztrauktos un neapvainotos. Adaptīvie meli ir savas ādas glābšanai no soda. Savukārt pataloģiskie meli ir tad, kad cilvēks melo, lai iegūtu sev labumus, piemēram, veidojot dažādas krāpnieciskās shēmas. Politiķu melus lielākoties varētu nosaukt par adaptīvajiem meliem, jo tie ir saistīti ar savas ādas glābšanu jeb reputācijas saglabāšanu. Līdz ar to cilvēki riskē melojot, jo viņiem šķiet, ka tad varēs saglabāt savu reputāciju un ne jau vienmēr pieķer. Azartspēļu spēlmanis, kas tikai reizēm vinnē automātos naudu, tik un tā turpina spēlēt. Melojot vinnē daudz biežāk, un politiķis nolemj, ka labāk sameloties. Iespēja tikt pieķertam un politiskā atbildība par izdarīto ir atkarīga no tā, kādā valstī politiķis dzīvo. Vienai sabiedrības daļai patika tieslietu ministra Rasnača principi, kad tika apspriesta Stambulas konvencija, kā arī viņa nostāja par tradicionālajām ģimenes vērtībām. Sak, ja viņš izceļas vienā plāksnē, varbūt viņam var piedot nelielākus pārkāpumus. Savukārt Belēvičam tādus plusus neredzēja un līdz ar to noknābāja vairāk.”

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Vai ministra NOVĀKŠANAS procedūru nevarētu vienkāršot? Āreče – Lapsa, Rasnaču dancinot, tā plēsa pēcpusi, ka aste lupatās. A rezultāta ta nav …

 2. Savukārt Rasnačs no sākuma meloja, bet tad pārveda skapi.

 3. Vēl ir zilie meli-kad homoseksuālis aicina veci nolaist bikšeles,jo šis esot speciālists izsitumu novēršanā.
  Kādas darbības šis speciālists tālāk veica nav grūti uzminams.

 4. Vai nepietiek to Rasnaču no NA ar visiem brūtes skapjiem – rabarberu dauzīts un neko nesaprotoš…

 5. Man pietiek jau ar NA steidzīgo un vienprātīgo atteikšanos no lata un VL “aizmirsto” 12% PVN pārtikai! Balsošu par KPV.LV!

 6. Čakšai piedos pat veselības apdrošināšanas izstrādājumus!

 7. nebalsosu vairs par NA// KA VAR SIKS CILVECINS – KAS NEKO NEKAD NESPEJ REALI ATBILDET – BUT MINISTRS///////NOZELOJAMA TADA VALSTS/

 8. Ja reiz koku izcirtēju un gateru, aplokšņu priekšnieci, liek par nodokļu iekasētāju,
  domāju ka nav vairs ko analizēt citus mēslus.
  Vispār ļoti žēl, ka NA nespēja šo situāciju godam atrisināt.
  Līdz ar to – mīnus viena pastāvīgā balss NA nākošajās vēlēšanās 🙂

 9. arī par Nacionālo apvienību vairs neatdošu savu balsi! Nolīduši kaktos-nemaz nav dzirdami ! Zeme iztirgota,pret uzturēšanās atļaujām necīnās,krievu valoda visapkārt,nodokļus ceļ un ceļ,neiebilst pret no jauna izdomātiem nodokļiem ! Tukšas vietas valdībā! Esmu šausmīgi vīlusies !

 10. Nesaprotu, ko juns latviesu politikaniem ir sasalijis tas Saskanas Centrs? Varbut tikai tapec, ka vini nedejo pec jusu visu stabules? Latvija to partiju ir tik daudz, ka vienkarsi no lielas prieka un laimes nezini vairs par ko tev, vienkarsais Latvijas mulkis, ir jabalso. Visi sola gaisu un saulainu nakotni-palielinas veciem laudim pensijas, palielinas visiem stradajosajiem Latvijas laudim algas u.t.t. Beidziet vienreiz Latvijas iedzivotajiem melot. Visi politiki, diplomati un deputati melo viena melosana, bet sanak ta, ka nemelo it neviens. Atklati sakot ,es neticu vars absoluti nevienai partijai, jo visi tikai melo,t.i., sola to, ko nevar izpildit.

 11. Valstī galvenā nodokļu iekasētāja krēslā bez reāla konkursa ZZTOP bīda VAJADZĪGO CILVĒKU, kuru šorīt LR1 dikti reklamēja Dana. Bet LA nav cita svarīgāka temata kā sakošļātais un piecreiz atvemtais Rasnača skapis. Nu beidziet taču!!!

