×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2013
Drukāt

Nečass atzīst, ka pieļāvis privātās dzīves iejaukšanu profesionālajā darbā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Netieši atzinis, ka nav spējis personiskās dzīves sarežģījumus pienācīgi nošķirt no Čehijas politiskās dzīves vadīšanas, par atkāpšanos no amata paziņojis premjerministrs Petrs Nečass. Viņš un viņa līdzgaitnieki ir iesaistīti, šķiet, lielākajā skandālā, kas satricinājis valsts politisko vidi.

 

Tas ir skandāls, kura notikumi un personības lieliski atbilstu spiegu romānam. Te figurē uzpirktas amatpersonas, lielas naudas summas, kilogramiem zelta, spiegošana un visbeidzot arī romantiska dēka.

 

Tirgo amatus un izspiego premjera sievu

Raibais skandāls dienas gaismu ieraudzīja pagājušās nedēļas otrajā pusē, kad vērienīgā reidā aptuveni četri simti Čehijas policistu veica kratīšanu virknē valsts uzņēmumu un iestāžu, tostarp Aizsardzības ministrijā un premjera Nečasa birojā. Tika aizturēti vairāki cilvēki, bet septiņiem aizturētajiem izvirzītas apsūdzības par varas ļaunprātīgu izmantošanu, korupciju un citiem noziegumiem, ziņo Čehijas ziņu aģentūra “CTK”.

Čehijas ģenerālprokurors Ivo Ištvans paziņojis, ka aizturēti ir Nečasa biroja vadītāja Jana Nagjova, Čehijas militārās izlūkošanas aģentūras vadītājs Milans Kovanda, šā dienesta bijušais priekšnieks Ondrejs Paleņiks, valdības administrācijas vadītājs Ļubomirs Pouls, bijušais lauksaimniecības ministrs Ivans Fuksa un viņa kādreizējais padomnieks Romāns Bočeks, kā arī bijušais Nečasa vadītās Pilsonisko demokrātu partijas (ODS) deputātu grupas priekšsēdis Petrs Tlučors.

Skandāla centrā ir Nagjova, kurai izvirzītas sešas apsūdzības. Čehu izmeklētāji atklāja, ka viņa vairākiem deputātiem piedāvājusi amatus valsts uzņēmumos (Čehijas naftas kompānijā “CEPRO”, firmā “Čehijas dzelzceļš” un valsts aviācijas transporta uzņēmumā “Czech Aeroholding”), lai tādējādi parlamentā atbrīvotu deputātu vietas, kurās tad varētu “iebīdīt” sev izdevīgākus politiķus.

Vienlaikus Nagjova, domājams, likusi Čehijas militārās izlūkošanas šefiem personiskos nolūkos izspiegot trīs cilvēkus, to vidū arī Nečasa sievu Radku Nečasovu. Par šādām darbībām Nečasa biroja nu jau bijušajai vadītājai draud piecu gadu cietumsods.

Nagjova un Nečass kopā strādā desmit gadus, un nu jau bijušais Čehijas valdības vadītājs kā patiesus apstiprinājis iepriekš valsts mediju paustos minējumus, ka abu attiecības nav tikai profesionālas. Turklāt Nečass arī paziņojis, ka šķirsies no sievas. Iespējams, tieši romantiskās dēkas ar Nagjovu dēļ.

 

Briest politiskā krīze

“Es pilnībā apzinos savu politisko atbildību. Tāpēc iesniegšu demisijas rakstu. 
Līdz ar mani tādējādi atkāpsies arī visa valdība,” paziņoja Nečass, piebilstot, ka atkāpjas arī no partijas ODS priekšsēdētāja amata. Viņš gan atklāja, ka līdzšinējā koalīcija mēģinās veidot jaunu valdību cita premjerministra vadībā, kura tad strādātu līdz nākamā gada jūnijā paredzētajām vēlēšanām. Netiek izslēgta iespēja, ka tiks sarīkotas ārkārtas vēlēšanas. Tāpat saskaņā ar Čehijas konstitūciju valsts prezidentam Milošam Zēmanam ir tiesības valdības vadīšanu uzticēt paša izvirzītam kandidātam. Jāatzīmē, ka Zēmans pārstāv Sociāldemokrātisko partiju un ir Nečasa līdz šim vadītās ODS politiskais konkurents.

Tiesa, kā norāda raidsabiedrība BBC, preses konferencē, kurā Nečass paziņoja par savu atkāpšanos, viņš izskatījies “atvieglots”. “Tādi gan nebija viņa partijas biedri. Vienam no viņiem tagad būs jāstājas Nečasa vietā, lai vadītu skandālā iepīto partiju, sadrumstaloto koalīciju un ļoti nepopulāro valdību. Nečass tikmēr var sākt kārtot savu privāto dzīvi,” spriedis BBC komentētājs no Prāgas.

Čehijas politiskie apskatnieki spriež, ka skandālam sekos citu valstu piesardzīgāka attieksme pret Prāgu. Brno esošās Masarika universitātes drošības eksperts Miroslavs Marešs sarunā ar laikrakstu “The New York Times” paudis, ka skandāls var iedragāt Čehijas attiecības arī ar ASV. “Ņemot vērā, ka izlūkošanas dienests varētu būtu izmantots personisku motīvu dēļ, šie notikumi radīs jautājumus par uzticamību mūsu militārajai izlūkošanai,” sacījis Marešs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+