Laukos
Lauku sēta

“Nedēļas cepiens”. Kas satrauca zemnieku prātus šonedēļ0

Foto – Ivars Bušmanis

Pēc iepriekšējās nedēļās dabas sagādātajām nepatikšanām šīs nedēļas nogalē laukos ar ķeršanu ķer dažas saulainās dienas, darbs dzen darbu. Tomēr līdzās kulšanai, sēšanai, kartupeļu talkām un citiem darbiem šonedēļ aktualizējās vairāki jautājumi, par kuriem rakstījām laukos.lv, un kuri īpaši satrauca mūsu lasītāju prātus, tādēļ rubrikā “Nedēļas cepiens” atgādināsim nozares TOP 3 notikumus.

1.Valsts radītā jucekļa ķīlnieki
Jelgavas novada Jaun­svirlaukas pagasta zemnieku saimniecības īpašniece Laima Klidziņa pirms trim gadiem nopirka krūmiem aizaugušas zemes 50 ha platību, to uzplēsa, uzara, un tad saņēma 800 eiro sodu par dabai nodarīto kaitējumu. Jo izrādās, ka iegādātais zemes gabals ierindots īpaši aizsargājamā teritorijā, par ko savulaik pircējai nav bijis ne jausmas. Šīs peripetijas izsauca plašu viedokļu apmaiņu raksta lasītāju vidū, viedokļiem svārstoties skalā no “zemniece pati vainīga” līdz “..valsts iestādēs valda bezpridzels“.

vairāk lasiet šeit

2. Vai tārpi un gliemeži augstākā vērtē nekā cilvēki?
Klimata pārmaiņu dēļ tik intensīvas lietavas kā Latgalē un daļā Vidzemes būšot arvien biežāk. Meliorācijas speciālisti norāda ne tikai uz trūkstošo finansējumu meliorācijas sistēmu tīrīšanai un atjaunošanai, haosu, kas valda nozarē starp atbildīgajām ministrijām, bet arī dabas draugu nesamērīgajām prasībām. “Latvijas dabas aizsardzības kvintesence un būtība. Tāpēc mums tik daudz “Nature” teritorijas un tik bezjēdzīgi platas aizsargjoslas. Tāpēc vispirms tiek aizaudzētas upes un pēc tam tīrītas, jo par visu var dabūt piķi,”raksta kāds lasītājs.
Šai problēmai, starp citu, īpaši pievērsīsimies 6.oktobrī, kad Rāmavā notiekošās lielās Rudens izstādes laikā rīkosim īpašu nozares ekspertu diskusiju “Plūdi Latgalē – meliorācijas sistēmas lakmusa papīrītis”.

Vairāk lasiet šeit

3. Latvijas turīgākās zemnieku saimniecības
Tikai pirms desmit gadiem pirmie zemnieki iekļuva ikgadējā Latvijas miljonāru sarakstā, bet nu jau 109 Latvijas zemnieku saimniecībām pašu kapitāla apjoms pārsniedz vienu miljonu eiro, un pašreizējais vienas zemnieku saimniecības vērtības rekords jau ir vairāk nekā 8,3 miljoni eiro. Publicējām Latvijas vērtīgāko zemnieku saimniecību un to īpašnieku sarakstu, rindojot tās pēc pašu kapitāla lieluma.

Vairāk lasiet šeit

Lietavas un plūdi
Un, protams, pāri visam TOPam, nedēļas smagākā tēma bija plūdu nestā nelaime nu jau ne tikai Latgalē, bet teju visā valstī. Sekas būs jūtamas vēl ilgi, savukārt par šo tēmu rakstījām katru dienu un arī turpmāk ziņosim par visu aktuālāko tostarp, kā tiks iedalītas un sadalītas kompensācijas, un kā saimnieki kārtējo reizi tiks galā ar dabas uzliktajiem pārbaudījumiem.

Vairāk lasiet šeit

LA.lv