  • Ja kādā valstī zaglis un kukuļdevējs vada ministriju, tad šāda valsts ir neizdevusies un tā nebūs ilgtspējīga.

  • tas konkurss bija tikai teātris, jo pati Dana publiski neuzmanīgi izpļāpājās, ka jau tā laikā esot meklējusi alternatīvu! Vajadzēja taču paciesties, pāris dienu plēst matus un tad paziņot , ka nav citas izejas

 12. Jācer, ka NA faniem pietiks veselā saprāta un šis narcistiskais blēdītis nākošajā saeimā netiks ievēlēts.

 13. Rasnačam pietika drosme pateikt -esmu vainīgs piedodiet,bet savukārt Belēvičs nekaunīgi tautai acīs skatoties meloja.

 14. Rīga atdota SC. Vai kārta visai Latvijai? Atbildēt

  Raivīt Dzintar, ne es, ne mani draugi, radi un paziņas vairs par NA nebalsos. Vienmēr un visur stāstīšu gan par rasnača skapi un rabarberiem, gan par apreibušā gerhardēna uzbraukšanu dievlūdzējai pēc pamatīgas apdullināšanās no iesnu pilienu lietošanas. ŽJG izgājienus ar nekustamā īpašuma pārdošanu imigrantiem arī atceros. Un gaidītis ar savu nezināšanu par zobu skaitu un citām lietām arī nedara partijai godu.

 15. Tāpēc, ka valstī ir bezgala daudz sasāpējušu jautājumu, daudz smagāki meli un zādzības un pieriebusies šī utošanās ap sīkumiem. Padomā tik – pasaules lielākā nelietība – viena pumpa vai pārdesmit eiriku par skapja transportēšanu.
  Mēs taču jūtam, ka mums karina lētus makaronus uz ausīm, lai mēs nešūmētos par tiem treknajiem faktiem, kad valstī bezjēgā tiek izšķērdēti miljoni.

  • Tāpēc ka:”Kas vismazākā lietā ir uzticams, tas arī lielās lietās ir uzticams, un, kas vismazākā lietā ir netaisns, tas arī lielās lietās ir netaisns.” (Lūkas evaņģēlijs 16:10)

   Viens no iemesliem, kāpēc Rasnačam piedod, ir gauži prozaisks – viņa demisijas prasīšana izraisītu viļņošanos koalīcijā.

   • Vai šis Bībeles citāts attiecināms arī uz tiem, kas zog pa lielo un nobruģē ielas tiem, kas to redz, slavē un piedod? Ko mēs uzskatām par lielajām un ko par mazajām lietām? Palaiduši brīvā vaļā lielās lietas, karosim tikai ar mazajām? Vajag, protams, bet kaut kā samērīgi. Vismaz…
    Nu jau par daudz goda gan Beļēvičam, gan Rasnačam.

    • Es īsti nesaskatu, kāpēc būtu, kā Jūs rakstāt, “palaiduši brīvā vaļā lielās lietas, karosim tikai ar mazajām”. Ideja jau ir iekš tam, ka “mazo lietu” nemaz nav: nozīmīgs ir viss. Un, ja gadījumā atklātos, ka kāds ministris ir izmantojis ministrijas līdzekļus lielākā apmērā, nekā Rasnačs, tas arī būtu noziegums. Tajā pašā Zviedrijā, kuras politiskā kultūra mums, šķiet, diezgan labi patīk, ministrs pēc šādas sīkas rīcības būtu praties pats atkāpties, lai viņa klātbūtne nemestu ēnu uz valdību un politisko partiju, ko viņš pārstāv. Pie mums tā nav, nu un tāpēc dzīvojam kā dzīvojam.

  • Tāds, kas izmanto VALSTS līdzekļus savu darīšanu kārtošanai, kad būs iespēja, paķers arī miljonus!

 16. Latviskā nenovīdība. Kāpēc tas vajadzīgs? Ja nu vienīgi ZZS

 17. Lielāks Kretīns.

 18. Nebija bezierunu paklausīgs!

 19. Vajadzēja jau abiem kopā izbīdīt Belēviča likumdošanas iniciatīvu par žurnaļugu atbildību “par amatpersonas piespiešanu uz melošanu” reņģēdājiem t.i. saviem darba devējiem.
  Šitā jau drīz katrs uzskatīs par tiesīgu aplūkot punpu uz Belēviča pakaļas vai “līķīšus Rasnača skapī …

Draugiem Facebook Twitter Google+