×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
20. decembris, 2017
Drukāt

Neo noņemtā sodāmība – nebijis gadījums apžēlošanas praksē (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ilmāram Poikānam bija piespriestas 60 stundas piespiedu darba.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apžēlojis Ilmāru Poikānu jeb Neo, kurš tika notiesāts par komercnoslēpuma ziņu neatļautu iegūšanu no Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas. Tas, ka valsts augstākā amatpersona apžēlo kādu sodīto, nav neparasts gadījums, taču pirmo reizi neatkarīgās Latvijas laikā kādai personai noņemta arī sodāmība.

“Lai gan Ilmārs Poikāns ar savu rīcību ir pārkāpis likumu, sabiedrības ieguvums no Ilmāra Poikāna rīcības ir bijis ievērojami lielāks nekā viņa nodarījuma sekas. Tas ir sekmējis atklātību un caurspīdīgumu valsts pārvaldē, kā arī pievērsis uzmanību valsts informācijas sistēmu drošībai,” paziņojumā norāda Valsts prezidents.

R. Vējonis Latvijas Radio raidījumā “Krustpunkti” vakar skaidroja, ka sodāmības noņemšana personai ļauj brīvi rīkoties un piedalīties jebkur, kur bija noteikti ierobežojumi attiecībā uz kriminālo sodāmību. Piemēram, Saeimas vēlēšanu likuma 5. pants nosaka, ka parlamenta vēlēšanām “nevar pieteikt par kandidātiem un Saeimā nevar ievēlēt personas [..], kuras ir sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta”. Tātad Poi­kāns, ja vien to gribēs, nākamgad varēs kandidēt Saeimas vēlēšanās.

I. Poikāns ir atzinīgi novērtējis Valsts prezidenta lēmumu, jo viņa nolūks neesot bijis gūt personisku labumu vai nodarīt kādu kaitējumu, bet gan sniegt sabiedrībai informāciju par nodokļu maksātāju naudas izlietojumu.

Lūgumu atbrīvot no kriminālsoda izciešanas un noņemt sodāmību vēstulē Vējonim šogad novembrī bija sūtījis pats Poikāns. Savā vēstulē medijiem Poikāns norādīja, ka plāno vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, taču pirms šāda soļa speršanas viņš grib izmantot pēdējo Latvijas likumdošanā paredzēto iespēju – lūgt apžēlošanu Valsts prezidentam. Poikāns uzskatīja, ka viņa sodīšana krimināltiesiskā ceļā var radīt bīstamu precedentu un negatīvi ietekmēt Latvijas kā tiesiskas un demokrātiskas valsts tēlu gan valsts iedzīvotāju acīs, gan starptautiski.

Apžēlošanas likumā ir noteikti četri apžēlošanas veidi – līdzās sodāmības noņemšanai arī brīvības atņemšanas soda neizciestās daļas aizstāšana ar citu, vieglāku sodu; pilnīga vai daļēja atbrīvošana no pamatsoda un papildsoda izciešanas.

Kopumā R. Vējonis savā pilnvaru laikā ir izskatījis 431 apžēlošanas lietu un apžēlojis 14 personas. Visvairāk apžēlošanas lietu (3391) izskatījis Valsts prezidents Guntis Ulmanis, un viņš, kopš Latvija atguvusi neatkarību, apžēlojis visvairāk – 219 personas. G. Ulmanis bija arī tas, kurš apņēmās vienpersoniski noraidīt nāvessodus, ja tiesa tos piespriestu laikā, kad Latvija gatavojās iestāties Eiropas Savienībā un tika aicināta uz sarunām Eiropas Padomē.

Pirmais Valsts prezidents Jānis Čakste savas piecu gadu prezidentūras laikā apžēloja 649 personas un vienīgā reize, kad saņēma sabiedrības pārmetumus, bija 1926. gada aprīlī, kad apžēloja un atbrīvoja no cietuma par valsts nodevību notiesāto Andrievu Niedru, kaut gan izraidīja viņu trimdā.

