×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
16. maijs, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Lielais Getsbijs

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ilgi gaidīta un nupat izrādīta arī Kannu kinofestivālā, Baza Lūrmena jaunākā filma “Lielais Getsbijs” nebūt nav perfekta.


 

Kaut arī F. Skota Ficdžeralda dzīvi 1940. gada pārtrauca sirdstrieka un viens no 20. gadsimta rakstniekiem nomira, domādams, ka viņa romāns “Lielais Getsbijs” ieslīgs aizmirstībā, viņš gauži maldījās, jo, kaut arī viņa dzīves laikā tika pārdotas vien 25 tūkstoši džeza laikmeta literārā portreta kopiju, kaulainā un 2. pasaules karš viņa daiļradei lika pievērst uzmanību, par kādu autors varēja vien sapņot. Taču kinematogrāfisti novērtēja “Lielā Getsbija” potenciālu jau 1926. gadā, kad tapa tās pirmā – mēmā – ekranizācija, kas nu gan zudusi, jo, tāpat kā daudzi citi kinodarbi, gājusi zudībā. Nākamā – 1949. gadā – tapusī ekranizācija īpašu uzmanību neizpelnījās, ko nevar teikt par 1974. gadā uzņemto Džeka Kleitona filmu, kurā Getsbija un Deizijas lomas atveidoja Roberts Redfords un Mia Ferova, nodrošinot filmai lielisku publicitāti. Taču tas vien un divi otrā plāna “Oskari” (par kostīmiem un oriģinālmūziku) neglāba “Lielo Getsbiju” no pamatīgas kritikas šalts, kaut arī šī ekranizācija ilgus gadus bija visslavenākais Ficdžeralda romāna pārnesums uz lielā ekrāna, krietni apsteidzot arī televīzijas filmas, kas veidotas pēc “Lielā Getsbija” motīviem. Taču, kad Bazs Lūrmens paziņoja par saviem plāniem ķerties klāt amerikāņu literatūras klasikas mantojumam, ne velti uzvirmoja neslēpta interese, jo galvenā loma tika uzticēta vienam no savas paaudzes talantīgākajiem aktieriem Leonardo di Kaprio.

Nu kopš pirmajām runām pagājuši pieci gadi, un “Lielais Getbsijs”, kuram vairākkārt tika atlikts izrādīšanas datums, nonācis kinoteātros.

Kā pats Lūrmens jau sākumā uzsvēra, viņa “Lielais Getsbijs” fokusēsies uz bagātnieku neatbildīgo dzīvesveidu, un Longailendā mītošā kompānija ar pašu Getsbiju priekšgalā to uzskatāmi parāda, kaut arī Lūrmens šoreiz nav izsprucis no pelnītas kritikas.

Dāsni izmantodams 3D tehnoloģijas un džeza laikmeta morāles trūkumus, viņš – tāpat kā Džeks Kleitons – nav atkodis romāna varoņu raksturus, un di Kaprio Getsbijs ir padarīts par sentimentālu šuneli, kurš ne tikai iedomātas mīlestības vārdā ir gatavs Deizijai no debesīm visas zvaigznes nonest, bet arī ir gatavs uzņemties slepkavas lomu, kļūdams par paša pielūgtās sabiedrības upurjēru, kā tas redzams filmas finālā. Tomēr Getsbijs ir filmas interesantākais tēls, kurš pārspļauj gan Kerijas Maliganes Deiziju, gan Tobija Magvaira Keraveju, gan pārlieku brutālo Džoelu Edžertonu un traģiski spilgtas padauzas lomā iejutušos Ailu Fišeri, kuras nāve kļūst par visas “Lielā Getsbija” pasaules sabrukuma iemeslu.

Taču publicitātes kampaņa un no Baza Lūrmena (“Romeo un Džuljeta”, “Mulenrūža”) sagaidāmais ir nesuši gaidītos augļus. Vien nedēļas laikā “Lielais Getsbijs” atpelnījis pusi no budžeta, kļūstot par vienu no šā gada komerciāli veiksmīgākajiem projektiem un piekāpjoties vien “Marvel” komiksam “Dzelzs vīrs 3”, kura ieņēmumi strauji tuvojas miljarda atzīmei. Tomēr “Lielais Getsbijs” ir viena no šīs vasaras “must see” filmām, kurā gandrīz divarpus stundu garumā karnevāla krāsainībā un Lūrmena rokrakstam tipiskā kičā izdzīvoti traģiski likteņi vienā no apjūsmotākajiem periodiem Amerikas vēsturē, kuru atveidošanai režisors rūpīgi sekojis romāna autora rakstītajam par iluzoro amerikāņu sapni.

 

UZZIŅA:

“Lielais Getsbijs”/”The Great Gatsby”

Austrālija, ASV, 2013.

Režisors: Bazs Lūrmens

Lomās: Leonardo di Kaprio, Tobijs Magvairs, Kerija Maligane, Džoels Edžertons, Aila Fišere, Džeisons Klārks, Elizabete Debicki

No 17. maija “Kino Citadele”, “Splendid Palace”, “Cinamon” un “Multikino”

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+