×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
8. novembris, 2012
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: ARGO

ReklāmfotoReklāmfoto

Pēc patiesiem notikumiem, tos nedaudz piepušķojot Holivudas vajadzībām, veidotais trilleris “Argo” ir aktiera un arī režisora Bena Afleka veltījums sešu amerikāņu ķīlnieku glābšanai, kas jau drīz pēc pirmizrādes nostājies starta pozīcijā uz iekļaušanu “Oskaru” nominantu sarakstā.


 

Daudzus, daudzus gadus par šo operāciju neviens neko daudz nezināja, bet nu, kad informācijas maisam gals ir vaļā, ne tikai iesaistītās personas var ielūkoties aizkulisēs, kad Irānas revolūcijas laikā ne tikai tika sagūstīti visi – pavisam 52 cilvēki – Amerikas vēstniecībā esošie, bet sešiem notiekošajā haosā izdevās izbēgt, lai patvertos Kanādas vēstniecībā. Labi apzinoties, ka jebkura mazākā kļūme viņus padarīs par nogalinātiem varoņiem, šie seši dienas vada cerībā uz izglābšanos, taču, kā to izdarīt, plāna nav, un tad iesaistās Tonijs Mendezs, kurš jau iepriekš darbojies, risinādams ķīlnieku problēmas, taču pat viņam ir krietni jānopūlas, lai no apdraudētās zonas sveikus un veselus izvestu šos amerikāņus. Un kāpēc gan to nedarīt Holivudas aizsegā ar fiktīvām Kanādas pilsoņu pasēm kabatā, uzdodoties par filmēšanas grupu, kas, meklējot eksotiskākas dekorācijas un ejot līdzi modei, veido zinātniskās fantastikas filmu, uz dažām dienām iebraukusi Irānā. Lai cik arī neticami tas izklausītos, jo šāds pārdrošs plāns var iederēties vien kinoindustrijas scenārijos, Mendezam izdodas gan atrast atbalstu Holivudā, gan pārliecināt valdību, kaut arī neizdošanās kļūs par nāves spiedogu gan viņam pašam, gan sešiem situācijas ķīlniekiem.

Operācija “Argo”, kas nodēvēta par godu filmas scenārijam, ko fiktīvi bija iecerēts uzņemt Irānā, ir spēle, kurā nav nekādu noteikumu, turklāt – uz visaugstākajām likmēm, un to apzinās visi iesaistītie.

Tieši tāpat pret vairāk nekā 30 gadus veciem pagātnes notikumiem attiecies Bens Afleks, kurš uzņēmies gan režisora, gan Tonija Mendeza lomu un kadru pēc kadra būvē arvien lielāku sasprindzinājumu, lai, atsakoties no vizuālas ārišķības, imitējot sava laika filmēšanas paņēmienus (operators Rodrigo Prieto uzņēmis “Kupraino kalnu”, “Bābeli”, “21 gramu”, “Biutiful”) un ar trāpīgiem dialogiem, kā ar noliecot galvu nejaušības priekšā un fonā laižot dokumentālus kadrus no TV krājumiem, radītu maksimāli tuvinātu atmosfēru drāmai, kas nu, pārvērsta kino formātā, uzskatāma par vienu no drošākajām pretendentēm uz Amerikas Kinoakadēmijas zeltīto vīriņu. Ar visām pretenzijām, kas, kaut arī realitātē balstītas, tomēr ož pēc klasiska amerikāņu varoņa, kurš, neskatoties uz briesmām, tomēr ir gatavs spert soli nezināmajā.

 

“Argo” tapšanā savu roku pielicis arī nu jau nosirmojušais šķelmis Džordžs Klūnijs, kurš – tāpat kā līdzproducents Grānts Heslovs – atbildīgs arī par politiskajām drāmām “Arlabunakti un visu labu” un “Marta īdas”.

 

UZZIŅA:

“Argo”

ASV, 2012.

Režisors: Bens Afleks

Lomās: Bens Afleks, Braiens Krenstons, Džons Gudmens, Alans Ārkins, Klea Duvāla, Kails Čendlers, Viktors Gerbers, Teits Donovans, Kriss Mesina.

No 9. novembra “Kino Citadele”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+