Laikraksta “Jaunākās Ziņas” 1937. gada 17. novembra numurā var izlasīt, ka Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim apžēlošanu lūgušas apmēram 800 personas, bet to saņēmuši tikai 60 lūdzēji. “Apžēloto skaits šogad mazāks, jo spēkā ir Valsts prezidenta Dr. K. Ulmaņa norādījums, ka cilvēkiem ir jābūt godīgākiem un ikvienam līdz galam jānes visa atbildība par saviem darbiem. Plašāka apžēlošana vai amnestija iespējama valsts 20. gadasvētkos 1938. gada rudenī,” ziņoja laikraksts.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Manās un es domāju arī citu normālo cilvēku acīs Poikāna kungs nekad nav bijis noziedznieks !!!!!!!!!!!

 2. Ko var muldēt! Cik Latvijas izlaupītāji sēž, visi uz brīvām kājām!

 3. es personīgi DOMĀJU , Atbildēt

  ZZS izpirka NEO.

 4. ZZS izpirka NEO.

 5. Visu pārdomājot – Latvijā vel ir kāds Pilsonis ( Neo ) ar pilsoniski valstisku domāšanu un rīcību.

  Jā mums bija arī prezidentiņš, kurš sevi meklēja un vienas apskaidrības brīdī kļuva par Prezidentu – palaida oligarhu Saeimu mājās. Tikai vēlāk tas noplaka un amata kāre neļāva dod oligarhiem vel vienu pilsonisku triecienu – kad atlaistā Saeima vēlēja prezidentu – paziņot un atsaukt savu kandidatūru uz augsto amatu ar vārdiem :
  ”Deputātu kungi, Jūs esat atlaisti un Jums nav morālu tiesību vēlēt jaunā termiņa prezidentu. To lai vēlē jaunievēlētā Saeima. Protaties iet uz mājām…”
  Aiztaisīt tā nama durvis – lai Latvijas kauns un negods paliek tajās telpās…

 6. Ja salīdzina sabiedrībai nodarīto – parādīja, kur kas stāv ( lieblēdīgās algas ) un par to sods un vai 3 A nodarīto sabiedrībai – ”Rīdzenes ” valsts amatu personu izbīdīšana; iebīdīšana un vietu sarunāšana – kurš kaitējums lielāks?
  Tikai iebīdītās valsts amatu personas klusē vai klusējot atbalsta savus bīdītājus ( Vējonis, Kalnmeijers) – runājot pret 3 A amatus zaudēs nākošajā dienā… Itālījā, Sicilijā, Kalabrijā teiktu – mafiozo.., bet pie mums Latvijā – ordeņi savējiem…Arī izmeklēšana tu – tūūū….
  Savulaik dakters Zatlers beidzot to atpazina un augoni izgrieza, bet šodien tas augonis aug ZZS paspārnē .
  Vēlaties veselību, lai griež augoņus un būsiet veseli. Tikai kurš to darīs, ne jau augoņu sargi…

 7. Tad tagad var darīt ko grib. Aplaupīju šmigas bodi – tikai tāpēc, lai atturētu tautu no nodzeršanās.
  Publicēju studentu kopmītņu dušu kailfoto – lai veicinātu sabiedrības morālo stāju.
  Tas “NEO” izdarīja konkrētu pārkāpumu, policija un tiesu sistēma smagi strādāja, lai viņu noķertu un odītu un – še tev, vējiņš aizpūž visas vainas prom, ej un urķē tālāk un publicē privātuzņēmēju biznesa informāciju, lai konkurenti varētu to izmantot… Brīnišķīgi!

 8. Man arī prieks par Neo, bet tai pašā laikā viņš ir apsūdzējis kādu citu personu, vai nepārdomās un neatsauks savu apsūdzību. Ja apžēlošana, tad apžēlošana arī citiem. Neo, vai tā nebūtu tikai taisnīgi?

Draugiem Facebook Twitter Google+