×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. decembris, 2012
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Džeks Rīčers

dzeksrichers_7

Toms Krūzs ielecis kārtējā pasaules glābēja lomā, taču šoreiz viņa varonis nav tikai izteiksmīgu triku izpildītājs uz iespaidīgu dekorāciju un sprādzienu fona. Viņa Džeks Rīčers ir apveltīts gan ar loģisku domāšanu, gan smagu pieredzi, ko liek lietā, lai atrisinātu gadījumu, kura vaininieks būtu pelnījis nāvessodu.


 

Toms Krūzs savā lomā ir ideāls, un to atzinis arī romāna „Viens šāviens” autors Lī Čailds. Vecmodīgais, teju neatkožamais un profesionālais Džeks Rīčers stāstā iesaistās veca solījuma vārdā. To viņš reiz devis snaiperim Džeimsam Baram, kurš reiz, izmantodams situāciju, mierīgos apstākļos nogalinājis vairākus civilos. Pēc izmeklēšanas lieta noklusa, taču nu, kad ar viņu tiek saistīta arī apšaude Pitsburgā, nevienam nav pat mazāko šaubu, ka viņš varētu būt nevainīgs, un tieši tāpēc tiek pieprasīts nāvessods – kā paraugprāva pret terorismu ASV, kur aizstāvību uzņēmusies Helēna Rodina. Taču izmeklēšanā iesaistās Džeks Rīčers, un darbodamies pēc metodēm, kas itin labi piedienētu gan (ne tikai) Hamfrija Bogarta atveidotajam Filipam Mārlovam, gan Holivudas zelta laikmeta vesternu vientuļniekiem, viņš gan provocē vardarbību, gan soda ļaundarus, kuri arī nav ar pliku roku ņemami, jo darbojas pēc metodes, kas nav ierasta – saprast nevis slepkavas motīvus, bet izpētīt upurus un domāt vismaz trīs soļus uz priekšu, un tikai tad izdarīt secinājumus. Kaut arī sižetiskais karkass nav būvēts ļoti sarežģīti, tas atklājas tikai pamazām, un varoņi – tāpat kā skatītājs – tiek lēnām virzīti cauri labirintam, kura katrā pagriezienā atklājas kas jauns – ne tikai nozieguma atklāšanā, bet arī varoņu raksturos un savstarpējās attiecībās, kur tiek pieļautas gan kļūdas, gan dzēsti pagātnes noslēpumi, ko izspēlē labi aktieri. Bet paralēles ar nu jau klasikai piederīgo filmu „Parastie aizdomās turamie” nav nejaušība – „Džeka Rīčera” režisors Kristofers Makvarijs ir tās oskarotā scenārija autors, un viņa sadarbība ar Tomu Krūzu jau realizējusies drāmai „Valkīra”, bet tuvākā nākotnē iecerēts, ka tieši viņš būs atbildīgs par jau piektās „Neiespējamās misijas” notikumiem.

Džeka Rīčera loma bija gards kumoss Holivudas A klases aktieriem, un uz to kandidēja arī Breds Pits, Hjū Džekmens, Džeimijs Fikss, Vinss Vons un pat Vils Smits, taču ar grāmatas autora labvēlību tika apstiprināts Toms Krūzs, kurš pēdējos gados biežāk bijis redzams dzeltenās preses lapās, ne uz lielā ekrāna.

Filmas treileris, kas kinoteātros nonāca akurāt viņa 50. dzimšanas dienā, jau jūlijā lika aktīvi sekot līdzi visiem jaunumiem, kas saistīti ar „Džeka Rīčera” filmēšanu, taču solītais sarkanais paklājs, uz kura Krūzs gozētos pirmoreiz pēc plaši aprakstītās šķiršanās no Keitijas Holmsas, izpalika, lai tādējādi izrādītu cieņu Ņūtaunas traģēdijā bojā gājušo ģimenēm. Sākuma epizode, kurā snaiperis gaišā dienas laikā nošauj piecus nevainīgus cilvēkus, bija iemesls šādam solim, uz kuru pastāvēja gan Toms Krūzs, gan scenārists un režisors vienā personā Kristofers Makvarijs. Taču ne jau viņi divi vien ierakstīti filmas titros – aizstāves loma uzticēta Rozamundei Pīkai, anglietei un Džeimsa Bonda meitenei filmā „Mirsti citu dienu”, kino veterāni – vācu režisors Verners Hercogs, Ričards Dženkinss un Roberts Divāls –, šķiet, apzināti ampelējas žanra robežās, bet Aleksija Fāsta iemiesojusi kārtējo kinematogrāfa Lolitu.

 

UZZIŅA:

„Džeks Rīčers”/”Jack Reacher”

ASV, 2012

Režisors: Kristofers Makvarijs

Lomās: Toms Krūzs, Rozamunde Pīke, Džejs Kortnijs, Deivids Oijelovo, Džozefs Sikora, Ričards Dženkinss, Roberts Divāls, Verners Hercogs

No 28. decembra „Kino Citadele”, „Cinamon” un „Multikino”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+