×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.5°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Otrdiena, 14. augusts, 2018
6. aprīlis, 2017
Drukāt

Nebrīnies, drēbju skapis var daudz ko par tevi pateikt! Iedziļināmies drēbju psiholoģijā

1. Tu esi tas, ko tu velc

1no9
Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Tas, kas atrodas tavā skapī, var liecināt par tavu darbavietu, ambīcijām, emocijām un arī tērēšanas paradumiem. Šodien drēbju skapja saturs ietver jaunu psiholoģijas virzienu.

Psiholoģe Dženifera Baumgārtnere par šo fenomenu ir uzrakstījusi grāmatu. Savā grāmatā “Tu esi tas, ko tu velc: ko par tevi atklāj tavas drēbes” šo fenomenu viņa dēvē par “kleitas psiholoģiju”. Grāmatā ir aprakstīts ne tikai tas, kā psiholoģija ietekmē mūsu drēbju izvēli, bet arī tas, kā pārvarēt psiholoģijas problēmas, ko tava garderobe tev katru dienu sagādā – pat darba vietā.

“Iepirkšanās un naudas tērēšanas paradumi rodas no iekšējās motivācijas, kā, piemēram, emocijām, pieredzes un kultūras,” saka psiholoģe Baumgārtnere.

Šoreiz runa būs par to, kā drēbes var būt tik atklājošas (cilvēka personības ziņā), kādas “ziņas” tās sūta un kā tu vari mainīt savu garderobi tā, lai citi uz tevi sāktu skatīties citādāk – un pat lai tu pati mainītu domas par sevi.

Cilvēki bieži vien uz drēbēm paļaujas kā uz ekonomiskā un sociālā statusa indikatoru. “Mūsu drēbes mums palīdz nokļūt tur, kur mēs domājam, ka mums ir jābūt,” saka Baumgārtnere.

Komentējot “Bīstamo mājsaimnieču” seriālu, viņa piemetina: “Paskatieties uz veidu, kā viņas fokusējas uz naudu. Kad viņas strīdas, viņas izmanto zīmolus un dizainerus, lai viena otru padarītu zemākas. Viņas izmanto drēbes un aksesuārus kā instrumentu, kas liecina par to, kur viņas iederas, un izmanto to arī kā ieroci.”

Tomēr nav tāda apģērba gabala vai pat stila, kas liktu cilvēkam izskatīties veiksmīgam. Baumgārtnere iesaka, cenšoties radīt pozitīvu ārējo tēlu, sievietēm izvēlēties mazo melno kleitiņu, žaketi un laiviņas. Šāds stils ir klasika, ar ko nekad nevar “nošaut greizi”. Tas derēs praktiski jebkuram auguma tipam, un šādam apģērbam ir vairākas funkcijas.

No otras puses nav tāda apģērba gabala vai stila, kas liktu cilvēkam izskatīties neveiksmīgam. “Sliktākā apģērba izvēle ir tāds apģērbs, kas slēpj to, kas un kāds tu esi, vai arī tāds, kas liecina par to, ka tu neesi pievērsis pārāk daudz uzmanības savam ķermeņa tipam, vecumam vai situācijai.”

Baumgārtnere apgalvo, ka drēbes nav tās, kas kaut ko stāsta par sevi, bet gan tās, kas stāsta tev. Kādā eksperimentā pētnieki cilvēkiem iedeva baltos laboratorijas halātus. Dažiem dalībniekiem tika pateikts, ka tas ir ārsta halāts, un dažiem – ka gleznotāja. Visi darīja vienu un to pašu uzdevumu, tomēr tie dalībnieki, kuriem bija ārsta halāts, izturējās daudz uzmanīgāk nekā tie, kuriem bija gleznotāja halāts. Viņu darbības ietekmēja viņu apģērbs.

Tas pats varētu attiekties arī uz tevi. Kad draudzene tevi izvelk no mājas pēc smagas šķiršanās un saka: “Sapucējies, sataisies – tā tu jutīsies labāk!” tam ir iemesls. “Kad tu saģērbies kādā konkrētā veidā, tas palīdz izmainīt savu iekšējo es. Mēs to pamānām situācijās, kad kaut vai uzklājam kosmētiku.”

Šie pētījumi pierāda tikai to, ka tev vajadzētu ģērbties nevis tā, kā tu jūties, bet tā, kā tu vēlies justies. Kuras drēbes tev liek justies spēcīgai? Seksīgai? Kuras dod varas apziņu? Liek justies veiksmīgai? Drēbes, ko izvēlies, sūta signālus ne tikai cilvēkiem, kuri tev ir apkārt, bet arī tev pašai – kas ir ļoti svarīgi.

  1. Tu esi tas, ko tu velc
  2. Ja tu skapī turi visus apģērba gabalus, kas tev jebkad ir bijuši.
  3. Ja tu valkā tikai neitrālu apģērbu, izvairies no aksesuāriem.
  4. Ja tu ģērbies apģērbā, kas tev ir par lielu.
  5. Ja tu esi piedzīvojusi to, ka tev saka, ka ģērbies pārāk neatbilstoši, pārāk izaicinoši.
  6. Ja tu ģērbies neatbilstoši savam vecumam.
  7. Ja tu vienmēr tērpies darba drēbēs.
  8. Ja tu esi nosēta ar dizaineru logo.
  9. Ja tu esi iestrēgusi “mammas apģērbā” – džinsos un džemperī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+